eur:
409.92
usd:
383.57
bux:
75789.72
2024. november 6. szerda Lénárd
Donald Trump republikánus elnökjelölt (képe a kivetítőn) támogatói az amerikai elnökválasztás és kongresszusi választások utáni eredményvárón, ahol Trump bejelentette győzelmét a floridai West Palm Beachben 2024. november 6-án hajnalban.
Nyitókép: MTI/EPA/Cristobal Herrera Ulashkevich

Csizmazia Gábor: akkora Donald Trump előnye, hogy a demokraták már az óvásban sem gondolkodhatnak

Ha Michigant és Arizonát is behúzza Donald Trump, akkor már megóvni sem lehet az amerikai elnökválasztás eredményét – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa. Csizmazia Gábor szerint az már önmagában jelzésértékű, hogy Kamala Harris, a demokraták elnökjelöltje nem tart beszédet.

Csizmazia Gábor az InfoRádióban úgy vélekedett, kijelenthető, hogy Donald Trump lesz az Egyesült Államok következő elnöke, mert magyar idő szerint szerda délelőtt már 280 elektori szavazata volt, és ha Wisconsin és Pennsylvania államot is behúzta, sőt jó eséllyel Michigant és akár Arizonát is, akkor már nem marad kérdés.

"Nemcsak azért, mert látványos lenne a többség, hanem azért is, mert annyira elhúz Kamala Harristől, hogy a demokrata jelölt megóvni sem tudná az eredményt" – mondta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa, igaz, hozzátette, esetleg az egyes csatatérállamok egyes körzeteinek az eredményeit még megtámadhatják jogi úton.

Donald Trump a floridai eredményváróban már beszédet is tartott, ebben azt hangsúlyozta, hogy mostantól Amerika egyesítésén dolgozik, és a gazdaság helyreállítását ígérte. Csizmazia Gábor szerint a republikánus elnökjelölt győzelmi szavainál is

beszédesebb, hogy Kamala Harris szóvivője jelezte, a másik elnökjelölt nem mond beszédet

a választás után, az Amerika-szakértő szerint ez nemcsak a vereség elismerését jelzi, hanem azt is, hogy nem fellebbezik meg az eredményt.

Donald Trump beszédéből azt emelte ki, hogy jó üzenet az ország egyesítése, mert a kampányban nagyon megosztott lett az Egyesült Államok, de hozzátette, négy éve ezt várták Joe Bidentől is, sőt a mindenkori elnökkel szemben elvárás a nemzet egyesítése, és Csizmazia Gábor szerint nem véletlen, hogy Trump is ezt tette az első helyre, míg a gazdaság újraindítása örökzöld téma szerinte.

"Ha a nemzeti egységnek a helyreállítására tett ígéretet tettek követik, akkor tudunk erről érdemben majd beszélni, de az, hogy ezzel az üzenettel indított, mindenképpen jó jel" – értékelt a szakértő.

A szenátusban is republikánus többség lesz, két helyet veszítettek a demokraták, ez is nagy siker a republikánusoknak, különösen azért, mert a felmérések szerint Ted Cruz szenátori helye Texas államból megingani látszott, de itt is

alulmérték a republikánusokat,

mert mint kiderült, a háromszázalékos előnyt mutattak ki még egy-két hete, de több mint 19 százalékkal verte a kihívóját.

"Ez mindenképp egy republikánus győzelem, és a felsőház megszerzése azért fontos nekik, mert akárhogy is alakulnak az alsóházi erőviszonyok, ha impeachment eljárást indítanak Donald Trump ellen, akkor a Szenátusban meg tudják védeni" – mondta Csizmazia Gábor.

Az Amerika-szakértő úgy látja, az, hogy republikánus szempontból jól alakultak az eredmények, azt mutatja, hogy eredményes volt a kampány, és olyan csatatérállamokban is nyerni tudtak, például Észak-Karolinában vagy Georgiában, ahol olyan republikánus kormányzók vannak, akik "finoman szólva nem voltak jó viszonyban Donald Trumppal, összetűzéseik voltak az elmúlt hónapokban, években. Jelzésértékű, hogy a republikánusoknál ezeket a belső vitákat legalább a kampány erejéig félre tudták tenni."

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×