eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Vlagyimir Putyin újraválasztott orosz elnök a beiktatási ünnepségére érkezik a moszkvai Kremlben 2024. május 7-én. Az ötödik államfői mandátumát kezdő Putyin a szavazatok 87 százalékának elnyerésével győzött a márciusi elnökválasztáson.
Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Kreml pool/Szergej Bobljev

Kinevezte az új kormányát Vlagyimir Putyin

Rendeletben kinevezte a Mihail Misusztyin vezette új orosz kormány miniszterelnök-helyetteseit és minisztereit kedden Vlagyimir Putyin orosz elnök.

A kormányalakítás első alkalommal történt a 2020-as alkotmánymódosítás által előirányzott új eljárás szerint. Minden kormánytag jelölését a parlamentben mérlegelték és hagyták jóvá. A jelöltek alsó- vagy felsőházi jóváhagyása után az államfő nem tagadhatja meg a jelölteknek a posztjukra történő kinevezését.

A kormánynak a miniszterelnökön kívül tíz miniszterelnök-helyettes és 21 miniszter tagja. A minisztériumok száma és elnevezése nem változott. Öt miniszter – a belügyi, a külügyi, a védelmi, a rendkívüli helyzetek kezeléséért felelős és az igazságügyi tárca vezetője – közvetlenül az elnöknek tartozik beszámolni. A többiek tevékenységét a miniszterelnök irányítja.

A legnagyobb figyelmet idén az a változás keltette, hogy a korábbi első miniszterelnök-helytettes, Andrej Belouszov lett a védelmi miniszter, átvéve Szergej Sojgu posztját, aki az orosz biztonsági tanács titkára lett. A kormányfő első helyettesévé Gyenyisz Manturov korábbi kormányfőhelyettes, valamint ipari és kereskedelmi miniszter lépett elő. Manturov továbbra is az ipart felügyeli majd, tárcavezetői titulus nélkül.

Szergej Lavrov maradt a külügyminisztérium, Vlagyimir Kolokolcev a belügyminisztérium, Konsztantyin Csujcsenko az igazságügyi minisztérium, Alekszandr Kurenkov pedig a rendkívüli helyzetek minisztériumának élén.

Először kapott miniszteri tárcát Anton Alihanov (ipari és kereskedelmi miniszter), Mihail Gyegtyarjov (sportminiszter), Okszana Lut (mezőgazdasági miniszter), Roman Sztarovojt (közlekedési miniszter) és Szergej Civiljov (energiaügyi miniszter). Lut korábban szaktárcája helyettes vezetője volt, a többi négy tisztségviselő pedig kormányzóként tevékenykedett.

Miniszterelnök-helyettessé lépett elő Dmitrij Patrusev volt mezőgazdasági miniszter (az orosz biztonsági tanácsot eddig irányító Nyikolaj Patrusev fia, akiből elnöki tanácsadó lett), valamint a volt közlekedési miniszter, Vitalij Szaveljev.

Putyin emellett kedden az idősebb Patrusev mellett elnöki tanácsadónak nevezte ki Alekszej Gyumint, a tulai régió volt kormányzóját is.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×