eur:
404.58
usd:
374.58
bux:
76478.67
2024. november 7. csütörtök Rezső
Áramszünet közben állnak járművek a kijevi Majdan téren 2022. október 24-én. A villamos áramot termelő ukrajnai létesítményeket érő orosz támadások miatt tervezett kimaradások vannak az ukrán fővárosban.
Nyitókép: Oleh Petraszjuk

Íjgyártó István: Kijevben időnként tendenciózusan félreértik a magyar megnyilvánulásokat

A Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója szerint Kijevben most olyan állításokra hivatkozva bírálják Orbán Viktor miniszterelnöknek a Tucker Carlsonnak adott interjúját, amelyek el sem hangzottak.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök az amerikai Tucker Carlsonnak adott interjújában úgy fogalmazott, hogy úgy lehetne leggyorsabban lezárni az orosz–ukrán háborút, ha a Nyugat beszüntetné Ukrajna anyagi támogatását és leállítaná a fegyverszállításokat. Az ukrán külügyminisztérium szóvivője erre úgy reagált, hogy ők nem tudják, hogy megy ez Magyarországon, de Ukrajna nem kereskedik sem a területeivel, sem a szuverenitásával.

Az ukrán kijelentésekkel kapcsolatban Íjgyártó István, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója arról beszélt az InfoRádióban, hogy az ukrán nyilatkozók olyan mondatokra reagálnak, amelyek egyáltalán nem hangzottak el a magyar miniszterelnök interjújában.

"Az ukrán külügyminisztérium szóvivője pontosan nem tudom, hogy mire reagált, hiszen emlékeim szerint nem hangzottak el ezek a kijelentések Magyarország miniszterelnöke szájából. Általában jellemző is a szóvivő úrra, hogy egy kicsit erősebben fogalmaz, nem ez az első alkalom, hogy a magyar politikát, a magyar magatartást kommentálta eléggé heves módon. Ez illeszkedik sajnos abba a tendenciába, hogy Kijevben időnként tendenciózusan félreértik a magyar megnyilvánulásokat" – mondta el a külpolitikai szakértő.

Íjgyártó István arról is beszélt, hogy szerinte egyetlen meglepő, újdonságnak számító dolgot sem mondott Orbán Viktor az interjúban az orosz–ukrán katonai konfliktussal kapcsolatban. Ami elhangzott, az már jó ideje és következetesen ugyanaz a magyar álláspont és magatartás az ügyben.

Az ukrán–magyar kapcsolatokról szólva a volt kijevi magyar nagykövet hangsúlyozta, hogy a jelenlegi állapot a 2017 óta folyamatosan romló viszony következtében alakult ki.

"2017 óta Ukrajna aktívan elkezdett jogfosztó magatartást tanúsítani a kisebbségek irányába, beleértve a kárpátaljai magyar közösséget is.

Ezt a magyar kormány és Magyarország folyamatosan szóvá tette, illetve megpróbálta ezt a tendenciát megfordítani. Ukrajna azonban nem feltétlenül reagált erre pozitívan, és átterelte ezt a vitát politikai síkra ahelyett, hogy megoldotta volna a jogi keretek felülvizsgálatával. A háború kitörése után Magyarország félretette átmenetileg ezeket a kisebbségi problémákat, és azt mondta, hogy Ukrajna támogatása ebben a helyzetben mindennél előbbre való. Az ukrán vezetés reakciója erre viszont sajnos az volt, hogy tavaly decemberben elfogadott egy olyan kisebbségi törvényt, amely bebetonozta mind az oktatás, mind pedig a nyelvhasználat terén a kisebbségeket sújtó korlátozásokat. Ez mindenféleképpen nagyon negatív üzenet volt. Erre válaszul pedig már nemcsak Magyarország, hanem Románia és az Európa Tanács mellett működő Velencei Bizottság is súlyos kritikákat fogalmazott meg" – fejtette ki a külügyi szakember.

A Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója ugyanakkor kiemelte azt is, hogy Kijevnek a magyar kisebbséggel szemben megtett jogfosztó lépései ellenére Budapest az ukrajnai háború kitörése óta soha semmilyen akadályt nem gördített az ukrán törekvésekkel szemben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Hogyan lőttek ennyire mellé a közvélemény-kutatók Amerikában? Szakértő válaszol

Dacos ellenállás alakult ki a közvélemény-kutatókkal szemben a Trump-szavazók körében, így a felmérések torz képet mutattak - mondta az InfoRádióban az NKE John Lukács Intézetének munkatársa, Glant Tibor. Szerinte nagy változást hozhat, ha mindhárom hatalmi ág konzervatív többségű lesz.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Jó napjuk van a tőzsdéknek, dőlnek a csúcsok, Amerika is pluszban zárt

Jó napjuk van a tőzsdéknek, dőlnek a csúcsok, Amerika is pluszban zárt

Az amerikai elnökválasztást követően valóságos Trump-ralit láthattunk az amerikai tőzsdéken, az irányadó amerikai indexek új történelmi csúcson zártak. Az ázsiai tőzsdéken vegyes volt ma reggel a kép, a kínai és a hongkongi tőzsde erősödött, megütötték viszont az ázsiai elektromos autógyártók részvényeit az amerikai elnökválasztás eredményeire reagálva. Az európai részvénypiacok tegnap nem tudtak végül pluszban zárni, de ma emelkedtek a német piac vezetésével, a német pénzügyminiszter menesztését követően. Ma újabb csúcsra mentek az irányadó amerikai indexek a nyitást követően, csúcsot döntött az OTP és a bitcoin is közel van hozzá. Az este sem lesz unalmas, a befektetők már a Fed kamatdöntésére várnak, az OTP és a Mol pedig hajnalban közzéteszi negyedéves eredményeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×