A szociáldemokrata kancellár az SPD két koalíciós partnere, a Zöldek és a szabad demokrata FDP közötti vitát lezárva közölte, hogy a három erőmű üzemidejét legfeljebb 2023. április 15-ig hosszabbítják meg.
Hivatalos levelében Olaf Scholz a kormányzati munka rendjéről szóló szabályzat első paragrafusára hivatkozott, miszerint a kancellárt illeti meg a politikai irányvonal meghatározásának joga és a miniszterek kötelesek végrehajtani minden döntést, amelyet a kancellár ezen jogával élve hoz.
A Zöldek a hétvégén tartott kongresszusukon még külön határozatot is elfogadtak arról, hogy csak két erőmű üzemidejét lehet meghosszabbítani, a harmadikat pedig az eredeti terveknek megfelelően az év végén le kell állítani, és nem szabad újabb fűtőelemet vásárolni.
A nukleáris energia használatát az 1980-as évek elejétől elutasító Zöldekkel szemben a liberálisok azt sürgették, hogy mindhárom erőművet tartsák üzemben egészen 2024 végéig, és működtetésükhöz rendeljenek újabb fűtőelemeket.
Több neves gazdasági szakértő, köztük a mindenkori német kormány mellett működő, úgynevezett bölcsek tanácsa azon a véleményen volt, hogy az energiaválság miatt szükséges az atomerőművek további működtetése.
A tekintélyes német üzleti napilap, a Handelsblatt a kancellári döntéssel kapcsolatban három nyertesről és egy vesztesről beszélt.
A lap a nyertesek között első helyen a fogyasztókat említette, akik számára az atomerőművek működtetésével az áramellátás az átmeneti időszakra jobban biztosított.
A nyertesek közé sorolta a kancellárt, akinek - legalábbis egy időre - sikerült enyhíteni az egyre súlyosabbá váló koalíciós válságot.
A harmadik nyertes a Handelsblattt szerint a liberális Szabad Demokrata Párt, illetve annak elnöke, Christian Lindner pénzügyminiszter, akinek sikerült elérnie a három erőmű április közepéig történő üzemeltetését.
Ezzel szemben a vesztes a zöld párti Robert Habeck gazdasági miniszter, aki pártja kongresszusi határozatával is szembemenve kénytelen-kelletlen elfogadta a három atomerőmű működtetésének meghosszabbítását.
A lap értékelését tükrözték az érintettek első nyilatkozatai.
Ezzel a döntéssel együtt tudok élni - fogalmazott Habeck, aki szerint a Zöldek Pártja hű marad az Olaf Scholz vezette koalícióhoz.
A miniszter reményét fejezte ki, hogy pártja parlamenti képviselői az elkövetkező napokban megszavazzák majd azt a törvénymódosítást, amely szükséges az erőművek további üzemben tartásához.
A párt több magas rangú képviselője ugyanakkor jelezte, hogy a kialakult helyzetről mindenképp tárgyalni kívánnak.
A Zöldek egyik legtekintélyesebb politikusa, a korábbi környezetvédelmi miniszter Jürgen Trittin bírálta a kancellári döntést.
Trittin szerint az szakmai, illetve műszaki szempontból nem igazolható, azt semmifajta működési teszt nem támasztja alá, ráadásul politikai szempontból is rendkívül kérdéses.
A párt parlamenti frakciójának több képviselője jelezte: a frakció megvitatja majd, hogy miként viszonyuljanak a kancellári döntéshez.
A liberális FDP vezető politikusai ugyanakkor üdvözölték a kancellár döntését annak ellenére, hogy a párt az atomerőművek működési idejének eredetileg jóval hosszabb távra, azaz 2024-ig szóló meghosszabbítását követelte.
"Az észszerűség győzött" - fogalmazott a szabad demokrata Marco Buschmann igazságügyi miniszter.
Az FDP energiapolitikai szóvivője úgy vélte, hogy Scholz döntése jelentős támogatás pártjának.
A liberális párt az idei tartományi parlamenti választásokon - legutóbb a közelmúltban Alsó-Szászországban - sorozatos kudarcokat szenvedett.
Több pártpolitikus ennek nyomán a koalícióból való kilépést sem zárta ki.
Az ARD a történteket értékelve emlékeztetett, hogy Olaf Scholz kancellár a kormányzati munka rendjéről szóló szabályzat alapján a politikai irányvonal meghatározásának jogával élt.
A miniszterek pedig kötelesek végrehajtani minden döntést,
amelyet a kancellár ezzel a joggal élve hoz.
Az ARD szerint erre szükség volt, mert nem volt meg a kellő tekintélye.
Ilyen döntést egy kancellár azonban csak egy alkalommal hoz. Legközelebb - hasonló esetben - már a bizalmi kérdés felvetése következhet.