Ukrajna a háború 300 napja alatt közel 12 milliárd dollárnyi segélyt kapott. A mostani csomag, amelynek lényegi részét a Patriot-rendszer alkotja, nagyjából 1,85 milliárd dollárt tesz ki. Kijev emellett számíthat tüzérségi sorozatvető eszközökre, csaknem félezer egység okos, GPS-vezérelt, 155 mm-es Excalibur precíziós lőszerre, radar elleni rakétákra, különféle, főként Humvee típusú könnyű terepjáró járművekre, valamint aknák elleni eszközökre és eltérő kaliberű lőszerekre – ismertette Resperger István ezredes. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Katonai Nemzetbiztonsági Tanszékének vezetője szerint egyértelműen látható, hogy a tüzérség és a légvédelem megerősítését tűzték ki célul Ukrajna számára a csomag összeállításakor.
Ezek az eszközök az ukrán infrastruktúra védelmében is használhatók lehetnének – miután az utóbbi időkben áramellátó központok, vízi erőművek is az orosz támadások célkeresztjébe kerültek –, csak épp nincs belőle elég, hiszen egy csaknem 800 kilométeres arcvonalon kellene biztosítani a csapatok, a vezetési pontok és a logisztikai bázisok légvédelmét.
Resperger István úgy véli, nem vitás, hogy az
oroszoknak az lehetett a céljuk a kritikus infrastruktúra elleni totális háborúval, hogy az ukránok erőket vonjanak ki az arcvonalból ezek védelmére.
Azzal kapcsolatban, hogy a Patriot-rendszer mennyire alkalmas, illetve érdemes-e egyáltalában bevetni mondjuk az iráni harci drónok ellen, Resperger István azt mondta, ez mindig attól függ, hogy stratégiai szempontból mit akarunk megvédeni. Vagyis lehet olyan a helyzet, amikor egy 10 ezer dolláros drón leszedéséhez egy több százezer dolláros rakétát kell bevetni – tette hozzá az ezredes. Az elmondása szerint a Patriot légi célra közel 100 kilométerig hatásos, megsemmisítési zónája pedig 6 és 25 kilométer közötti.