eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Facebook/Magyar Honvédség

Egy magyar is volt az amerikai barlangkutatóval, aki 1000 méter mélyben rekedt

Az akcióban magyar barlangi mentők is részt vesznek. A cél az, hogy keddre vagy szerdára a felszínre hozzák a 40 éves férfit, aki szeptember elején gyomorbélrendszeri vérzést kapott a Dél-Törökországban található Morca-barlangban.

A helyszínre érkező barlangi mentők már pénteken megkezdik Mark Dickey amerikai barlangkutató felszínre hozatalát a dél-törökországi Morca-barlangból – közölte az Ihlas török hírügynökség a török katasztrófavédelem kutatás-mentési igazgatójára, Recep Salcira hivatkozva.

A 40 éves férfi egy nemzetközi expedíció során szeptember 2-án gyomorbélrendszeri vérzést kapott, és 1040 méteres mélységben rekedt.

Kimentése nemzetközi mentőakció keretében folyik, amelyben török szervezetek mellett magyar, horvát, olasz, bolgár és szlovén csapatok is részt vesznek.

Recep Salci arról számolt be, hogy az amerikai barlangkutató mellé lejutó orvosok sikeresen kezelték a férfit, aki már saját lábra állt, és alkalmassá vált arra, hogy kihozzák a barlangból.

Hozzátette: egy egészséges ember számára 16 órát vesz igénybe, amíg Mark Dickey helyzetéből a felszínre jut. A mentőegységek célja az, hogy

kedden vagy szerdán a felszínre érjen az amerikai barlangkutató.

A mentési folyamat előkészületeinek részeként pénteken végeztek a szűk járatok kiszélesítésével.

A hét elején elsőként a Magyar Barlangi Mentőszolgálat négyfős egészségügyi csoportja ért le Mark Dickey-hez. A csapat gyógyszeres ellátással, valamint vérátömlesztéssel stabilizálta a kutató állapotát. Az amerikai férfit három amerikai, négy török, négy román és egy magyar társa kísérte a nemzetközi expedíción.

A Morca-barlang a dél-törökországi Mersin tartomány Anamur körzetében található a Torosz-hegységben. Mintegy 2140 méteres bejárata van és Törökország harmadik legmélyebb barlangja, több mint 1200 méter mély. A magashegyi barlangokra jellemző nehézségekkel és klímával rendelkezik.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×