eur:
402.79
usd:
347.91
bux:
97181.78
2025. június 24. kedd Iván
Wagner zsoldosok Ukrajnában. Forrás:Twitter/Bundy
Nyitókép: Forrás:Twitter/Bundy

Bendarzsevszkij Anton: veszélyes a helyzet a lengyel-fehérorosz határnál

Fehéroroszország az odatelepült zsoldosokkal felelősség nélkül helyezheti nyomás alá Lengyelországot – nyilatkozta az InfoRádiónak az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója.

Bendarzsevszkij Anton szerint léteznek olyan műholdfelvételek, amelyek a Wagner csoport Fehéroroszországban épült táborát mutatják és ezekből az derül ki, hogy az országban nagyjából 4-7 ezer zsoldos üthetett tanyát.

Most a lengyel miniszterelnök arról számolt be, hogy a Wagner-katonák átszivároghatnak Lengyelországba, illetve azon keresztül bejuthatnak az Európai Unióba. Mateusz Morawiecki azt is közölte, hogy a lengyel – fehérorosz határhoz mintegy száz orosz zsoldos települt. Márpedig ebből bármikor kipattanhat egy súlyos provokáció. Ugyanakkor Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója kétségbe vonta, hogy ekkora kontingens érkezett a határhoz. Ráadásul szerinte

a lengyel határ jól védett, így ilyen létszámú zsoldos-csapat komoly károkat nem tudna okozni.

„Fehéroroszországnak nem érdeke, hogy nyílt konfrontációba kerüljön egy NATO-tagállammal. Amiről a lengyelek főként beszélnek, az hibrid jellegű hadviselés. Ők azt gondolják, hogy Minszk a Wagner-csoport segítségével újabb menekült hullámot akar gerjeszteni, úgy ahogy azt korábban már tette. Illetve különféle szabotázs akciókkal provokálhatják a lengyeleket - vélekedett a szakértő.

Bendarzsevszkij Anton hozzátette: Lengyelország és a balti államok kellően felkészültek, igy egy viszonylag kis létszámú zsoldos csapat nem jelent olyan kihívást, amely biztonsági kockázatot jelentene.

Kérdés persze - folytatta a szakértő -, hogy vajon a Wagner csoportot még mindig Moszkva irányítja-e vagy ezt már esetleg Fehéroroszország vette át, vagy netán a zsoldosok önállósították magukat. Egy bizonyos szintig nyilván már nem közvetlenül Moszkvából érkeznek az utasítások, mivel az orosz vezetés szeretné azt a látszatot kelteni, hogy nem tartozik felelősséggel a Wagner tetteiért. Ugyanez a helyzet a Fehéroroszországnak átadott atomfegyverekkel is.

Oroszország leveszi a felelősséget a saját válláról - fogalmazott a szakértő.

Ugyanakkor Wagner bármiféle provokációja mégiscsak az orosz érdekeket szolgálja.

Bendarzsevszkij Anton szerint így ha bármi történik, azért a közvetlen felelősség nem Oroszországot, hanem Fehéroroszországot terheli. „Oroszország felbátoríthatja a minszki vezetést vagy a Wagner-csoportot, hogy esetleg tegyenek bizonyos provokatív lépéseket, de erről nincsenek elérhető információink és nem is lehet ilyet százszázalékos biztonsággal kijelenteni”.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani
Aréna

Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani

Zajlik a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat megújítása, a folyamatról Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában. Szólt arról is, hogy Magyarország a globális innovációs indexben a 36. helyen áll, ami jó eredmény, de van még bőven tennivaló.

Donald Trump reagált az iráni támadásokra

Teherán hétfő este rakétákkal támadta az amerikai katonai bázisokat Katarban és Irakban. Az amerikai elnök a közösségi oldalán értékelt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.24. kedd, 18:00
Maruzsa Zoltán
a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára
Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Az amerikai adminisztráció közlése szerint az iráni Fordóban hat úgynevezett "bunkerromboló" bombát dobtak le a feltételezett föld alatti urándúsító üzem megsemmisítésére, míg két másik iráni atomlétesítményt - Natanzban és Iszfahánban - a haditengerészet Közel-Keleten tartózkodó hajóiról felbocsátott Tomahawk rakétákkal támadtak. Natanz Irán legnagyobb urándúsító létesítménye, Fordow pedig egy rendkívül titkos, mélyen a hegyek közé temetett létesítmény - írja a CNN. Az iráni parlament döntött a Hormuzi-szoros lezárásának lehetőségéről, de a végső szót a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsnak kell kimondania. Két, amerikai támaszpontoknak helyet adó közel-keleti ország, Bahrein és Kuvait óvintézkedéseket tett az Irán elleni amerikai légicsapások után, felkészülve a konfliktus esetleges kiterjedésére – írja a Reuters. Az esti órákban Irán visszafogott ballisztikus légicsapást intézett a katari amerikai légibázisra. A támadást a levegőben megállították, miközben Teherán előre figyelmeztette az Öböl-országokat és az Egyesült Államokat is a célpontról. Donald Trump cserébe kijelentette: a béke irányába fogja terelni Izraelt. Cikkünk folyamatosan frissül az Irán-Izrael háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×