eur:
404.66
usd:
374.55
bux:
76478.67
2024. november 7. csütörtök Rezső
Élisabeth Borne francia miniszterelnök a pulpitushoz megy a nemzetgyűlés párizsi üléstermében a kormány ellen a baloldali szövetség, a NUPES, illetve a jobboldali Nemzeti Tömörülés párt által beterjesztett bizalmatlansági indítványok vitája alatt, 2022. október 24-én. Az indítványokat a parlament elutasította.
Nyitókép: MTI/EPA/Teresa Suarez

Nyugdíjreformharc: hónapokra megbénulhat Franciaország

Fejérdy Gergely, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója az InfoRádióban elmondta, sok kis sértett csoportja van a párizsi kormány korhatár-emelési terveinek, ezek állhatnak össze egy 1995 óta nem látott tiltakozási hullámmá, a nyugdíjkasszával azonban valamit tenni kell.

Mint az Infostart is megírta, a francia kormány a jelenlegi 62 évről 2030-ig fokozatosan 64 évre emelné a nyugdíjkorhatárt, ezt a miniszterelnök, Élisabeth Borne televíziós beszédben jelentette be. A szakszervezetek már jelezték: tiltakozási hullám lesz.

Fejérdy Gergely, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója az InfoRádióban elmondta, a nyugdíjreform kérdése évek, évtizedek óta a legnagyobb kérdés, a jelenlegi állapothoz nagyon ragaszkodnak a franciák, a megkérdezettek 68 százaléka nem támogat olyan reformot, amilyet a kormányfő bejelentett, hiába tűzte zászlajára a már második ciklusát töltő elnök, Emmanuel Macron is, mondván, a dolgozó réteg már nem bírja fedezni a nyugdíjkassza kiadásait.

Hogy a két év-e a baj vagy a részletszabályok, arról elmondta: mindkettő problémás.

"43 különböző, specifikus nyugdíjszámítási mód van a különböző szakterületekre, ezt is egyszerűsíteni kívánnák, de ez is privilégiumokat vonna el,

többek között a közlekedési vállalatok dolgozóitól, ami nyilván nem tetszik az érintetteknek. A reformnak minden eleme sért valakit, a szakszervezetek márpedig elég erősek Franciaországban, annak ellenére is, hogy taglétszámuk nem túl magas" – részletezte Fejérdy Gergely, utalva arra, hogy a 68 százalékos támogatottság ott áll a szakszervezetek mögött.

Az érdekképviseletek bejelentése szerint jövő héten már sztrájkba is lépnének az érintett szakmákban dolgozók, emiatt a kutató szerint félő, hogy olyan blokád alakul ki, mint amit 1995-ben ugyanemiatt már látni lehetett hosszú heteken át.

És mint hozzátette, a Nemzetgyűlésben sem arat a reform osztatlan sikert, a radikálisabb jobboldal is messzemenően ellenzi ezt, a kormány közben nincs is abszolút többségben.

Emmanuel Macron elnök ebben a helyzetben arra számíthat, hogy két jobboldali párt többséget alkotva átviszi a reformot, bár Fejérdy Gergely szerint ez sem biztos, "mert a pártfegyelem is kérdéses".

"Ne felejtsük el, hogy ez egy hosszú folyamat. Február 6-tól fogják tárgyalni a parlamentben. Először az alsóház elé kerül, utána a szenátus elé, amely még visszadobhatja a szöveget, ami újabb vitához vezethet. Az ördög pedig mindig a részletekben rejlik, lehetséges, hogy hosszú hónapokig tartó folyamat előtt állunk, és

ha sokáig megbénul az ország, lehet, hogy vissza kell táncolni ebből a programból vagy még tovább lazítani. Hosszú és fájdalmas folyamat lesz ez Franciaország számára"

– latolgatta az esélyeket a kutató.

Beszélt még arról is, hogy Emmanuel Macron elnöki megítélése kiemelkedően jó, 30 százalék fölötti, ezt tépázhatja meg a nyugdíjreform, de az ellenállás inkább a tervnek szól, nem az ő személyének.

Ennek a nyugdíjreformtervnek a párizsi kormányok 2-3 évente nekifutnak, a bicskája azonban – mint Fejérdy Gergely hangsúlyozta – mindnek beletört eddig, pedig a kassza már most is feszít.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Már formálódik az új Trump-adminisztráció – íme, a lehetséges nevek

Donald Trump megkezdte az elnöki adminisztráció összeállításának előkészítését - közölte a november 5-én elnökké választott republikánus politikus hatalomátvételért felelő szervezete csütörtökön.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Jó napjuk van a tőzsdéknek, dőlnek a csúcsok, Amerika is pluszban zárt

Jó napjuk van a tőzsdéknek, dőlnek a csúcsok, Amerika is pluszban zárt

Az amerikai elnökválasztást követően valóságos Trump-ralit láthattunk az amerikai tőzsdéken, az irányadó amerikai indexek új történelmi csúcson zártak. Az ázsiai tőzsdéken vegyes volt ma reggel a kép, a kínai és a hongkongi tőzsde erősödött, megütötték viszont az ázsiai elektromos autógyártók részvényeit az amerikai elnökválasztás eredményeire reagálva. Az európai részvénypiacok tegnap nem tudtak végül pluszban zárni, de ma emelkedtek a német piac vezetésével, a német pénzügyminiszter menesztését követően. Ma újabb csúcsra mentek az irányadó amerikai indexek a nyitást követően, csúcsot döntött az OTP és a bitcoin is közel van hozzá. Az este sem lesz unalmas, a befektetők már a Fed kamatdöntésére várnak, az OTP és a Mol pedig hajnalban közzéteszi negyedéves eredményeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×