eur:
394.08
usd:
368.38
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök sajtótájékoztatót tart az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozójának végén 2021. október 22-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Most a lengyelek akadályozhatják meg, hogy Magyarország hozzájusson az EU-s pénzekhez

Brüsszeli diplomáciai források szerint Lengyelország vétót akar emelni a nemrég elfogadott uniós döntés ellen.

Négy uniós diplomata is megerősítette a politico.eu hírportálnak, hogy a lengyel kormányfő, az Európai Unió csúcsértekezletén meg akarja vétózni a három napja létrejött egyezséget.

Mateusz Morawieckinek nem Magyarországgal, hanem a globális minimumadóval van baja. Viszont ezt egy csomagban tárgyalta az EU a magyar helyreállítási tervvel és az Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós támogatással. Márpedig, ha a csomag egyik eleme ellen vétót emel valamelyik tagállam, akkor az összes többi is elbukik.

Ha nem sikerül a lengyeleket jobb belátásra bírni, akkor Magyarország elveszítheti az 5,8 milliárd eurót (2300 milliárd forintot) kitevő, vissza nem térítendő támogatásainak hetven százalékát. Ugyanis erről még ebben az évben meg kellene állapodnia a magyar kormánynak Brüsszellel. Hétfőn éjjel még úgy tűnt, az egyezség létrejött és az unió elfogadta a Covid-19 járvány után magyar helyreállítási tervet.

Azonban ezt a cseh elnökség javaslatára egy csomagban tárgyalták a tagállamok képviselői a globális minimumadóval és az Ukrajnának nyújtandó támogatással. A csehek célja ezzel az volt, hogy a közös hitelfelvétel ellen tiltakozó magyar kormányt kompromisszumra kényszerítse. Ez meg is történt és Magyarország végül belement abba, hogy az Európai Unió közös hitelfelvételből finanszírozza Ukrajnát. Sőt, a magyar vezetés még a globális minimumadóval szembeni ellenkezését is feladta.

Most viszont a lengyelek ágálnak az új adónem ellen és ezzel veszélybe sodorhatják nemcsak Ukrajna támogatását, hanem a Magyarország EU-s pénzeink kifizetését is.

Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 24. 22:41
×
×
×
×