eur:
411.24
usd:
393
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Ukrán katona Igla hordozható, infravörös irányítású rakétavetővel készül tüzelni a kelet-ukrajnai Harkivi területen húzódó orosz fronton 2022. augusztus 10-én hajnalban.
Nyitókép: MTI/EPA/Vaszilij Zslobszkij

Volodimir Zelenszkij: Európa segítsen megerősíteni Ukrajna légvédelmét

Az ukrán elnök az Európa Tanács parlamenti közgyűléséhez intézett beszédében kérte ezt az unió országaitól.

Volodimir Zelenszkij videokapcsolaton keresztül beszélt az ET-tagállamok delegációihoz, és hangsúlyozta, hogy országa légterét meg kell védeni az orosz terrortól,

"Ez alapvető lépés lenne a háború közeljövőben történő befejezéséhez." - hangsúlyozta.

Felhívta a figyelmet: le kell szűkíteni Oroszország pénzügyi lehetőségeit, hogy ne tudja finanszírozni a háborút.

Ez - véleménye szerint - az olaj- és gázexportból származó nyereség visszafogásával lehetséges.

Zelenszkij méltatta, hogy a közgyűlés volt az első nemzetközi fórum, amely Oroszországot terrorista államnak nyilvánította. Mint mondta, az ET-vel folytatott párbeszéd azt eredményezte, hogy "Európa sokkal határozottabban lép fel, hogy megvédje a jogállamiságot, az emberi jogokat és a társadalmi igazságosságot".

Az ukrán elnök arról is beszélt, hogy korábban Ukrajnának kedvezőtlenebb kapcsolata volt az ET-vel, mivel az Oroszországgal folytatott párbeszéd során figyelmen kívül hagyták a valóságot. "A párbeszéd fenntartásával megpróbálták elfelejteni, amit az oroszok tettek az ukránok ellen 2014-től kezdve, sőt az álcázott párbeszéd arra is irányult, hogy elfedje azt, hogy egyesek részesülni kívántak az Oroszországból Európába áramló korrupt pénzekből" - jelentette ki.

Hozzátette: ebben az évben azonban fordulat állt be, és amikor az orosz erők megkezdték az Ukrajna elleni támadást, az ET egyből kizárta Oroszországot tagjai közül, és elítélte az orosz terrort és a nemzetközi joggal szembemenő bűncselekményeket.

"Végre elkezdődött egy valódi és tisztességes párbeszéd közöttünk annak érdekében, hogy megvédjük közös értékeinket"

- hangsúlyozta.

Közölte: az Ukrajna elleni támadásokat nem egy marginális politikai csoport hajtja végre, hanem a világ földrajzilag legnagyobb országa, amely évtizedek óta ezen munkálkodott.

"A mi párbeszédünk ereje abban van, hogy Európa történelme során még soha nem volt ennyire erős. Mindent megtesz, hogy ne engedje az orosz terroristáknak, hogy tönkretegyék az életünket. Együtt határolódunk el Oroszországtól, megbüntetjük a terrorért, és megfizettetjük vele az általa kirobbantott háború árát" - hangoztatta.

Azt is elmondta: az ET történelmi szerepet játszhatna abban, hogy létrehozzon egy különleges bíróságot, válaszul az orosz agresszióra. Véleménye szerint ez a legjobb módja annak, hogy megvédjék a nemzetközi jog elveit, és megtérítsék a háború veszteségeit egy megfelelő kártérítési mechanizmus létrehozásával.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×