A minap a közép-ukrajnai Vinnicja városában történt halálos áldozatokkal járó rakétatámadás. De már azok sem vonulnak óvóhelyekre, akik korábban megtették.
Az ukrán hatóságok éppen ezért arra kérnek mindenkit, ne hagyják figyelmen kívül a légiriadót. Bárhol, bármikor becsapódhat egy rakéta emberéleteket követelve. A lakosság könnyelmű hozzáállása miatt már azt tervezik, hogy
büntető eljárást indítanak azok ellen, akik figyelmen kívül hagyják a légiriadót.
A parlamentben benyújtott törvénytervezet jelentős pénzbírságot, közmunkát vagy szabadságkorlátozást ír elő. Az intézkedésre azért van szükség, mert a legtöbb kávézó, étterem bevásárlóközpont a légiriadó ideje alatt is zavartalanul működik.
Annak ellenére, hogy egy alkalommal már Kárpátalját is érte légitámadás, az emberek többsége itt sem vonul óvóhelyre a légiriadó idején. Sokan az elejétől kezdve fittyet hánytak a figyelmeztetésre. De a háború majdnem 5 hónapja alatt már azok is belefáradtak ebbe, akik korábban még minden szabályt betartottak.
Megyesi Csabáék a munkácsi járásban, Beregrákoson élnek. A községben nincs felszerelve sziréna, így azt nem hallhatják. Legfeljebb az internetről vagy a légiriadót jelző applikáción keresztül tájékozódnak a veszélyhelyzetről. Az alkalmazást azonban már letörölték a telefonjukról, mert nem egyszer fordult elő, hogy az éjszaka közepén megszólaló ijesztő hang felkeltette a nagy nehezen elaltatott kisfiukat. Az első kárpátaljai légiriadót is átaludták. Azt mesélték, hogy nem is hallottak semmit. Csak másnap reggel a Facebookon látták, hogy ez volt az első légiriadó.
A felesége ugyan letöltötte az applikációt a telefonjára, de amikor az jelezést adott, mégsem mentek le a pincébe. A kisfiuk két és fél éves és sokszor felébredt a riasztásra. Ezért már egy hónapja letörölték az applikációt. Csak a Facebookon látják, vagy egy online térképen követik nyomon, hogy éppen van-e valahol légiveszély.
Azt mondta, hogy
a támadások amúgy sem változtatták meg lényegesen az életüket.
Legfeljebb csak annyiban módosult a napi rutinjuk, hogy légiriadó idején, ha éppen a gyerekkel a játszótéren vagy a faluban vannak, akkor hazamennek. Egyébként élik az életüket, járnak dolgozni.
Megyesi Csaba hozzátette még, hogy az éjszakai légiriadókat átalusszák, de a késő esti jelzéseknél általában még egy darabig ébren maradnak és imádkoznak.
Kárpátalján a napokban jelezték a 100. légiriadót.
A háború kezdete óta, a megyében, mintegy 118 órán keresztül volt légiveszély. Az első légiriadót március 12-én hajnalban rendelték el. Azóta előfordult olyan nap is, amikor 4-szer zengtek a szirénák.