eur:
412.36
usd:
396.25
bux:
79492.85
2024. december 23. hétfő Viktória
Lampedusa szigetéről átszállított illegális bevándorlók szállnak le az olasz haditengerészet Vega hajójáról a szicíliai Catania kikötőjében 2023. április 27-én. A mintegy ötszáz migránst szállító hajóról az emberek felét engedik le Cataniában, a másik felét egy közeli kikötőn kersztül a szicíliai San Giuseppe La Rena fogadóközpontjában helyezik el. Az előző napon összesen 1078 migráns érkezett a már elelve túlzsúfolt lampedusai regisztrációs központba.
Nyitókép: MTI/EPA/ANSA/Orietta Scardino

Marsai Viktor: a Wagner csoport is felsejlik az illegális migráció átalakulása mögött

A középső mediterrán útvonalon négyszer annyian érkeztek Európába, mint tavaly áprilisig, más útvonalakon viszont csökken a migránsok száma. Ennek számos oka van.

Az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség, a Frontex áprilisi statisztikáiból az látszik, hogy 2016 eleje óta nem volt ilyen magas az irreguláris határátlépések száma. Több mint 80 ezer főt regisztráltak január és április között - ez a szám több mint 30 százalékkal magasabb, mint az előző év hasonló időszakában - mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója, a Migrációkutató Intézet igazgatója.

Marsai Viktor hozzátette, nagy a szórás a különböző útvonalak között. A középső mediterrán útvonalon, ami Olaszország felé vezet, 2022-höz képest négyszer annyian érkeztek az idei első négy hónapban, mint tavaly áprilisig - 42 ezer emberről van szó, ami óriási szám. Közben a többi útvonalon csökkent "forgalom", amiben migrációspolitikai változások és különféle geopolitikai folyamatok is közrejátszottak.

"Tavaly a nyugat-balkáni útvonal rendkívül kihasznált volt. Ez részben azzal magyarázható, hogy Szerbia számos országgal tartott fenn vízummentességi megállapodást, aminek köszönhetően az útra kelők egy viszonylag olcsó repülőjeggyel eljuthattak Belgrádig, az EU kapujába. Onnan már "csak" a magyar vagy a horvát határon kellett átjutniuk, ami viszonylag nagy számban sikerült is, a határvédelmi intézkedések ellenére" - mondta a szakember.

Az unió és a környező országok nyomására ezt a lehetőséget Szerbiának fel kellett függesztenie, aminek következtében például a tunéziai állampolgárok mostanra nagyjából eltűntek ebből a rendszerből, és kénytelenek a középső mediterrán útvonalon megpróbálkozni az átjutással.

Az is látszik, hogy a szíriaiak és az afgánok száma bár még mindig magas az illegális határátlépők között, már messze nem akkora, mint 2022-ben.

Egyre nagyobb számban jelennek meg viszont a szubszaharai Afrika állampolgárai.

"Ez elsősorban gazdasági okokra vezethető vissza: az ottani élelmezési- és energiaválságra, valamint az ezt kísérő inflációra, ami már az ukrán-orosz konfliktust megelőzően, a koronavírus-járvány vagy az afrikai aszályok miatt is tapasztalható volt, 2022. február 24-e - az ukrajnai háború kezdete - óta azonban a helyzet még tovább romlott. Ez nagy számban késztet embereket arra, hogy más helyen keressék a boldogulást" - mondta Marsai Viktor.

A középső mediterrán útvonalon érkezők számának csökkentésére az Európai Unió és az olasz kormány is komoly erőfeszítéseket tett az elmúlt hónapokban. A céljuk az, hogy az úgynevezett kapuőr államokat - Tunéziát, Líbiát - segítsék, ugyanis az Észak-Afrikát elhagyók jelentős része ebben a két országban ül csónakba az olasz partok felé.

"Ugyanakkor a Líbiából érkezők jelentős része a Halifa Haftár líbiai tábornok és a vele szövetséges Wagner csoport ellenőrzése alatt álló területekről indul el. Gyakorlatilag az történik, hogy Oroszország egyfajta hibrid háború keretében az irreguláris bevándorlást is felhasználja arra, hogy amennyire lehet, gyengítse Európát. Itt egy legalább részben szervezett migrációs útvonallal találkozunk, és ezzel szemben az EU és Olaszország is viszonylag kevés eszközzel tud fellépni, hiszen a kelet-líbiai területeken kicsi a befolyásuk" - mondta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója, a Migrációkutató Intézet igazgatója.

(A nyitóképen: Lampedusa szigetéről átszállított illegális bevándorlók szállnak le az olasz haditengerészet Vega hajójáról a szicíliai Catania kikötőjében 2023. április 27-én. A mintegy ötszáz migránst szállító hajóról az emberek felét engedik le Cataniában, a másik felét egy közeli kikötőn kersztül a szicíliai San Giuseppe La Rena fogadóközpontjában helyezik el. Az előző napon összesen 1078 migráns érkezett a már elelve túlzsúfolt lampedusai regisztrációs központba.)

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Hogyan tovább Magdeburg után? Új törvényt, újfajta megfigyelést szeretne a belügyminiszter

A gyász ellenére az élet megy tovább. Olyannyira, hogy a péntek esti szörnyű terrortámadás után szerte az országban továbbra is nyitva tartanak a karácsonyi vásárok. A hangulat azonban jó ideig aligha lesz olyan, mint az öt halálos áldozatot és több mint 200 sérültet követelő gázolásos merénylet előtt volt.
VIDEÓ
Megvan az új kormány, de a politikai káosz megmaradhat Franciaországban

Megvan az új kormány, de a politikai káosz megmaradhat Franciaországban

A francia kormány új összetételét hétfőn jelentették be, miután Francois Bayrou miniszterelnök közel tíz napig dolgozott a kabinet összeállításán. Az új kormány tagjai között több korábbi miniszter és magas rangú köztisztviselő is helyet kapott. A miniszterelnök reményei szerint az új kabinet képes lesz felügyelni a 2025-ös költségvetés elfogadását és elkerülni az ország válságának további mélyülését – írja a Reuters.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×