Infostart.hu
eur:
392.57
usd:
339.38
bux:
122655.67
2026. március 24. kedd Gábor, Karina
Russian citizens queue outside a public service centre in the city of Oral, Kazakhstan September 27, 2022. REUTERS/Raul Uporov
Nyitókép: REUTERS/Raul Uporov

Orosz mozgósítás: őrült repülőjegy-vásárlást mutatnak a számok

A spanyol ForwardKeys adatai alapján kiderül, hogy az Oroszországból kiadott, egyirányú repülőjegyek száma 27 százalékkal nőtt azon a héten, amikor Vlagyimir Putyin kihirdette az ország első mozgósítását a második világháború óta.

Az ukrajnai harcra való mozgósítás hatására az elmúlt héten több százezer harcképes orosz férfi döntött úgy, hogy elhagyja az országot, mielőtt behívólevelet kap.

A Portfolio megjegyzi, a mozgósítás meghirdetésekor Szergej Sojgu védelmi miniszter kijelentette, hogy a katonai tapasztalattal és szakértelemmel rendelkezőket sorozzák csak be, de a valóságban nem vették figyelembe többek között az egészségi állapotot, a hallgatói státuszt vagy az életkort sem.

Az ezt követő felháborodás még Vlagyimir Putyin figyelmét sem kerülhette el, aki nyíltan elismerte a mozgósítás során elkövetett hibákat, és ígéretet tett azok korrigálására. Ennek következtében hétfőn már kirúgtak egy, a mozgósításért felelős komisszárt is, és a behívottak felét hazaküldték.

A Reuters a spanyol ForwardKeys által nyilvánosságra hozott adatok alapján a szeptember 21. és szeptember 27. közötti foglalásokat hasonlította össze az azt megelőző hetekkel. Az eredmények azt mutatták, hogy a bejelentés előtti héten már 47 százalékos volt a növekedés, ami

a bejelentés hatására tovább növekedett, a szeptember 7-13. közötti időszakhoz képest 73 százalékkal.

Mint írják, a bejelentést megelőző emelkedés azt jelentheti, hogy már az orosz állampolgárok is elvesztették a bizalmat a Kreml kijelentéseiben, és nem hittek a közelgő mozgósítást cáfoló hivatalos kijelentéseknek. „Ezek a számok igen figyelemre méltóak, és korrelálnak a jegyeladások hirtelen növekedéséről szóló jelentésekkel – kommentálta Olivier Ponti, a ForwardKeys alelnöke.

A bejelentés hetében vásárolt jegyek hatvan százaléka 15 napon belüli indulási dátummal rendelkezett, szemben az előző heti 45 százalékkal. Az átlagos indulási idő 34 napról 22 napra csökkent, közölte a vállalat.

A ForwardKeys adatai szerint a szeptember 27-én véget ért héten három számjegyű volt a növekedés az Oroszországból a grúziai Tbiliszi, a kazahsztáni Almaty, a törökországi Isztambul, az izraeli Tel Aviv-Yafo és az Egyesült Arab Emírségekbeli Dubai városába szóló egyirányú jegyek esetében. Ezek ugyanis azok az úticélok, ahová orosz állampolgárok vízum nélkül utazhatnak be.

Címlapról ajánljuk
Csatatér: megőrizné a budapesti 15-ös körzetet a Fidesz, a Tisza, a DK és a Kutyapárt is ellenfél

Csatatér: megőrizné a budapesti 15-ös körzetet a Fidesz, a Tisza, a DK és a Kutyapárt is ellenfél

Budapest legkeletibb, 15-ös választókörzetében volt a legszorosabb a verseny 2022-ben – és ez volt az egyetlen egyéni körzet, ahol a Fidesz akkor nyerni tudott a fővárosban. A kormánypártok ugyanazt a jelöltet, Dunai Mónikát indítják, miközben a Tisza jelöltje, Porcher Richárd eredményét a DK-s Gy. Németh Erzsébet és 2022-höz hasonlóan újrainduló kutyapárti Szin Richárd is befolyásolhatja – így izgalmasnak ígérkezik a verseny.

Varga Mihály az új alapkamatdöntésről: az iráni háború miatt óvatosság és bizonytalanság ébredt

A döntést indokló tájékoztatón a jegybankelnök elmondta, a tanács áttekintette a makrogazdasági és pénzügyi folyamatokat. Említése szerint a környezet bizonytalanságát az iráni háború és a pénzügyi stabilitás megingása okozza, de az iráni válsághoz hasonló hatás volt látható már 2022-ben is. Az energiaszükséglet miatt devizalikviditási igény biztosításáról is döntött a Monetáris Tanács. Itt a frissített inflációs és GDP-előrejelzés.
inforadio
ARÉNA
2026.03.25. szerda, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Stratégia és Védelem Konzultációs Csoport elemzője
Új biztonsági vezetőt kapott Irán, súlyos támadás érte Tel-Avivot – Híreink a közel-keleti konfliktusról kedden

Új biztonsági vezetőt kapott Irán, súlyos támadás érte Tel-Avivot – Híreink a közel-keleti konfliktusról kedden

Kedden is folytatódnak az amerikai és izraeli támadások Irán (és Libanon) ellen, miközben Irán is folytatja csapásait az öbölállamok és Izrael ellen. Tel-Aviv központjában egy 100 kg-nyi robbanóanyagot szállító rakéta csapódott be, hatan könnyebben megsérültek, több épületben is hatalmas károk keletkeztek. Kedden kinevezték Irán új biztonsági vezetőjét, miután egy hete egy légicsapásban életét vesztette Ali Laridzsáni: az új főnök, Mohammad Bagher Zolghadr korábban az iráni Forradalmi Gárda egyik parancsnoka volt. Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti konfliktus legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×