A szakemberhiány, a bürokrácia, a magas kamatok és a megemelkedett energiaárak egyre súlyosabb terhet jelentenek a német cégek számára. A Német Iparszövetség elnöke, Siegfried Russwurm korábban úgy vélte, hogy az ország immár "a vesztesek útján" jár, különösen nemzetközi összehasonlításban
A bruttó hazai termék a második negyedévben stagnált az előző negyedév adataihoz viszonyítva.
Az elkövetkező hónapokra vonatkozó kilátások pedig felettébb borúsnak tűnnek. A válság okairól közölt szakértői véleményekre alapozott elemzést az ARD közszolgálati televízió.
Emlékeztettek arra, hogy a The Economist brit gazdasági hetilap az ezredfordulón Németországot az európai valutaövezet "beteg emberének" nevezte.
Abban az időben szövetségi köztársaság gazdasági téren szomszédaitól függött. A felzárkózás a munkaerőpiaci reformokkal és a szociális rendszer reformjával kezdődött, amit később a brit lap is elismert.
Elemzők utaltak arra, hogy most több fontos konjunktúraadat ismét lefelé mutat. Hiányzik a szükséges gazdasági dinamizmus, miközben más ipari országok ismét erősödnek. Ez az oka annak, hogy Németországgal kapcsolatban néhányan ismét "Európa beteg emberéről" beszélnek.
Szakértők szerint a gazdaság ténylegesen pang, a remélt tavaszi fellendülés elmaradt, ezt a statisztikák is igazolják.
Az egyik legfontosabb mutatónak számító bruttó hazai termék (GDP) két egymást követő negyedévben csökkent.
A koalíciós kormány óvatos derűlátása ellenére "hirtelen fellendüléssel" aligha lehet számolni. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a német gazdaság számára erre az évre 0,3 százalékos visszaesést jósolt.
Az elmúlt hónapokban valamelyest csökkent, júliusi adatok szerint 6,2 százalékos infláció még mindig terhet jelent a fogyasztók számára.
Mindazonáltal az Ifo gazdaságkutató intézet adatai szerint
az infláció lassú csökkenése várható.
A pangó gazdaság hat a munkaerőpiacra is. A munkanélküliek száma növekedett, júliusban elérte a 2,6 milliót. A szövetségi munkaügyi hivatal adatai szerint ez 62 ezerrel több, mint egy hónappal korábban, és 147 ezerrel magasabb, mint egy évvel ezelőtt.
Szakértők szerint a stagnálásnak több oka van.
Ezzel kapcsolatban utaltak arra, hogy a német gazdaság különösen ki van téve az Ukrajna elleni orosz háború következményeinek. Az energiaellátás átalakítása, illetve a továbbra is magas energiaárak számos vállalat számára súlyos terhet jelentenek.
Jelentősen visszaesett az autóipar termelése, aminek két fő oka van.
- Az első a hazai kereslet jelentős hanyatlása a magas árak miatt, amit most a gyártók különböző kedvezményekkel igyekeznek ellensúlyozni.
- A másik pedig a német autóexport ugyancsak erőteljes visszaesése, különös tekintettel a Kínába irányuló korábbi exporthoz képest.
Hivatalos adatok szerint az év első negyedévében az ázsiai országba irányuló német autóexport 26 százalékkal esett vissza a tavalyi esztendő első negyedévének hasonló adataihoz képest
Az ARD által idézett szakértők, illetve a politikusok véleménye is megoszlik arról, hogy a német gazdaság miként állítható ismét növekedési pályára. Egyes szakértők szerint alapvető szerkezeti változásokra van szükség.
Az ellenzék vezető erejének számító konzervatív pártszövetség, a CDU/CSU pedig "villámgyors" kormányzati intézkedéseket követel, így több területen adócsökkentést valamint a bürokrácia sürgős megfékezését.