eur:
406.44
usd:
378.15
bux:
76569.74
2024. november 8. péntek Zsombor
Mólónak csapódó hatalmas hullámot néz egy férfi New Orleansban 2020. június 7-én, a Cristobal trópusi vihar érkezése előtt. A New Orleans tengerparti vidékein élő közösségeket már korábban figyelmeztették, hogy hagyják el otthonaikat, mert nem tudni, hogy a várost védő gátrendszer mennyire képes ellenállni az erős viharnak.
Nyitókép: MTI/AP/Gerald Herbert

Tizenhét évvel a katasztrófa után elkészült az új árvízvédelmi rendszer

210 kilométer hosszú védgyűrűt úgy tervezték, hogy az akár kilenc méteres árhullámoknak is ellenálljon.

Tizenhét évvel a Katrina hurrikán után teljesen elkészült New Orleans árvízvédelmi rendszere. John Bel Edwards, Louisiana kormányzója a szimbolikus átadóünnepségen elmondta, hogy ez volt az amerikai hadsereg műszaki parancsnokságának eddigi legnagyobb építési projektje. A folyamat "csaknem két évtized kemény munka, illetve helyi, állami és szövetségi szintű együttműködés eredménye" - tette hozzá.

A szövetségi kongresszus 14,5 milliárd dollárt biztosított a projekthez.

A déli Louisiana állam az elkészülés ütemében vette át a rendszer egyes részeit az elmúlt években - jegyezte meg a helyi média.

A karbantartás és az üzemeltetés költsége várhatólag közel 33 millió dollár lesz évente.

"New Orleans lakói megtapasztalták az anyatermészet legrosszabb oldalát, de a rendszer befejezésével a mérnöki, tervezési és hurrikánvédelmi megoldások legjava fogja védeni őket" - hangsúlyozta a kormányzó.

A rendszernek két része is van, amely a legnagyobb a maga nemében a világon: egy szivattyúállomás, illetve egy 2,9 kilométeres gát, amelyet a vihar által okozott áradások esetén le lehet zárni.

Az árvízvédelmi rendszer 2021-ben ellenállt az Ida hurrikán pusztításának, bár néhány, a rendszer által nem védett külvárost elöntött a víz.

Az atlanti hurrikánszezon június 1-jén kezdődik, és meteorológusok szerint mozgalmas időszak vár a térségben élőkre.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével tartott közös sajtótájékoztatót a miniszterelnök az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülése után.

Robert Fico: két köztársasági elnök "a szlovákellenes erők mesterséges terméke"

Elítélte a pozsonyi parlament Andrej Kiska volt köztársasági elnöknek az adóügyben tett lépéseit. A határozati javaslatot azután szavazta meg a törvényhozás, hogy Kiskát adócsalás ügyében jogerősen elítélte a bíróság. Kiska politikai okokat lát az ügye mögött.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Menetelés után szusszannak a tőzsdék

Menetelés után szusszannak a tőzsdék

Mozgalmas napokon vannak túl a tőzsdék, az elnökválasztás után emelkedett a piac, majd tegnap még egy Fed-kamatdöntés is érkezett, amelyen a várakozásoknak megfelelően 25 bázispontot vágott az amerikai jegybank. Eközben itthon is pörögnek az események, az OTP és a Mol is közzétette hajnalban a negyedéves számait. A bank gyakorlatilag minden fontosabb soron jobb negyedéves eredményeket szállított, mint amire az elemzők számítottak, a bevétel 4, a profit 10 százalékkal lett magasabb a vártnál. A Mol ezzel szemben inkább csökkenést könyvelt el a fontosabb sorokon, és adózott eredménye mintegy 6,5 százalékkal múlta alul a várakozásokat. A két vállalat részvényárfolyama csak mérsékelt elmozdulásokkal reagált a jelentésekre - az OTP emelkedik, míg a Mol esik. Közben a nemzetközi hangulat vegyesen alakul, Európában esnek a tőzsdék, az USA-ban pedig felemás mozgásokat láthatunk, az olajár pedig esik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 8. 15:01
×
×
×
×