eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Krími híd. Forrás: Wikipédia
Nyitókép: Forrás: Wikipédia

Moszkva attól tart, hogy az ukránok újból megtámadják a Krímbe vezető hidat

Sajtóértesülések szerint a Krímet Oroszországgal összekötő közúti-vasúti átkelőhöz légvédelmi rakétákat telepített Moszkva.

A Krímen tevékenykedő ukrán ellenálló csoport, az Atesh partizánok azt közölték a Deffence Express című internetes újsággal, hogy az oroszok jelentősen megerősítették a Kercsi-szoros felett átívelő híd légvédelmét. Állítólag Sz-300 nagy hatótávolságú rakétarendszerek és Pancir-Sz1 légelhárító komplexumok jelentek meg az átkelő körzetében.

Moszkva aggodalma nem teljesen alaptalan, mivel a múltban az ukránok már több támadást is intéztek a krími híd ellen. Az átkelő lerombolása súlyos következményekkel járna a félszigeten lévő orosz haderő és civil lakosság ellátása szempontjából. A korábbi támadások után az oroszok Ropucsa osztályú deszant hajóikkal voltak kénytelenek az ellátmány egy részét szállítani, de az ukránok jó néhány ilyen egységet dróncsapásokkal megsemmisítettek.

Az Atesh partizánok most arról számoltak be, hogy az oroszok - hadihajók híján - egyre több civil egységet használnak arra, hogy ellássák a Krím-félszigetet. Kijevben pedig azt közölték, hogy az orosz flotta elhagyta a Krímet és már csak egyetlen rakétákkal felszerelt hadihajó maradt ott.

Nyugati megfigyelők elképzelhetőnek tartják, hogy a szárazföldön elszenvedett vereségek ellensúlyozására az ukránok a Krím-félsziget elleni offenzívára készülnek.

Címlapról ajánljuk

Száj- és körömfájásjárvány - Irgalmatlan szigor lép életbe az állatok terén

Például minden korlátozás alá eső terület esetében érvényes, hogy azokba fogékony állatokat tilos beszállítani, valamint az állatokat kivinni onnan.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Uniós pénzek tűnnek el a bürokrácia útvesztőjében – meglepő parlamenti jelentés készült

Uniós pénzek tűnnek el a bürokrácia útvesztőjében – meglepő parlamenti jelentés készült

Az Európai Unió költségvetésében párhuzamosan két jelentős cél is hangsúlyosan megjelenik: az innováció ösztönzése és a regionális egyenlőtlenségek csökkentése. Bár a Horizont Európa és a Kohéziós Politika külön logika mentén működik, a döntéshozók évek óta próbálják összekapcsolni a két forrásrendszert, hogy azok hatékonyabban támogassák egymást. A cél világos: a kutatási kiválóság ne csak a fejlettebb térségek kiváltsága legyen, hanem a leszakadó régiókban is érvényesüljön. Ennek érdekében az EU jogi és adminisztratív eszközökkel is ösztönözni próbálja a szinergiákat, például a források kombinálását vagy a közös pályázati mechanizmusokat – egy friss, az Európai Parlament számára készült jelentés azonban arra figyelmeztet, hogy a gyakorlatban továbbra is komoly akadályok gátolják a két támogatási forma összehangolását, a problémával pedig az Európai polgári vitacsoportok most kezdődő ülésein is hangsúlyosan foglalkoznak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×