eur:
402.6
usd:
349.2
bux:
95317.22
2025. június 16. hétfő Jusztin
BGM–109 Tomahawk amerikai cirkálórakéta. Forrás: Wikipédia
Nyitókép: Forrás: Wikipédia

Katonai válasszal fenyegette meg Moszkva Németországot a Tomahawkok miatt

Az orosz kormány szerint ez már a hidegháború visszatérése, Berlin szerint csak a nemzetbiztonsági stratégia megvalósítása.

A NATO jubileumi csúcstalálkozóján állapodott meg az Egyesült Államok és Németország arról, hogy 2026-tól Tomahawk típusú amerikai robotrepülőgépeket és más nagy hatótávolságú fegyvereket telepítenek az európai országba. A cél a NATO területének védelme az orosz fenyegetés ellen. A Tomahawkok hatótávolsága jóval meghaladja a 2000 kilométert, ami azt jelenti , hogy német területről az orosz célpontok – Moszkvát is beleértve – könnyen elérhetők. Nem véletlen, hogy Oroszország azonnal élesen tiltakozott, és katonai válaszlépést helyezett kilátásba.

A német kancellár az egyezmény aláírását követő nyilatkozatában utalt is az oroszországi fenyegetésre. "Tudjuk, hogy hihetetlen felfegyverkezés ment végbe Oroszországban európai területet fenyegető fegyverekkel" – hangoztatta Olaf Scholz, és utalt arra is, hogy a nagyobb hatótávolságú fegyverrendszerek telepítését már a múlt évben belefoglalták Németország első nemzetbiztonsági stratégiájába.

A német média emlékeztetett arra, hogy a hidegháború korszaka óta az Egyesült Államok először telepít olyan fegyverrendszereket Németországba, amelyek elérhetik az orosz területeket. A tervek szerint 2026-tól Tomahawk típusú manőverező robotrepülőgépeket, illetve SM-6 légvédelmi rakétarendszereket és új fejlesztésű hiperszonikus fegyvereket telepít az Egyesült Államok NATO-szövetségesei védelmére.

Szinte azonnal bírálta a bejelentést a Kreml. Az ARD közszolgálati médium idézte Dmitrij Peszkov ezzel kapcsolatos nyilatkozatát.

"Jó úton haladunk a hidegháború korszakához való visszatérés felé"

– hangsúlyozta Vlagyimir Putyin elnök szóvivője. Peszkov egyidejűleg azzal vádolta az Egyesült Államokat, Németországot, továbbá Franciaországot és Nagy-Britanniát, hogy az ukrajnai konfliktus közvetlen résztvevői lettek.

Az orosz külügyminisztérium ennél is tovább ment. Német portálok tudósítása szerint Szergej Rjabkov miniszterhelyettes azt hangsúlyozta, hogy

Oroszország "katonai választ" dolgoz ki a Tomahawkok és a többi nagy hatótávolságú fegyver telepítésére.

A német kancellár által Washingtonban szentesített megállapodásnak ugyanakkor otthon, a kormánypártok részéről is voltak bírálói. Koalíciós politikusok – elsősorban a Zöldek Pártjából – azt rótták fel, hogy nem kommunikálta megfelelően a döntést.

Értesülések szerint a kancellár pártja, a szociáldemokrata SPD több politikusa aggodalmának adott hangot amiatt, hogy Oroszországgal újabb fegyverkezési verseny alakul ki. Olaf Scholz azzal védekezett, hogy az egyezményt hosszabb ideje előkészítették, és nem lehet meglepetés azoknak, akik tisztában vannak Németország biztonságpolitikájával. "A megállapodás teljes mértékben beleillik az ország nyilvánosan megvitatott biztonsági stratégiájába" – érvelt a kancellár.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: Izrael, Irán és az újabb brüsszeli hülyeség

"A közel-keleti háború teljesen új helyzetet teremtett, Magyarország ezért hivatalosan kezdeményezi, hogy az új helyzetre tekintettel Brüsszel vegye le a napirendről az orosz energiahordozók végleges kivezetésére vonatkozó javaslatát, és haladéktalanul készítsen hatástanulmányt a közel-keleti háború következményeiről és a veszély elhárításának összeurópai módozatairól" - írta Orbán Viktor a Facebook-oldalán.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.16. hétfő, 18:00
Ugrósdy Márton
a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára
Rommá bombázza Teheránt az izraeli légierő, ballisztikus rakétákat lőtt ki Irán - Híreink a Közel-Keletről vasárnap

Rommá bombázza Teheránt az izraeli légierő, ballisztikus rakétákat lőtt ki Irán - Híreink a Közel-Keletről vasárnap

Szombat éjszaka újabb iráni válaszcsapás érte el Izraelt: tíz ember meghalt, húsz eltűnt, kétszáz megsérült. Izraeli támadások során találatot kapott az iráni védelmi minisztérium épülete (vélhetően válaszként Teherán hasonló tegnapi akciójára) illetve egy olajdepó. Mindkét fél elhúzódó háborúra készül. A szakértők attól tartanak, hogy Irán elzárhatja a fosszilis tüzelőanyagok szállításában kulcsfontosságú Hormuzi szorost. A nap folyamán az izraeli légierő súlyos támadásokat mért Teheránra, Irán pedig ballisztikus rakétákat lőtt ki Izrael államra. Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti konfliktus legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. június 16. 05:00
×
×
×
×