Miközben egyre többen nyaralnak a görög szigetek egyikén, úgy egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy egy rosszulléthez, egy balesethez vagy más riasztáshoz nem tudnak mentőt küldeni. Azok a szerencsések pedig, akik beérnek a kórházba, drámai orvoshiánnyal néznek szembe – írja a Magyar Nemzet a Politico cikkét idézve.
A rossz görög egészségügyi ellátási helyzet érzékeltetésére a cikk felidéz két nemrég történt szomorú kimenetelű esetet is.
Júniusban egy 63 éves nő egy mezőgazdasági kisteherautó hátsóülésén halt meg a görögországi Kosz szigeten, épp a kórházba tartottak miután rosszul lett. Mentőt nem tudtak hívni az idős nőhöz, mert az egyetlen autó éppen egy másik vészhelyzetnél volt. Egy fogorvos próbálta meg életben tartani – sikertelenül.
Egy 19 éves, nyolc hónapos terhes nő pedig úgy halt meg Athén egyik külvárosában, hogy több mint öt órán át várta a mentőket, mindhiába. Születendő gyereke is elhunyt. Ilyen tragikus esetek gyakran előfordulnak a nyári turistaszezonban Görögországban, pedig valószínűleg megelőzhetőek lettek volna, ha a mentők és az egészségügyi személyzet krónikus hiánya nem állna fenn – olvasható.
A Politico szerint a problémák sora rendkívül hosszú, közöttük is az egyik vezető szerepet az kapja, hogy sok szigeten a kórházakban nincsenek állandó háziorvosi szolgáltatások, és így ellátás sincs folyamatosan.
Az intézmények teljes egészében a rövid távú helyettesítésre támaszkodnak, ami főképp a nyári időszakban a nagy tömeg mellett egy rendkívül sérülékeny rendszer, és könnyen összeomlik egyik pillanatról a másikra.
A legtöbb ilyen helyen a fővárosi körzetekből csábítják át jól csengő egyszeri kifizetésért cserébe.
A mentőszolgálat pedig még rosszabb állapotban van Görögországban. A Kükládok és a Dodekanészosz csoportok számos szigetén alig egy mentőautó áll rendelkezésre a nap 24 órájában. Azonban ez a probléma a szárazföldre is jellemző, hiszen Athénban körülbelül 50 mentőautó működik a szükséges 85-90 helyett.
„Ilyen dolgok nem történhetnek meg egy civilizált világban, egy európai országban, amely népszerű turisztikai célpont”
– mondta Theodoszisz Nikitarasz, Kosz polgármestere, aki szerint állandó toborzásra és állandó megoldásokra lenne szükség.
A kisebb szigeteken pedig a többinél is rosszabb a helyzet, hiszen az egészségügyi szolgálati pontokon nagyon kevés orvos jut rengeteg turistára. Nem érdemes tehát megbetegedni a görögországi nyaralás alatt, mert az idilli pihenés akár hamar pokollá is válhat.