eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Twitter

Továbbra is terjednek az álhírek az ukrán háborúról az interneten – íme néhány és a háttere

A háború napjai alatt rengeteg álhír kezdett terjedni. Köztük régi fotók, videók jelennek meg újként feltüntetve, újakat pedig régieknek neveznek az interneten.

Az internetnek hála nagyon gyorsan terjednek a hírek a fegyveres konfliktussal kapcsolatosan - de ugyanilyen gyorsan kelnek szárnyra azok a megtévesztő hírek is, amelyek a valóságot más színben festik le, mint amilyen.

A BBC a legdinamikusabban terjedő álhírek hátterét mutatja be egy összeállításban - ha ezekkel a találkozik, ne dőljön be nekik!

Hamisnak nevezett valós felvétel

A kelet-ukrajnai Csuhujivban csütörtökön lerombolt lakóépületről készült képek és felvételek kapcsán sokan állítják, hogy azok az oroszországi Magnyitogorszk városában 2018-ban történt gázrobbanásról készültek. Egyesek azt is állították, hogy egy kép, amelyen egy sebesült nő látható a helyszínen, 2018-ból származik, vagy hogy

a nő csak eljátszotta a sebesült szerepét

- ezek az állítások mind hamisak. Valóban hasonló a két helyszín, de nem egyezik meg, a nőről pedig két fotós készített képeket, amelyek bejárták a világot a hétvégén. A fotósok megerősítették, hogy februári képekről van szó, ami egyébként a fotók metaadataiból is látszik.

(Az alábbi képen kattintás után látszik a nő, miután beragasztották a fejsérüléseit - felkavaró tartalom!)

Vannak ugyanakkor valóban megtévesztő felvételek is. Egy videó egyesek állítása szerint egy ukrán lányt ábrázol, aki szembeszállt egy orosz katonával. A videót több mint 12 millió ember látta - de valójában egy izraeli katonával szembeszálló palesztin lányt mutat, akinek 2012-ben letartóztatták idősebb testvérét. A Twitter már megjelölte a videót mint megtévesztő felvételt, de a TikTokon még egy darabig tovább terjedt.

Régi felvételek újként tálalva

A hétvégén egy Molotov-koktélokkal vívott harcról készült videofelvétel is több változatban végigfutott a közösségi oldalakon: a megosztók szerint a felvételen kijevi lakosok orosz katonák ellen vetik be a fegyvert. A valóságban a felvétel 2014-ben az Euromaidan-tüntetések alatt készült.

Egy videojátékból kivett részlet is mostani valós felvételként terjed az interneten: a felvételen egy kigyulladt repülő látható, majd hatalmas robbanás hangja hallható.

Az Arma 3 című videojátékból készült videó egymillió megtekintést ért el, de semmi köze az ukrajnai háborúhoz.

Nagyon népszerű egy olyan fotó is, melyen gyerekek búcsúztatják a hadba induló ukrán erőket ukrán zászlókkal a kezükben: a felvételt ugyanakkor először 2016-ban tették közzé. Az ukrán védelmi minisztérium önkéntes fotósa készítette, akit később elbocsátottak, mert azt állították, hogy néhány harci képét megrendezte.

Politikusok az álhírekben

Az a kép is régi, amely Vitalij Klicsko kijevi polgármestert ábrázolja, állítólag a fronton harcolva: 2021-ben posztolta először Klicsko az Instagramon.

A félrevezető kép ellenére igaz, hogy a polgármester az ukrán csapatok oldalán védte városát a konfliktus során.

Megtévesztő az a videó is, amelyen Zelenszkij elnök a harctéren teázik katonákkal. 3 millió ember látta a felvételt, amely valódi, de egy hetes, még a háború kezdete előtt készült. A hétvégén ugyanakkor Zelenszkij nevében Telegram-fiókot hoztak lére amely arra szólította fel az ukrán erőket, hogy dobják el a fegyvereiket és adják meg magukat. Ez azonban hamisítvány volt: Zelenszkijnek ellenőrzött Telegram-csatornája van.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×