Jordánia is megszólalt
Jordánia a palesztinok Gázai övezetből vagy Ciszjordániából való elüldözését, vagy az ezt szolgáló feltételek megteremtését hadüzenetnek fogja tekinteni - jelentette ki Biser Haszavni, a hásimita királyság miniszterelnöke.
A mentők és humanitárius dolgozók elleni brutális támadások a Gázai övezetben ellentmondanak az önvédelem elvének - mondta a kormányfő és hangsúlyozta, hogy "minden lehetőség az asztalon van".
Menekülthullámtól tartva Egyiptom és Jordánia sem fogad be menekülteket a Gázai övezetből. Ennek oka részben az, hogy arra számítanak: ezek az emberek belátható időn belül nem térhetnek vissza a palesztin területekre.
Csizmazia Gábor: Washington szerint a gázai tűzszünet a Hamász taktikájának elismerése lenne
A megtorlás, vagy a humánus fellépés és a civilek védelme a fontosabb, erről zajlik most a vita az Egyesült Államokban az izraeli konfliktus ügyében, miközben megosztott a politika és már a társadalom is, hogy össze lehet-e kötni Izrael és Ukrajna támogatását – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa.
Az osztrák kancellár a kérése
Karl Nehammer osztrák kancellár Mahmúd Abbász palesztin elnök támogatását kérte a Gázai övezetet uraló Hamász terrorszervezet által elhurcolt rabok kiszabadítása érdekében "Köszönöm Abbász elnöknek erőfeszítéseit, hogy a rabok kiszabadulhassanak" - mondta Nehammer a beszélgetést követően adott nyilatkozatában.
"Feltételek nélkül szabadon kell engedni a Hamász által elhurcolt ártatlan civileket, akik között egy osztrák állampolgár is van. Ennek érdekében jelenleg számos egyeztetés zajlik minden politikai és diplomáciai csatornán.
Hangsúlyozta, hogy a terrorszervezet "túszul ejtette" a palesztin térség lakóit, akiket "élő pajzsként használ". "Szándékosan iskolák és klinikák közelében barikádozzák el magukat, és ezzel szándékosan teszik kockára a civilek életét" - mondta a kancellár. Hozzátette, hogy rendkívül fontos, hogy humanitárius segély érkezzen a Gázai övezetbe Egyiptomon keresztül, ugyanakkor biztosítani kell, hogy ez a polgári lakossághoz kerüljön, ne pedig a Hamász kezébe.
Beszédes videót tett közzé az izraeli hadsereg
Az IDF (izraeli védelmi erők) újra megnyitottak egy evakuálási útvonalat a gázai civilek számára. Így ők délra vonulhatnak. Erről videót is közzétettek. Azt is írják az X-en, hogy "nem állunk háborúban Gáza lakosságával".
The IDF has reopened an evacuation route for Gazan civilians to move south for their safety.
— Israel Defense Forces (@IDF) November 6, 2023
The IDF has repeatedly called on the residents of Gaza City to evacuate from the area, and continues to urge them to do so.
We are not at war with the people of Gaza. pic.twitter.com/OFo55RZmPw
Moszkva: elengedhetetlen az Abbász-vezette palesztin egység
Oroszország hétfőn a Gázai övezetben dúló harcok befejezésére szólította fel a feleket, és hangsúlyozta, hogy a palesztin-izraeli tárgyalások folytatása elengedhetetlen egy nagyobb háború és a nagyobb fokú terrorveszély elkerülése érdekében. Oroszország, amely kapcsolatban áll Iránnal, a Hamásszal, a jelentősebb arab országokkal, valamint a palesztinokkal és Izraellel is, többször is azzal vádolta az Egyesült Államokat és a Nyugatot, hogy tagadják az 1967-es határokon belüli független palesztin állam szükségességét.
Oroszország szerint elengedhetetlen a Mahmúd Abbász vezette Palesztin Felszabadítási Szervezet alapjain nyugvó palesztin egység. "Különösen szükségesnek tűnik a palesztinok közötti nemzeti egység biztosítása a Palesztin Felszabadítási Szervezet azon platformján, amely Izrael elismerését és a tárgyalásos megoldást irányozza elő" - olvasható az orosz külügyminisztérium közleményében.
"A világ nagyhatalmainak arra kellene törekedniük, hogy megakadályozzák a ciszjordániai területek betelepítését, valamint a jeruzsálemi szent helyek megszentségtelenítését" - tették hozzá. (MTI)
Szakértő: először a történelemben a palesztin propaganda jobbnak bizonyulhat, mint az izraeli
Az október 7-ei Hamász-támadásban 1400 fő meghalt, százakat elvittek túsznak, az izraeli válaszcsapásban azonban szombatig csaknem 10 ezer palesztin halottról tudni; Fischl Vilmos, a hadtudományok doktora az InfoRádióban úgy vélekedett, "megindult valami a világban".
Antony Blinken szerint előrelépés jön a Gázai övezetben
A következő napokban jelentősen több humanitárius segély fog bejutni a Gázai övezetbe - jelentette ki hétfőn Antony Blinken amerikai külügyminiszter Ankarában, miután megbeszélést folytatott Hakan Fidan török külügyminiszterrel, aki azonnali tűzszünetet sürgetett.
Humanitárius segítséget nyújt az EU
Az EU további 25 millió euróval növeli a Gázának nyújtandó humanitárius segítséget, és így összesen 100 millió eurót fordít a gázai civilek megsegítésére - jelentette be hétfőn Brüsszelben az Európai Bizottság elnöke. Ursula Von der Leyen az európai uniós nagykövetek konferenciáján elmondta: az EU Izraellel, Egyiptommal és az ENSZ-szel együttműködve azon dolgozik, hogy minél több humanitárius segélyt szállító konvoj léphessen be az övezetbe.
Mint mondta, a segélyek jelenleg a rafahi határátkelőn keresztül érkeznek, mennyiségük azonban nem elegendő ahhoz, hogy kielégítse a szükségleteket. "Kiemelt feladatunk, hogy a partnerekkel együttműködve megerősítsük Rafah logisztikai kapacitását. Ezzel egyidejűleg kiegészítő útvonalakon dolgozunk. Egy Ciprusról induló tengeri folyosó, garantálná a segélyek folyamatos, szabályozott áramlását" - jelentette ki.
Von der Leyen felhívta a figyelmet, hogy
az EU-nak mind Izrael támogatása, mind a gázai civilek megsegítése egyenlően fontos.
Elítélte, hogy a Hamász terrorszervezet a menekülttáborok és a polgári infrastruktúra alatt bunkereket épít, harcosokat rejteget és fegyvereket tárol, továbbá ártatlan palesztinokat és túszokat használ élő pajzsként. "Miközben tehát Izraelnek joga van harcolni a Hamász ellen, az is lényeges, hogy igyekezzen elkerülni a polgári áldozatokat, és hogy a lehető legcélzottabban lépjen fel" - hangsúlyozta.
"Ez az egyik legnagyobb túszválság Európa történetében, és sok Európán kívüli ország számára is" - mondta a Gázába hurcolt és túszként fogva tartott mintegy 240 emberrel kapcsolatban. Hozzátette, hogy minden lehetséges módon támogatni kell a tagállamokat abban, hogy hazahozzák állampolgáraikat.
Arra is figyelmeztetett, hogy a konfliktus regionális kiterjedését minden lehetséges módon el kell kerülni. (MTI)
Atomtengeralattjáró érkezett a Közel-Keletre - fotó
Az USA küldte.
"Azonnali tűzszünet kell" - ami sok, az sok
Az ENSZ több ügynöksége és civilszervezetek együttesen szólították fel Izraelt és a Hamászt azonnali humanitárius tűzszünet kihirdetésére - derült ki a közösen kiadott közleményükből. "Megismételjük a felekhez intézett kérésünket, hogy tartsák tiszteletben a nemzetközi humanitárius és emberi jogi törvények által meghatározott kötelezettségvállalásaikat" - állt a közleményben.
A kérést számos ENSZ-szervezet vezetője, civil- és nemzetközi jótékonysági szervezetek is aláírták.
A közleményben elítélték, hogy a Hamász október 7-én meggyilkolt több mint 1400 embert Izraelben és több mint 200 embert elhurcolt és túszként tart fogva, továbbá azt is, hogy Izraelt a Gázai övezetből rakétákkal támadja.
"Mindazonáltal még több gázai civil rettenetes meggyilkolása is botrány, és ugyanúgy felháborító elzárni 2,2 millió palesztint az élelemtől, víztől, gyógyszerektől, az elektromosságtól és az üzemanyagtól" -
fejtették ki álláspontjukat.
A Hamász október 7-ei váratlan támadása óta Izrael teljesen lezárta a Gázai övezetet. "Már harminc nap telt el. Ami sok, az sok. Ennek most azonnal véget kell vetni" - hangsúlyozták.
Fontos légi segítséget kapott a szomszédból a Gázai övezet
Izrael elmondta, hogyan támadja a Hamász alagútjait. Hétfőn nagy hullámban indulhatnak délre a még az övezet északi részén lévők.
Arabok az izraeli hadsereg soraiban és a Hamász beduin áldozatai
A gázai háború kapcsán Izrael és a palesztinok harcát gyakran zsidó–arab ellentéteként állítják be. Ugyanakkor arabok és más kisebbségek is csatlakoztak már az elmúlt években is az izraeli hadsereghez.
"Megisszuk a véredet és megesszük a koponyádat. Gyerünk, várunk rád"
Az izraeli hadsereg olyan palesztinokat vett őrizetbe Ciszjordániában vasárnap éjjeli razziáján, akik a gyanú szerint a Gázai övezetet irányító Hamász iszlamista terrorszervezetet támogatják - jelentette a helyi média hétfő reggel.
Vasárnap éjszaka 23 gyanúsítottat fogtak el Ciszjordániában zavargásokban való részvétel és terrorizmus támogatása miatt az izraeli biztonságiak. A Jeruzsálem melletti Suafát és Anáta menekülttáborban erőszakos zavargások résztvevőit fogták el, akik az elmúlt hetekben kövekkel és Molotov-koktélokkal támadtak izraeliekre. Többeket azért fogtak el, mert erőszakra bujtogattak és terrorszervezetek támogatását tettek közzé. Az egyik gyanúsított ellen az a gyanú, hogy fizetett a rendzavaróknak. Letartóztatták uszítás gyanújával Ahed Tamimit is, miután telepesek lemészárlásával fenyegetőzött. A palesztin diáklányt Bir Zeitben fogták el, s azzal vádolják, hogy erőszakra és terrorcselekményekre szólított fel.
"Üzenetünk a telepeseknek: várunk benneteket az összes ciszjordániai városban Hebrontól Dzsenínig - lemészárolunk, és azt fogjuk mondani, hogy amit Hitler tett veled, az egy vicc volt" - írta Tamimi múlt kedden a közösségi médiában. "Megisszuk a véredet és megesszük a koponyádat. Gyerünk, várunk rád" - tette hozzá.
Az izraeli hadsereg közölte, hogy a huszonkét éves Tamimit kihallgatják a biztonsági erők. A palesztin területeken hősnek tekintett fiatal nőt 2018-ban, amikor még kiskorú volt, vádalku keretében elítélték, mert megtámadt egy izraeli tisztet és egy katonát. Tamimi korábban rendszeresen töltött fel olyan videókat és fényképeket a közösségi médiába, melyeken szülőfalujában, Nabi Szálehben az izraeli hadsereg katonáit inzultálja, olykor fizikailag bántalmazza. Egy videofelvétel azt rögzítette, ahogy megpofozott egy katonát. A vádalku keretében nyolc hónap börtönbüntetést és ötezer sékel pénzbírságot szabtak ki rá.
Tamimi mellett anyját szintén nyolc hónap elzárással büntették, és unokatestvérét, Núrt is elítélték. A kelet-jeruzsálemi Virágkapu közelében egy palesztin támadó hétfő reggel megtámadt két, az izraeli határrendészethez tartozó 20 éves katonát. Az egyik sebesült, a Hadassza kórházba szállított női határőr állapota válságos. A terroristát agyonlőtték. (MTI)
Jordániai segély
A jordániai légierő orvosi ellátmányt dobott le a Gázai övezetbe - számolt be hétfőn kora reggel II. Abdalláh jordániai király.
"Rettenthetetlen légierőnk személyzete éjfélkor sürgős orvosi segélyt dobott le a levegőből a gázai jordániai tábori kórház területére" - közölte Abdullah király az X közösségi médiaplatformon. "Ez a mi kötelességünk, hogy segítsük a gázai háborúban megsérült testvéreinket. Mindig ott leszünk palesztin testvéreink mellett" - írta az uralkodó.
A The Times of Israel című lap szerint nem volt világos, hogy a segélyszállítmányok eljutottak-e a kórházba, illetve hogy a művelet Izrael tudtával vagy jóváhagyásával történt-e. A jordániai király posztja tartalmazott olyan képeket, amelyeken egy jordániai nemzeti zászlóval fedett ládát rakodnak be a légierő egyik szállító repülőgépébe. Más X-felhasználók reagáltak Abdullah király posztjára, mondván, hogy az állítás nem igaz, és hogy a segélyt egy egyiptomi repülőtérre szállították.
Izrael követeli, hogy ellenőrizzék a segélyszállítmányokat, amelyek eddig csak az egyiptomi rafahi határátkelőn keresztül jutottak el a Gázai övezet déli részébe. Az izraeli hadsereg szerint ezzel azt akarják megakadályozni, hogy fegyvereket csempésszenek a Gázai övezetet uraló iszlamista Hamászhoz. (MTI)
Dúl az antiszemitizmus Franciaországban
Franciaországban 1040-re emelkedett az antiszemita cselekmények száma, és 486 embert előállítottak október 7-e, a Gázai övezetet irányító Hamász palesztin iszlamista szervezet Izrael elleni terrortámadása óta - közölte a kormány vasárnap.
"Az antiszemita cselekmények száma robbanásszerűen megnőtt" - jelentette ki Gérald Darmanin belügyminiszter a France 2 közszolgálati televízió híradójában. A 486 letartóztatott személy közül 102 külföldi - tette hozzá.
Tavaly egész évben 436 antiszemita cselekményt regisztráltak a hatóságok. Laurent Nunez párizsi prefektus vasárnap jelezte, hogy a fővárosi régióban október 7. óta 257 antiszemita cselekmény történt, és 90 ember letartóztattak. A prefektus szerint "nincs tipikus profilja" az elkövetőknek, vannak köztük "fiatal gyerekek, akik nagyon súlyos dolgokat állítanak", de "olyanok is, akik inkább a palesztin ügy védelmét képviselik, és elszaladt velük a ló". (MTI)
"Humanitárius tűzszünet"
Izrael nyitott egy humanitárius szünetre a harcokban a Gázai övezetben, ha az a túszok szabadulását jelenti - közölte Izrael Egyesült Államokbeli nagykövete vasárnap.
Michael Herzog a CBS televíziónak adott interjúban ugyanakkor úgy vélte, a Hamász nem gondolja komolyan a túszok elengedését. Az izraeli diplomata állítása szerint mindent elkövetnek annak érdekében, hogy az izraeli katonaság elkülönítse a terroristákat a palesztin civilektől. Emlékeztetett arra, hogy az izraeli hatóságok arra szólítják fel a polgári lakosságot, hogy a Gázai övezet déli része felé költözzenek, oda, ahol "nem érheti baj" őket, miközben a Hamász mindent elkövet annak érdekében, hogy ezt megakadályozza.
A nagykövet a polgári lakosok halálát "tragikusnak" nevezte, ugyanakkor azt is kijelentette, hogy Izrael nem adhat védettséget a Hamásznak csak azért, mert civilek mögé bújik.
Élesen bírálta ugyanakkor az Egyesült Államok diplomáciai megközelítését a Palesztin Hatóság volt Egyesült Államokbeli nagykövete, aki jelenleg az Egyesült Királyságban vezeti a palesztin külképviseletet. Huszam Zomlot szintén a CBS televíziónak adott vasárnapi nyilatkozatában úgy vélte, hogy az Egyesült Államoknak a tisztességes közvetítő szerepében kellene feltűnnie, és nem az "izraeli narratívát átvennie". (MTI)
A pápa telefonált
A közel-keleti helyzetről beszélt egymással Ferenc pápa és Ebrahim Raiszi - jelentette be a Vatikán, amely közösségi oldalán közölte a hírt vasárnap este. A pápai állam diplomáciai forrásai a sajtónak úgy nyilatkoztak, hogy az egyeztetést az iráni elnök kérte. A beszélgetéshez alkalmat a Vatikán és Irán közötti diplomáciai kapcsolatok hetvenéves évfordulója nyújtott. Az Irna iráni hírügynökség beszámolója szerint Ferenc pápa azt mondta, mindent megtesz a harcok leállítása és annak érdekében, hogy Gázában ne öljenek meg több nőt és gyermeket.
Az iráni elnök emberiség elleni bűntettnek, az évszázad legnagyobb népirtásának nevezte a "cionista rezsim Gázában elkövetett borzalmas cselekedeteit". Hangoztatta, hogy a Gázavárosban található templom bombázása, valamint a palesztinok történelmi örökségének elpusztítása a többi vallást is célba veszi, az Amerikai Egyesült Államok és egyes nyugat-európai országok együttműködésével.
A katolikus egyházfő a Szent Péter téren vasárnap délben mondott beszédében ismételten azonnali tűszünetet sürgetett, és arra kérte a szembenálló feleket, álljanak le a harcokkal.
Ferenc pápa súlyosnak nevezte a palesztin területek helyzetét és a Hamász terrorista szervezet kezében levő túszok szabadon engedését kérte. (MTI)