eur:
389.32
usd:
362.75
bux:
68123.99
2024. május 3. péntek Irma, Tímea
Varsó 1944-ben, a felkelés idején
Nyitókép: Wikipédia

Lengyelország várja a német háborús jóvátételt

Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök közölte: meggyőződése, hogy Németország jóvátételt fog fizetni Lengyelországnak a második világháború alatt okozott károkért.

Lengyelország a második világháború kitörésének nyolcvanharmadik évfordulójának alkalmából adott ki jelentést, melyben részletes leírás olvasható az ország háborús veszteségeiről. A tanulmány szerint Varsó 6,2 ezermilliárd zlotyi, azaz 520 ezermilliárd forint jóvátételre jogosult.

A német kormány úgy reagált: az ügyet lezártnak tekinti, mivel Lengyelország 1953-ban lemondott a háborús jóvátételről.

"Meggyőződésem, hogy Lengyelország jóvátételt fog kapni Németországtól bár ez valószínűleg nem lesz egy gyors folyamat" - hangsúlyozta nyilatkozatában a lengyel miniszterelnök. Morawiecki azt is elmondta, hogy az 1952-ben elfogadott alkotmány értelmében az akkori minisztertanács "nem volt jogosult ilyen határozat meghozatalára".

"Az államtanács vagy a szejm, a parlament alsóháza fogadhatta volna el" - folytatta, hozzátéve, hogy a két intézmény közül egyik sem hozott ilyen döntést, szerinte ez egy újabb bizonyíték arra, hogy Lengyelország nem mondott le a háborús jóvátételről. "Ez egy kitalált jogi aktus" - mondta, kifejtve, hogy sem kormányhatározat nincs a levéltárban 1953 augusztusából, amely erről szólna, sem a hivatalos közlönyben nem jelent meg soha olyan jogszabály, amellyel Varsó lemondott volna követeléséről.

A miniszterelnök azt is elmondta, az egyetlen bizonyíték arra, hogy a lemondás megtörtént, az egy kommunista napilapban 1953. augusztus 24-én megjelent cikk. Ez - tette hozzá - nem tekinthető nemzetközi jogi forrásnak. "Ez azt jelenti, hogy nincs kötelező erejű nemzetközi jogforrás amelynek értelmében Lengyelország lemondott volna a második világháborús jóvátételről" - mondta Morawiecki.

Címlapról ajánljuk
Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Olaszországban csak 23 órakor zárnak majd be szavazókörök a június 9-ei európai parlamenti választáson, ezért addig egyetlen országban – így Magyarországon – sem hozzák nyilvánosságra a voksolás hivatalos eredményét. Június 6. és 9. között összesen 370 millió európai választópolgár döntheti el, hogy kik legyenek az Európai Parlament tagjai a következő öt évben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×