A statisztika szerint az adatok nem éppen szívderítőek, de többségükben egyértelműen indokolhatók. Az egyik legutóbbi ilyen eset szeptember elején történt. Akkor egy 18 éves osztrák fiatal férfit ér halálos rendőri golyó azt követően, hogy Münchenben az izraeli főkonzulátusra, valamint a náci bűncselekmények dokumentációs központjára adott le több lövést.
Az esetek többségében a leadott halálos lövések olyan helyzetekben történtek, amikor a rendőrök olyan elkövetőket vettek célba, akik – a hivatalos megfogalmazás szerint – "rendkívüli pszichés állapotban" voltak vagy már pszichés kezelés alatt álltak. Ugyancsak több esetben fordult elő, hogy a rendőrök által lelőtt embereknél kést találtak.
A rendőrségi statisztika szerint utoljára 1999-ben volt hasonlóan magas a rendőrök által lelőtt emberek száma. Abban az esztendőben 19-en vesztették életüket rendőri golyó által. 2023-ban az adatok szerint a rendőrök által leadott halálos lövéseknek 10, míg egy évvel korábban 11, 2021-ben pedig 8 halálos áldozata volt.
Az idén nagy visszhangot váltott ki egy 31 éves nő esete, akit egy müncheni szupermarketben ért halálos lövés. Az esettel kapcsolatban a rendőrség később azt közölte, hogy a nő már korábban is "gyanúsan" viselkedett, és a rendőrök három esetben is a pszichiátriára szállították.
Múlt hét közepén egy 20 éves fiatal nővel végzett egy rendőr. Az állandó lakhellyel nem rendelkező nő fegyvert szegezett a rendőrökre, akik szerint a fegyver éles lőfegyverhez "megtévesztően hasonló" volt.
A Der Spiegel idézte a rendőrszakszervezet (GdP) elnökét, Jochen Kopelkét, aki szerint nőtt az erőszakos bűncselekmények száma az országban, és ez magyarázza a végzetes kimenetelű rendőri beavatkozásokat is. Kriminológusok szerint ez a fejlemény nyilvánul meg a rendőri erőkkel szembeni erőszakos támadósok növekedésében is. A rendőrök ennek nyomán arra kényszerülnek, hogy ilyen "eszkalálódó" bevetési helyzetekben igyekezzenek megakadályozni a támadásokkal.