A manifesztum bevezetőjében arra utalt, hogy a világban immár "rendetlenség" uralkodik, és Németország ennek a közepén van. A Hamász háborúja óta a felszínre került mindaz, ami Németországban "már régóta fortyog" - fogalmaz a Bild manifesztuma.
"Németországban sok olyan ember van, akik életvitelünk ellen harcolnak, akik ártatlan civilek meggyilkolásának örülnek" - hangsúlyozza. A Bild szerint ezek az emberek arra tanítják gyermekeiket, hogy másokat gyűlöljenek, mert "hitetlenek".
Olyan emberek, akik megvetik az alaptörvényt, és ehelyett radikális prédikátorokra hallgatnak. Olyanok - mint fogalmaz -, akik a toleranciát kihasználva más társadalmat akarnak.
Németországnak nemet kell mondania a zsidógyűlöletre, az embertelenségre és mindazokra, akik "nemet" mondanak nekünk
- fogalmaz a manifesztum, ötven pontban foglalva össze az általa javasolt alapelveket.
Első pontjában idézi az alaptörvény 1. cikkét, amely az emberi méltóság sérthetetlenségét hangsúlyozza. Utal arra, hogy a német emberek számára nincsenek hitetlenek. Mindenki abban hihet, amiben akar.
Hangsúlyozza, hogy aki a német alkotmányt, a német jogrendszert nem tekinti kötelező erejűnek, annak a legsürgősebben el kell hagynia Németországot .
Utal arra is, hogy Németországban bárki békésen demonstrálhat hite mellett.
A szólásszabadság ugyanakkor nem foglalja magában az emberek fenyegetését, az erőszak alkalmazását, autók felgyújtását vagy gyilkosok ünneplését.
A továbbiakban a többi között hangsúlyozza a tolerancia szükségességét, elvetve az intolerancia minden formáját.
Állást foglal a nemek egyenjogúsága mellett, hangsúlyozza, hogy a nőket és a férfiakat minden tekintetben egyenlő jogok illetik meg, és elítéli a többnejűséget.
Neves politikusok, közéleti személyiségek, művészek és sportolók támogatásukról biztosították a Bild manifesztumában foglaltakat.
Az újság idéz a reagálásokból, így a többi között Ursula von der Leyenét is. Az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy a nyitott, demokratikus társadalmak Európa nagy erősségei.
Figyelmeztetett ugyanakkor arra, hogy a nyitottság sebezhetővé is tesz.
A bizottsági elnök hangsúlyozta:
a terrorizmusnak, az antiszemitizmusnak vagy a kisebbségek elleni erőszaknak nincs helye Európában.
Idézte az újság Marco Buschmann szabad demokrata igazságügyi minisztert, aki a többi között hangsúlyozta, hogy a zsidó embereknek szabadon és biztonságban kell élniük Németországban.
A miniszter szerint Németország felelősséggel tartozik múltjáért, de értékeinek jövőjéért is.
"Ha zsidó barátaim azt mondják nekem, hogy félnek és sértegetik őket, akkor baj van" - jelentette ki .
Hendrik Wüst, Észak-Rajna-Vesztfália tartomány konzervatív miniszterelnöke leszögezte, hogy Németország szilárdan kitart izraeli barátai mellett.
Ha a zsidók nem élhetnek biztonságban, összeomlik az az alap, amelyen Németország áll
- fogalmazott a CDU tekintélyes politikusa.
Hasonlóan foglalt állást a kormányzó szociáldemokrata párt (SPD) elnöke is. Lars Klingbeil szerint sok minden forog kockán az elkövetkező években.
A tét mindenekelőtt a demokrácia megerősítése és annak biztosítása hogy az ország erős maradjon.
Szinte ugyanígy fogalmaztak a koalíciós Zöldek pártjának vezetői is, hangsúlyozva, hogy az antiszemitizmusnak nincs helye Németországban.
Elhangzottak ugyanakkor bírálatok is, amelyek szerint a manifesztum a bevándorlók ellen uszít.