Infostart.hu
eur:
391.22
usd:
337.5
bux:
122655.67
2026. március 24. kedd Gábor, Karina
Nyitókép: Unsplash.com

Megvan az első megállapodás az uniós költségvetésről, ez a magyar elnökségnek is irányt mutat

Az uniós tagállamok nagykövetei megállapodtak az Európai Unió Tanácsának 2025-ös uniós költségvetési tervezetre vonatkozó álláspontjáról, mely összesen 191,53 milliárd euró kötelezettségvállalást és 146,21 milliárd euró kifizetést tartalmaz - tájékoztatott az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége szerdán.

A brüsszeli tájékoztatás szerint a jövő évi költségvetés célja, hogy támogassa az EU hosszú távú prioritásait és céljait, hangsúlyozva a források elosztásának megvalósítható, elővigyázatos és kiegyensúlyozott megközelítését.

A közlemény Banai Pétert, a Pénzügyminisztérium államháztartásért felelős államtitkárát idézte, aki kiemelte a költségvetés fontosságát a hosszú távú uniós prioritások és célok megvalósítása tekintetében. Hangsúlyozta, hogy az elért megállapodás jó kiindulópontot biztosít az Európai Parlamenttel folytatandó tárgyalásokhoz, ezzel lehetővé téve a költségvetés időben történő elfogadását.

"A javasolt költségvetés célja az elővigyázatos költségvetés-tervezés biztosítása, illetve mozgástér biztosítása az előre nem látható körülmények esetére"

- fogalmazott.

Az államtitkár elmondta, a 2025-ös költségvetés egyrészt biztosítja az EU hagyományos politikáinak, köztük a kohézió és mezőgazdaság finanszírozását, illetve a 2021 és 2027 közötti többéves pénzügyi keret félidei felülvizsgálatában megerősített prioritások finanszírozását. A tagországok pénzügyminisztereiből álló tanács szeptember 13-ig, írásbeli eljárás keretében fogadja el hivatalosan álláspontját.

A megállapodás a magyar uniós elnökség számára iránymutatásul szolgál a 2025-ös uniós költségvetésről szóló, az Európai Parlamenttel tervezett tárgyalások során, amelynek jogszabályi határideje november 18. - tájékoztatott a Pénzügyminisztérium államháztartásért felelős államtitkára.

Címlapról ajánljuk

Varju László: Paks II-t nem szabad megépíteni, az eurót be kell vezetni

A választásig hátralévő időre sorozatot indított az InfoRádió, hogy a kutatások szerint a parlamenti bejutásra esélyes pártok politikusait, szakpolitikusait a napi ügyek mellett külpolitikai és gazdasági elképzeléseikről is kérdezzük. A Fidesz-KDNP, a DK és a Mi Hazánk elfogadta a meghívást. A Tisza Párt nem kívánt élni a lehetőséggel. Varju László, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselőjelöltje és képviselője pártja gazdasági elképzeléseiről beszélt az Aréna című műsorban.
inforadio
ARÉNA
2026.03.25. szerda, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Stratégia és Védelem Konzultációs Csoport elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×