eur:
389.44
usd:
361.82
bux:
68636.63
2024. május 7. kedd Gizella
Leadja voksát az oroszországi regionális és helyi választáson az Oroszország által újonnan elcsatolt területen fekvő Donyeck egyik szavazóhelyiségében 2023. szeptember 9-én. A hadiállapot ellenére először voksolhatnak az orosz jogrend szerint annak a négy, Ukrajnától a háború kezdete óta elcsatolt területnek a lakói, amelyet a nemzetközi közösség többsége nem fogad el Oroszország részeként.
Nyitókép: MTI/EPA

Vlagyimir Putyin elégedett lehet a hétvégi választásokkal

Újraválasztották az összes hivatalban lévő és megbízott oroszországi regionális vezetőt a hétvégi választásokon, a kormányzó Egységes Oroszország párt megerősítette pozícióit a regionális törvényhozások zömében, és megnyerte mind a négy szövetségi törvényhozási pótválasztást.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint a választások eredménye azt bizonyítja, hogy az orosz társadalom konszolidálódott az ország vezetése körül, és az elnök a lakosság abszolút támogatását élvezi. Ella Pamfilova, az orosz Központi Választási Bizottság elnöke közölte, hogy a választáson a 67 millió jogosult 43,5 százaléka vett részt.

A megerősített kormányzók többsége az Egységes Oroszország tagja. A legtöbb szavazatot, 86,64 százalékot Szmolenszk megye megbízott kormányzója, Vaszilij Anohin kapta, a kormánypárt képviseletében.

Moszkvában Szergej Szobjanyin megőrizte polgármesteri székét a szavazatok 76,38 százalékával.

Szobjanyin a választás előtti napokban több metró- és autópályaszakaszt avatott fel, utóbbiakat Vlagyimir Putyin elnök online részvételével.

Moszkva, 2023. szeptember 9.
Vlagyimir Putyin orosz elnök elektronikus távszavazás útján adja le voksát a regionális és helyi választáson a moszkvai Kremlben 2023. szeptember 9-én. Az Oroszországi Föderáció alkotmányába foglalt 89 régió közül 85-ben szavaznak most. A hadiállapot ellenére először voksolhatnak az orosz jogrend szerint annak a négy, Ukrajnától a háború kezdete óta elcsatolt terület lakói, amelyet a nemzetközi közösség többsége nem fogad el Oroszország részeként.
MTI/AP/Szputnyik/Mihail Mecel
Moszkva, 2023. szeptember 9. Vlagyimir Putyin orosz elnök elektronikus távszavazás útján adja le voksát a regionális és helyi választáson a moszkvai Kremlben 2023. szeptember 9-én. Az Oroszországi Föderáció alkotmányába foglalt 89 régió közül 85-ben szavaznak most. A hadiállapot ellenére először voksolhatnak az orosz jogrend szerint annak a négy, Ukrajnától a háború kezdete óta elcsatolt terület lakói, amelyet a nemzetközi közösség többsége nem fogad el Oroszország részeként. MTI/AP/Szputnyik/Mihail Mecel

A csaknem 3,3 millió fővárosi szavazó közül mintegy 2,7 millió online adta le voksát. Moszkvában a részvételi arány a hivatalos forrás szerint 42,5 százalékos volt. Ez meghaladja azt a 32 százalékot, amelyet 2013-ban mértek, amikor még Alekszej Navalnij, a jelenleg börtönbüntetését töltő ellenzéki politikus is szerepelt a választásokon.

Kommunista győzelmek

Hakaszföldön, az egyetlen régióban, ahol a választás az előzetes várakozások szerint valódi izgalmakat tartogatott volna, a kormánypárt jelöltje, Szergej Szokolov betegségre hivatkozva visszalépett a kampányfinisben, és a hivatalban lévő kommunista Valentyin Konovalov a voksok 64,14 százalékával győzött. Az előző választáson Konovalov ellenzéki jelöltként indult, és a második fordulóban megszerezte a szavazatok 57,57 százalékát.

Orjol megyében szintén kommunista kormányzó, Andrej Klicskov győzött, a szavazatok 82,09 százalékával. A kommunista párt pozíciói a két kormányzóválasztási siker ellenére romlottak a régiókban, és a választáson a második legjobb teljesítményt felmutató politikai erő Leonyid Szluckij, az orosz alsóház külügyi bizottságának elnöke szerint az ő pártja, a Vlagyimir Zsirinovszkij alapította Liberális Demokrata Párt lett.

A regionális parlamenti választásokon előretört az Egységes Oroszország. Küzdelem egyedül Hakaszföldön alakult ki, ahol a kommunisták 39,11, a kormánypártiak pedig 36,41 százalékon álltak, ám az egyéni választókörzetekben aratott győzelmeinek köszönhetően az Egységes Oroszországnak 34 mandátummal kétharmada lesz a helyi legfelsőbb tanácsban.

Ukrajnai területek

A kormánypárt a legnagyobb arányban most az Ukrajnától tavaly elcsatolt területeken győzött: a donyecki régió pártlistáján az Egységes Oroszország 78, a luhanszkin 74,6, a zaporizzsjain 83, a herszonin pedig 74,8 százalékot kapott, de 70 százalék felett végzett Kemerovo és Ivanovo megyében, valamint Kalmükföldön is.

Az orosz belügyminisztérium szerint a választás eredményét befolyásoló szabálysértés nem történt, hat esetben indult büntetőeljárás. A Központi Választási Bizottsághoz 281 panasz érkezett be, amely négy körzetben törölte az eredményt. Pamfilova "átláthatónak" és "méltónak" minősítette a választást.

A választásokra rányomta bélyegét, hogy

a háborús körülmények között számos, a Kreml irányvonalával szemben kritikus politikai csoportosulás és sajtóorgánum működését betiltották vagy ellehetetlenítették.

Az esemény megfigyelésére az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) nem kapott meghívást.

Három héttel a választások előtt előzetes letartóztatásba helyezték Grigorij Melkonyjancot, a Golosz választásmegfigyelő csoport társelnökét azon a címen, hogy a szervezet együttműködik az Európai Választásmegfigyelő Szervezetek Hálózatával (ENEMO), amelyet Oroszországban 2021 szeptemberében a főügyészség nemkívánatos szervezetnek minősített. Magát a Goloszt az orosz igazságügyi minisztérium 2021 augusztusában a külföldi ügynökszervezetek közé sorolta.

A Golosz a Telegram-csatornáján közölte, hogy vizsgálatai szerint a választókra nyomást gyakoroltak, megfigyelőit pedig nem hagyták dolgozni a választási körzetekben.

Pamfilova elmondta, hogy a Központi Választási Bizottság internetes portálját az elmúlt napokban 175 ezer "potenciálisan veszélyes behatás" érte, közülük közel 90 ezer támadás "szupernagy aktivitású" volt. Mint mondta, az oldalt három DDoS-támadás érte, amelyek teljes időtartama több mint 16 óra volt. A tisztségviselő szerint több mint 30 ezer DDoS-támadás érte a távszavazás honlapját.

Jövőre elnökválasztás

Ez volt az utolsó politikai erőpróba a jövőre esedékes elnökválasztás előtt: az Oroszországi Föderáció alkotmányába foglalt 89 régió közül 85-ben tartottak péntektől vasárnapig regionális és helyi választást. A voksolás során 26 kormányzói szék sorsa dőlt el - közülük 21-é közvetlen, öté pedig közvetett választáson. Emellett pótválasztást tartottak négy szövetségi egyéni képviselői körzetben, továbbá 20 regionális parlament képviselői helyeit osztották el, számos városi és helyi választás mellett.

Összesen több mint négyezer funkcióba több mint 81 ezer jelölt közül lehetett választani. Az aspiránsok közül több mint 70 ezer 20 párt színeiben indult, a többi függetlenként. A hadiállapot ellenére először voksolhattak az orosz jogrend szerint annak a négy, Ukrajnától a háború folyamán elcsatolt területnek lakói, amelyet a nemzetközi közösség többsége nem fogad el Oroszország részeként.

Címlapról ajánljuk
Mbappé az utolsó párizsi BL-meccsére készül a PSG mezében

Mbappé az utolsó párizsi BL-meccsére készül a PSG mezében

A Borussia Dortmund egygólos előnnyel kezdi a Bajnokok Ligája-elődöntő ma esti második mérkőzését a Paris Saint-Germain ellen. A sárga-feketék 2013 óta először juthatnak be a fináléba. A helyzet nem egyszerű: a francia bajnok ebben a sorozatban egyszer már legyőzte a Parc des Princes-ben a Dortmundot.

A szakszervezet szerint 25 milliárdból meg lehetne oldani a felsőoktatási dolgozók béremelését

A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete addig nem kezdeményez újabb tárgyalást, amíg az államtitkárság nem áll elő konkrét javaslattal és ígérettel a felsőoktatásban dolgozók bérhelyzetének rendezését illetően – mondta az InfoRádióban Gregor Anikó szakszervezeti titkár. Arról is beszélt, hogy készek lennének segíteni a minisztériumnak abban, hogy találjanak forrásokat a költségvetésben a követelések teljesítésére.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.07. kedd, 18:00
Resperger István ezredes
a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Elárulták a bankok az MNB-nek, mit terveznek a hitelezésben

Elárulták a bankok az MNB-nek, mit terveznek a hitelezésben

Elkészítette legfrissebb Hitelezési felmérését az MNB. 2024 első negyedévében a bankok összeségében nem változtattak sem a vállalati-, sem a lakáscélú hitelek feltételein, és ezeken az elkövetkező fél évben sem terveznek érdemben módosítani – állapította meg a jegybank, amelynek alelnöke, Virág Barnabás is előadást tart a Portfolio jövő keddi Hitelezés 2024 konferenciáján, nem érdemes lemaradni a szakmai rendezvényről!

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×