eur:
409.38
usd:
387.17
bux:
79037.55
2024. november 20. szerda Jolán
March 29, 2011 - The guided missile destroyer USS Barry (DDG-52) launches a Tomahawk cruise missile from the Mediterranean Sea in support of Operation Odyssey Dawn.
Nyitókép: Getty Images/Stocktrek Images

NATO-csúcs: nagy hatótávolságú rakétákat telepít az Egyesült Államok Németország területére

Németország eddig is a háború sújtotta Ukrajna második legjelentősebb katonai támogatójának számított az Egyesült Államok után, de a Scholz-kormány a washingtoni jubileumi NATO-csúcson újabb kötelezettségeket vállalt, többek között Tomahawk típusú, rendkívül nagy hatótávolság amerikai robotrepülőgépek "biztonsági" befogadására.

A washingtoni csúcstalálkozón a leköszönő főtitkár, Jens Stoltenberg jelentette be azokat a tervezett intézkedéseket, amelyek Ukrajna támogatását célozzák. Német hírportálok ezek között említették, hogy a szövetség ezek keretében külön NATO-parancsnokságot hoz létre. A Die Welt tekintélyes konzervatív napilap címoldalán közölt tudósításban emelte ki, hogy

Ukrajna támogatását a jövőben Németországból koordinálják

A parancsnokság Ukrajna védelméért lesz felelős, székhelye pedig a Hessen tartománybeli Wiesbadenben lesz. "A cél az, hogy Ukrajna támogatását tartós alapokra helyezzük, ezáltal pedig jobb, kiszámítható és koherens támogatást biztosítsunk" – hangsúlyozta az erre vonatkozó NATO-közlemény

Az előkészületek értesülések szerint már a legközelebbi napokban megkezdődnek. Wiesbaden eddig is az Egyesült Államok fegyveres erői európai főhadiszállásának adott otthont, ahol 2022-ben mintegy 300 főből álló egységet állítottak fel Ukrajna támogatására. A tervek szerint az állományt most mintegy 700 főre bővítik, Németország a Die Welt szerint mintegy 40 főt kíván delegálni, köztük parancsnokhelyettesként egy kétcsillagos tábornokot.

Az újság szerint az új NATO-projekt egyfajta "elővigyázatossági intézkedés" arra az esetre, ha a korábbi elnök, Donald Trump 2025 januárjától ismét az Egyesült Államok vezetője lesz. A szövetség – mint az újság fogalmaz – attól tart, hogy Trump "visszatérése" hatással lehet Ukrajna támogatására, illetve az ezzel kapcsolatos tevékenységek összehangolására.

A német média szerint a NATO-csúcs keretében született amerikai–német különmegállapodás arról is, hogy 2026-tól az Egyesült Államok Tomahawk típusú cirkálórakétákat és egyéb nagy hatótávolságú fegyvereket állomásoztat Németországban. Ezek hatótávolsága lényegesen nagyobb a jelenlegi európai fegyverrendszerek hatótávolságánál – utalt rá a Die Welt.

A Tomahawk rakéták a német Taurus robotrepülőgépekhez hasonlóan képesek mélyen behatolni az ellenséges területre, miközben alacsonyan repülnek, és fontos célpontokat semmisítenek meg.

Az elsők között üdvözölte az ezzel kapcsolatos amerikai döntést a német védelmi miniszter. A Deutschlandfunk rádiónak nyilatkozva Boris Pistorius szó szerint "megkönnyebbülését" fejezte ki annak kapcsán, hogy az Egyesült Államok ismét nagy hatótávolságú fegyvereket telepít Németországba. A miniszter szerint ezzel a döntéssel nagy biztonsági rést szüntethetnek meg a NATO területének védelmében. A miniszter utalt arra is, hogy a nagy hatótávolságú fegyverek szükségességét a német nemzetbiztonsági stratégia is rögzíti.

A Tomahawk rakéták hatótávolsága meghaladja a 2000 kilométert, a Taurusoké, amelyeket jó ideje kérnek az ukránok Németországtól, 500 kilométer.

A Tomhawkokat hajóról vagy tengeralattjáróról, míg a Taurusokat repülőgépekről indítják.

A rádió értesülése szerint a Tomahawkok mellett SM-5 típusú légvédelmi rakétákat és új fejlesztésű szuperszonikus fegyvereket is állomásoztatnak majd Németországban.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor összehívta a Védelmi Tanácsot

Orbán Viktor összehívta a Védelmi Tanácsot

A miniszterelnök szerda reggelre összehívta a Védelmi Tanács ülését az ukrajnai háború legújabb fejleményei, illetve a konfliktus eszkalációjának fokozott veszélye miatt - közölte Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Miután megkapta az Egyesült Államoktók az engedélyt, Ukrajna rögtön lecsapott nagy hatótávolságú ATACMS-rakétákkal Oroszország Brjanszki területén, ahol egy lőszerraktárat ért támadás. Később nagy hatótávolságú drónokkal is támadás érte Oroszországot, ezúttal a Voronyezsi területet. Oroszország eközben megváltoztatta nukleáris doktrínáját, ami több ponton is kiterjesztette az atomfegyverek bevetésének lehetőségét. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz–ukrán háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×