eur:
413.65
usd:
396.75
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Jorg Greuel/GettyImages

Már majdnem 170 ezer magyar kért letelepedési engedélyt Nagy-Britanniában

A brit belügyminisztérium friss adatai szerint eddig már csaknem hétmillió EU-állampolgár és más jogosult kért tartós nagy-britanniai letelepedési engedélyt.

A statisztika szerint a magyarok által szeptember 30-ig benyújtott kérvények száma megközelítette a 170 ezret.

Nagy-Britannia 2020. január 31-én kilépett az Európai Unióból. Azok az EU-állampolgárok azonban, akik 2020 végéig, a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) után kezdődött 11 hónapos átmeneti időszak lejártáig törvényesen és életvitelszerűen letelepedtek Nagy-Britanniában, továbbra is az országban maradhatnak megszerzett összes jogosultságuk megtartásával, de ehhez meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyért - hivatalos jogi elnevezéssel letelepedett státusért (EU Settled Status) - kell folyamodniuk.

Ugyanez vonatkozik az EU, Izland, Norvégia és Liechtenstein alkotta szélesebb Európai Gazdasági Térség (EGT) és Svájc Nagy-Britanniában letelepedett állampolgáraira.

A kérvények beadási határideje elvileg tavaly június 30-án lejárt.

A brit kormány azonban továbbra is folyamatosan biztatja a jogosultakat arra, hogy mindenképpen adják be folyamodványukat, mert a hatóságok a határidő letelte ellenére befogadják és elbírálják a kritériumoknak megfelelő, jogos letelepedési kérelmeket.

A brit belügyminisztérium csütörtökön ismertetett új összesítése szerint a 27 EU-tagország, valamint az EGT és Svájc Nagy-Britanniában élő állampolgárai részéről szeptember 30-ig 6 874 700 letelepedési kérvény érkezett, és e folyamodványok közül csaknem 823 ezret a 2021. június 30-i határidő után nyújtottak be.

A harmadik negyedév végéig 6,7 millió kérvényt bíráltak el.

Az elbírált és jóváhagyott folyamodványok 50 százalékában a kérelmezők végleges - vagyis határidő nélküli -, az esetek 40 százalékában előzetes (pre-settled) letelepedett státust kaptak.

Az utóbbit azok a jogosultak kaphatják, akik a benyújtás idején még nem töltöttek el öt évet életvitelszerűen Nagy-Britanniában. Ők is megvárhatják azonban az öt év leteltét, és utána megkapják a végleges tartózkodási engedélyt. Az addig eltelő időszakban őket is maradéktalanul megilletik megszerzett jogosultságaik.

A csütörtöki tájékoztatás szerint a brit belügyminisztérium a szeptember végéig elbírált folyamodványok közül 375 400-at elutasított, 143 550 kérvényt a benyújtók visszavontak, 131 150 beadvány valamilyen okból érvénytelen volt. Ez együtt azt jelenti, hogy

a kérvényezők tíz százaléka nem kapta meg a letelepedett státust.

A brit belügyminisztérium statisztikája szerint szeptember 30-ig 169 480 magyar állampolgár folyamodott tartós nagy-britanniai letelepedési engedélyért.

A lista élén a románok állnak 1 355 870 letelepedési folyamodvánnyal, őket a lengyelek követik, akik közül 1 171 400-an kértek nagy-britanniai letelepedett státust az idei harmadik negyedév végéig.

A nagy EU-tagállamok állampolgárai közül az olaszok kérték a legtöbb tartózkodási engedélyt:

ők 606 260 kérvényt nyújtottak be szeptember végéig.

A harmadik negyedév utolsó napjáig csaknem 400 ezer spanyol és negyedmillió francia kért letelepedési engedélyt a brit hatóságoktól.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×