Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa 50 bázisponttal megemelte az irányadó eurókamatot.
A döntés szerint 0,50 százalékra nőtt az irányadó refinanszírozási műveletek eddigi 0,00 százalékos kamatlába. Az aktív oldali és a betéti rendelkezésre állás kamatlábainak szintje 0,25 százalékról 0,75 százalékra, illetve mínusz 0,50 százalékról 0,00 százalékra emelkedett.
A Portfolio a döntésről szóló cikkében kiemeli, ezzel
véget ért Európában a negatív kamatok kora.
Az EKB közleményében azt írta: a kormányzótanács elkövetkező értekezletein folytatja a kamatlábak további normalizálását és értekezletről értekezletre döntenek majd a változtatásról.
A cél, hogy az inflációt középtávon 2 százalékra szorítsák.
A testület jóváhagyta az új transzmisszióvédelmi eszközt (TPI). Ez a tanács eszköztárát egészíti ki, amely működésbe hozható, amikor ki akarja védeni a monetáris politika euróövezetbeli transzmisszióját súlyosan fenyegető indokolatlan, rendzavaró piaci dinamikákat.
A TPI alatti vásárlások léptéke a transzmisszióra ható kockázatok súlyától függ. A vásárlásokat nem korlátozzák. A TPI a transzmissziós mechanizmus védelme révén lehetővé teszi a kormányzótanácsnak árstabilitási megbízatásának eredményesebb teljesítését.
A kormányzótanácsnak az a szándéka, hogy az eszközvásárlási program (APP) keretében vásárolt lejáró értékpapírokból származó tőketörlesztést teljes egészében újra befekteti hosszabb időszakon keresztül, azután, hogy elkezdi az EKB irányadó kamatainak emelését, de mindenesetre addig, ameddig szükséges ahhoz, hogy fennmaradjanak a bőséges likviditási feltételek és a megfelelő monetáris politikai alapállás.
A pandémiás veszélyhelyzeti vásárlási programot (PEPP) illetően a kormányzótanácsnak szándékában áll, hogy legalább 2024 végéig újra befekteti a programban vásárolt, lejáró értékpapírokból származó tőketörlesztéseket.
A kamatdöntés hírére erősödött az euró.