eur:
412.82
usd:
401.74
bux:
84878.97
2025. január 19. vasárnap Márió, Sára
Olaf Scholz német kancellár (j) és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök sajtóértekezletet tart a berlini kancellári hivatalban 2024. február 16-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Olaf Scholz Ukrajnáról: egy háborúban álló ország nem lehet a NATO-tagja

A német kancellár a gazdasági helyzetről is nyilatkozott, és ez nagyon nem tetszett a pénzügyminiszterének.

Az Egyesült Államokat követően Németország az orosz agresszió sújtotta Ukrajna második legnagyobb katonai támogatója. Az ostromlott országot a csaknem három éve tartó háború kezdete óta a legkorszerűbb fegyverzettel segíti, a támogatásnak ugyanakkor vannak határozott korlátai is. Erről, továbbá országa gazdasági helyzetéről, valamint az általa irányított hárompárti koalíció jövőjéről nyilatkozott a ZDF televíziónak adott exkluzív interjújában Olaf Scholz kancellár.

Maybrit Illner a hagyományos csütörtök esti interjúműsorában a kancellárt mindenekelőtt Ukrajna esetleges NATO-tagságáról kérdezte. "A szövetség számára nincs semmifajta döntéskényszer" – válaszolta Scholz, emlékeztetve arra, hogy mind Washingtonban, mind Vilniusban a NATO erre megfelelő határozatot hozott, világosan vázolva a kilátásokat.

"Fontos egyértelműen leszögezni, hogy egy hadban álló ország semmilyen körülmények között nem lehet a NATO tagja"

– hangsúlyozta a német kancellár. Ezt mindenki tudja, ezzel kapcsolatban nincs semmilyen nézeteltérés – tette hozzá.

Olaf Scholz szerint ugyanakkor rendkívül komolyan kell venni a háborút, Oroszország – mint fogalmazott – semmibe vette azt az általános konszenzust, hogy a határok erőszakkal nem változtathatók meg. "Mindez rendkívül körültekintő magatartást követel, olyan magatartást, amely egyrészt lehetővé teszi Ukrajna támogatását, másrészt odafigyel arra, hogy mindez ne vezessen Oroszország és a NATO háborújához" – hangsúlyozta a német kancellár, külön kiemelve, hogy ehhez maga is ragaszkodik. Ezzel indokolta azt is, hogy Németország nem hajlandó nagy hatótávolságú Taurus cirkálórakétákat szállítani Kijevnek. A rakétákkal ukrajnai területről akár Moszkva is célba vehető, ami ahhoz vezetne, hogy Németország is belesodródhat a háborúba. Erre Scholz szerint nem kerülhet sor.

"Németország nem szállít olyan fegyvereket Ukrajnának, amelyek a háború eszkalálódásához vezethetnek"

– szögezte le.

Az interjú további részében a kancellár elismerte, hogy a német gazdaság nehéz helyzetben van. Hangsúlyozta, hogy "ipari csúcstalálkozót" tervez a vállalatok, illetve az üzleti szektor képviselőivel, valamint a szakszervezetekkel. Scholz szerint közösen kellene megtalálni a gazdasági visszaesésből való kiutat.

Elismerte, hogy sok a vita az általa vezetett hárompárti kormánykoalícióban. Utalt arra is, hogy olykor számára is nehéz túljutni a vitán, és mindent megtenni annak érdekében, hogy eredmények szülessenek.

"Annak idején sikerült kormányt alakítanunk, de a kormányzás nem könnyű"

– ismerte el Olaf Scholz.

Mindezt határozottan megerősítette a pénzügyminiszter, Christian Lindner is. A legkisebb koalíciós párt, az FDP elnöke is az elmúlt hetekben közvetve nem egyszer helyezte kilátásba a koalíció felmondását. Lindner ugyancsak a ZDF-nek nyilatkozva élesen bírálta a koalíciós partnereket, személy szerint a kancellárt és Robert Habeck zöldpárti gazdasági minisztert: azt rótta fel, hogy egyikük sem tájékoztatta őt a gazdaság fejlesztését célzó legutóbbi javaslatairól.

"Beszélünk egymással, de nem tudok ezekről" – jelentette ki a miniszter, hozzátéve, hogy ez már "önmagában is súlyos probléma". Lindner úgy véli, hogy a gazdaságpolitikai problémák 50 százaléka a politika okozta bizonytalansággal függ össze. Arra szólította fel a koalíciós partnereket, hogy sürgősen tisztázzák, milyen irányba halad az ország a gazdaság és a pénzügypolitika terén.

Értesülések szerint a miniszter külön rendkívüli gazdasági csúcstalálkozót tervez.

Címlapról ajánljuk
Más nagyhatalom is érdeklődik Grönland iránt, nem csak az Egyesült Államok

Más nagyhatalom is érdeklődik Grönland iránt, nem csak az Egyesült Államok

Az elmúlt hetekben többször is a Grönland feletti amerikai tulajdonjog és ellenőrzés visszaszeszerzéséről beszélt Donald Trump. A megválasztott amerikai elnök nem zárta ki ennek érdekében a katonai, gazdasági lépéseket sem. De nem az Egyesült Államok az egyetlen nagyhatalom, amely érdeklődik az ásványkincsekben gazdag sziget iránt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.20. hétfő, 18:00
Egeresi Zoltán
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem munkatársa, Törökország-kutató
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×