Infostart.hu
eur:
352.09
usd:
307.54
bux:
137625.54
2026. június 22. hétfő Paulina
II. Erzsébet brit királynőnek az uralkodócsalád Skóciában használatos zászlajával letakart koporsóján a skót királyi korona az edinburghi Szent Egyed-székesegyházban felállított ravatalon 2022. szeptember 12-én. A királynő a skóciai Balmoral kastélyában hunyt el szeptember 8-án, 96 éves korában, uralkodásának 71. évében.
Nyitókép: MTI/AP/PA pool/Jane Barlow

Ezt jelképezik a királynő temetése körüli szimbólumok

II. Erzsébet koporsóját a Westminster Hallban is különböző szimbólumok díszítik, és a gyászolók maguk is sokféle jelképet kötnek a királynő temetéséhez.

A koporsóra a Royal Standardet, vagyis az uralkodó személyes zászlaját terítik. Erre helyezik az uralkodói szimbólumokat: az országalmát és a jogart - írja a CBS News.

Az országalmát az uralkodó megkoronázásakor nyújtják át. Az ékszer, amely 1661-ből származik, egy arany földgömböt formáz, amelyen egy kereszt van. Arra emlékezteti a királyt, vagy a királynőt, hogy hatalma isteni eredetű. A jogart szintén 1661 óta használják és az országalmával együtt szerepet kap majd III. Károly jövendőbeli koronázásán is.

Egy birodalom, több korona

Két koronát is használnak a királynő temetésén, illetve azt megelőzően. Ezek közül az első a skót korona, amely addig volt koporsóján, míg az Edinburgh-i St Giles székesegyházában felravatalozták. A birodalmi koronát, amelyet II. Erzsébet az 1953-as koronázásakor is viselt, akkor helyezik a koporsóra, amikor londoni ravatalozása megtörténik.

Két másik korona III. Károly koronázásakor kerül majd elő: Szent Eduárd koronáját Károly fejére helyezik majd, míg Kamilla, a királyi hitves az anyakirálynő koronáját kapja meg, melyben a Koh-i-Noor gyémánt is díszeleg. A gyémántot - a Historic Royal Palaces szerint - Viktória királynő az 1849-es első angol-szikh háborút lezáró lahori szerződés feltételeként kapta. Sokak szerint ugyanakkor

a gyémánt az indiaiaké és vissza kellene azt adni nekik.

Medve és kutyák is előkerülnek

A hivatalos szimbólumok mellett Paddington, egy mese medvekaraktere is a gyász hivatalos jelképévé vált. Ez annak köszönhető, hogy a platina jubileumát ünneplő királynő, az év elején, egy rövidfilmet forgatott Paddingtonnal, melyben megosztották egymással a lekváros szendvics iránti szenvedélyüket, Sok gyászoló épp azért plüss medvével vagy épp lekváros szendviccsel nyilvánítja ki együttérzését. A királyi kastélyokban dolgozó személyzet pedig fekete szalag vagy nyakkendő viselésével fejezi ki gyászát.

A királynő corgi kutyákat tartott egész életében: élete során összesen harmincat. Közülük kettő élt vele haláláig.

Ezért sok gyászoló plüss corgit hagy a Buckingham palota előtt

Bár a hatóságok azt kérték, hogy inkább csak virágokat vigyenek a gyászolók, de még azokat is csupán csomagolás nélkül helyezzék el a palota kapuja előtt. Azt is kérték, hogy lehetőleg ne kutyákkal látogassák meg a királyi emlékhelyet.

A zászló félárbócon marad

A temetéshez kapcsolódó szimbólum az Erzsébet halála óta félárbócra engedett zászló is. Ezt csak szeptember 10-11-én emelték újra a magasba, akkor amikor bejelentették az új uralkodó, III. Károly trónra lépését. Külföldön a brit követségeken kihelyezett könyvekben nyilváníthatnak részvétet akik szerették és tisztelték a néhai II. Erzsébet királynőt.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter nyitja az Országgyűlés újabb kétnapos ülését, sorsdöntő szavazások jönnek

Magyar Péter nyitja az Országgyűlés újabb kétnapos ülését, sorsdöntő szavazások jönnek

Hétfőn Magyar Péter miniszterelnök felszólalásával kezdődik az Országgyűlés újabb rendkívüli ülése, ismerteti a vagyonvisszaszerzési hivatalról szóló javaslatot, és hogy hogyan váltják le a közjogi méltóságokat. Kedden egy sor fontos indítványról, így a 110 oldalas korrupcióellenes törvénycsomagról is szavazhatnak – benne a vagyonnyilatkozatok szigorításával és a kekvák megszüntetésével.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Erre az inflációs adatra figyel most a világ

Erre az inflációs adatra figyel most a világ

A hét elején a békehírek és a zuhanó olajár többéves csúcsra repítették a forintot, az euró 350 alá, a dollár pedig 301 forint közelébe süllyedt. A jó hangulatnak szerda este vetett véget Kevin Warsh első Fed-ülése: a jegybank ugyan nem nyúlt a kamathoz, héja előrejelzéseivel mégis felfelé tolta a kamatvárakozásokat. A dollár erre 2025 májusa óta nem látott szintre erősödött, a forint pedig néhány nap alatt visszaadta korábbi nyereségének java részét. A befektetők figyelme most a jövő keddi MNB-kamatdöntésre fordul, amely a hazai eszközök következő irányát is kijelölheti.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×