Hétfői bejelentése szerint nem mond le hivataláról Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök. A kormányfő az után helyezte kilátásba távozását, hogy felesége ellen vizsgálat indult egy korrupciós ügyben. A közhivatalt nem viselő Begona Gómez ellen felhozott vádakat a Manos Limpias (Tiszta kezek) nevű jobboldali szervezet terjesztette elő. A szervezet befolyással való üzérkedéssel és korrupcióval vádolta. A szervezet később elismerte, hogy a vádak olyan médiajelentéseken alapulnak, amelyek hamisak lehetnek. A madridi ügyészség a múlt héten azt is kérte, hogy a 49 éves Gómez ellen indított előzetes vizsgálatot szüntessék meg.
"Gyakorlatilag egy nap alatt le is zárták a vizsgálatot, és nem volt vádemelés. Pedro Sánchez alapvetően nem is kifejezetten ezen ügy miatt vonult vissza négy napra, hogy gondolkozzon, az elmúlt tíz év egyre durvuló, személyeskedő, ellene és a családja ellen irányuló kampánya miatt mondta azt hogy átgondolja, szeretné-e ezt tovább csinálni, mert kárt okoz ez a családjának és neki is érzelmileg" – magyarázta az InfoRádióban Nagy Sándor Gyula, a Corvinus Egyetem egyetemi tanára.
Hogy valójában történt-e mégis valamilyen szabálytalanság, azt szerinte nagyon kevés ember tudhatja. "A nyilvános információk azt mutatják, hogy a feleség végül nem kapott semmiféle ellentételezést vagy szívességet sem attól a cégtől, amelyet állítólag ő megtámogatott. Ez egy kutatóintézet, ahol ő dolgozott, és ott kapott repülőjegyeket, a spanyol kormány közben különböző repülőtársaságoknak adott kedvezményeket, állami támogatást a Covid alatt, és a kettő között véltek összefüggést felfedezni egyes körök, és emiatt történt a feljelentés" – ecsetelte.
Pedro Sánchez végül a hallgatás után úgy döntött, nem mond le, de azt Nagy Sándor Gyula a konkrét ügytől függetlenül is hangsúlyozta: bármilyen politikusnak megterhelő az, hogy egyre durvább, személyeskedő és lejárató kampány folynak ellenük, és ennek érzelmi, lelki ára van. Kevés olyan példa van, amikor egy kormányfő emiatt nyilvánosan előáll azzal, hogy "megfontolja a lemondást", de hasonló okok miatt távozott Új-Zéland miniszterelnöke is a közelmúltban.
"Hogy valaki nyilvánosan bejelentse, hogy
elvonul gondolkozni, és aztán visszajön, és azt mondja, hogy mégis folytatja, ez egy picit ilyen latinos, szinte »hisztibe kanyarodó« viselkedés
Pedro Sánchez részéről," vagyis meg lehet ezt tenni szép csöndben, hogy az ember elgondolkodik, "nem kell erről egy háromoldalas nyílt levelet írni", de az egyetemi tanár mindemellett hihetőnek tartja a problémának azt a részét, amelyet ebben a levélben a kormányfő kifejtett.
Nagy Sándor Gyula szerint a választási kampány része lehetett ennek az egyébként 2021-es ügynek előszedése, és nemcsak a közelgő EP-választással függ össze, hanem a két hét múlva esedékes katalán autonóm tartományi választással is, ahol a szocialisták állnak győzelemre, és nem a függetlenségpárti kis pártok.
Pedro Sánchez mellett egyébként voltak a napokban kisebb szimpátiatüntetések. "A spanyolok valamilyen szinten szimpátiával viseltetnek Pedro Sánchez iránt, viszont ez a négynapos, nyilvánosan bejelentett elvonulás kapcsán még a baloldali nagy országos sajtóban is voltak vicces megjegyzések, hogy akkor együtt énekeljük a Maradjál című számot. 250 millió megtekintésnél tart a YouTube-on az egy évvel ezelőtti szám, ami azt mutatja, hogy a baloldali véleményvezéreknél is egy kicsit már lehet sok volt a nyilvános hiszti" – mondta Nagy Sándor Gyula.