eur:
413.01
usd:
390.46
bux:
79279.54
2024. december 5. csütörtök Vilma
Vatikánváros, 2016. április 7.A római katolikus egyházfő testőrségét adó svájci gárda egyik tagja a Vatikánban, ahol Ferenc pápa magánkihallgatáson fogadja Tihomir Oreskovic horvát kormányfőt 2016. április 7-én. (MTI/EPA pool/Alessandra Di Meo)
Nyitókép: MTI/EPA pool/Alessandra Di Meo

Fontos kérést intézett a Vatikán az internetező püspökökhöz

Még a mesterséges intelligencia, illetve annak etikus fejlesztése is szóba került.

Húszoldalas dokumentumot állítottak össze arról, hogyan viselkedjenek az egyház vezetői a közösségi médiában. Megosztottságot okoznak és vitákat szítanak egyes magas rangú egyházi személyek megnyilvánulásai a közösségi médiában, ezért kéri a Vatikán a püspököket és a hozzájuk hasonló beosztásban dolgozókat arra, hogy finomabban fogalmazzanak, amikor a közösségi médiában nyilvánulnak meg - írja az NBC News.

A minden katolikusnak címzett, az internetes jelenléttel kapcsolatos dokumentum figyelmeztet a közösségi médiában megjelenő álhírek és a visszaélések más formáinak veszélyeire is. Ezek az embereket árucikké tették, akiknek adatait gyakran a tudtuk vagy beleegyezésük nélkül adják el.

A Vatikán a dokumentumban elítélte a polarizálódást és a szélsőségességet, amelyek a közösségi médiában "digitális törzsi hovatartozáshoz" vezettek.

Az egyének gyakran a véleményükbe zárják magukat, ami akadályozza a párbeszédet, gyakran erőszakhoz, visszaélésekhez és félretájékoztatáshoz vezet.

"A keresztény stílusnak reflektívnek, nem pedig reaktívnak kell lennie a közösségi médiában. Ezért óvatosnak kell lennünk, hogy ne essünk bele azokba a digitális csapdákba, amelyek olyan tartalmakban rejlenek, amelyek szándékosan konfliktust akarnak szítani a felhasználók között, felháborodást vagy érzelmi reakciókat kiváltva" - áll a dokumentumban. Hozzáteszik, hogy a felszínes, megosztó kommunikáció akkor a legaggasztóbb, ha az vezetők részéről érkezik, legyenek azok világi vagy egyházi méltóságok.

Több katolikus püspök, főleg amerikaiak kritizálták Ferenc pápát az interneten: az ő figyelmüket is felhívja az iránymutatás arra, hogy katolikusként egy közösséghez tartozva kellene kommunikálniuk.

Az elvek szerint a következő években különösen oda kell figyelni a mesterséges intelligenciára és nem szabad engedni, hogy gépek hozzanak helyettünk döntést. A Vatikán a Microsofttal és az IBM-mel együtt dolgozik a mesterséges intelligencia etikus fejlesztésén.

Címlapról ajánljuk

"Minden eddiginél közelebb került az ukrajnai háború vége" - közölte Szijjártó Péter

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter orosz és vatikáni kollégájával is egyeztetett csütörtökön az EBESZ külügyminiszteri szintű tanácsülésének margóján Vallettában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.06. péntek, 18:00
Fejérdy Gergely
a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója
Élőben szólalt meg Emmanuel Macron a kormányválság után, nehéz időszak vár Franciaországra – Híreink percről percre

Élőben szólalt meg Emmanuel Macron a kormányválság után, nehéz időszak vár Franciaországra – Híreink percről percre

Szerda este elvesztette a bizalmatlansági szavazást a Nemzetgyűlésben Michel Barnier francia miniszterelnök, ezzel megbukott a mindössze szeptember 5-e óta hivatalban lévő kormány. A kormány bukását az okozta, hogy a parlamenti pártok nem tudtak megegyezni a költségvetésről, amely megszorításokat tartalmazott volna. A Nemzetgyűlésben egyik erőnek sincs többsége, új választásokat ráadásul jövő nyárig nem lehet tartani, így Franciaország tartós válság elé néz, ami az egész Európai Unióra kihathat. Barnier ma hivatalosan is beadta lemondását Emmanuel Macron elnöknek, aki este 20 órakor mond majd beszédet a kialakult helyzetről.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×