Az internetnek hála nagyon gyorsan terjednek a hírek a fegyveres konfliktussal kapcsolatosan - de ugyanilyen gyorsan kelnek szárnyra azok a megtévesztő hírek is, amelyek a valóságot más színben festik le, mint amilyen.
A BBC a legdinamikusabban terjedő álhírek hátterét mutatja be egy összeállításban - ha ezekkel a találkozik, ne dőljön be nekik!
Hamisnak nevezett valós felvétel
A kelet-ukrajnai Csuhujivban csütörtökön lerombolt lakóépületről készült képek és felvételek kapcsán sokan állítják, hogy azok az oroszországi Magnyitogorszk városában 2018-ban történt gázrobbanásról készültek. Egyesek azt is állították, hogy egy kép, amelyen egy sebesült nő látható a helyszínen, 2018-ból származik, vagy hogy
a nő csak eljátszotta a sebesült szerepét
- ezek az állítások mind hamisak. Valóban hasonló a két helyszín, de nem egyezik meg, a nőről pedig két fotós készített képeket, amelyek bejárták a világot a hétvégén. A fotósok megerősítették, hogy februári képekről van szó, ami egyébként a fotók metaadataiból is látszik.
(Az alábbi képen kattintás után látszik a nő, miután beragasztották a fejsérüléseit - felkavaró tartalom!)
[Image depicts graphic content] A wounded woman is seen as Russian airstrike damages an apartment complex outside of Kharkiv, Ukraine pic.twitter.com/4iglmIL5Fw
— ANADOLU AGENCY (@anadoluagency) February 24, 2022
Vannak ugyanakkor valóban megtévesztő felvételek is. Egy videó egyesek állítása szerint egy ukrán lányt ábrázol, aki szembeszállt egy orosz katonával. A videót több mint 12 millió ember látta - de valójában egy izraeli katonával szembeszálló palesztin lányt mutat, akinek 2012-ben letartóztatták idősebb testvérét. A Twitter már megjelölte a videót mint megtévesztő felvételt, de a TikTokon még egy darabig tovább terjedt.
Régi felvételek újként tálalva
A hétvégén egy Molotov-koktélokkal vívott harcról készült videofelvétel is több változatban végigfutott a közösségi oldalakon: a megosztók szerint a felvételen kijevi lakosok orosz katonák ellen vetik be a fegyvert. A valóságban a felvétel 2014-ben az Euromaidan-tüntetések alatt készült.
Egy videojátékból kivett részlet is mostani valós felvételként terjed az interneten: a felvételen egy kigyulladt repülő látható, majd hatalmas robbanás hangja hallható.
Az Arma 3 című videojátékból készült videó egymillió megtekintést ért el, de semmi köze az ukrajnai háborúhoz.
Nagyon népszerű egy olyan fotó is, melyen gyerekek búcsúztatják a hadba induló ukrán erőket ukrán zászlókkal a kezükben: a felvételt ugyanakkor először 2016-ban tették közzé. Az ukrán védelmi minisztérium önkéntes fotósa készítette, akit később elbocsátottak, mert azt állították, hogy néhány harci képét megrendezte.
Two young Ukrainian children sending off soldiers to fight the Russians. The kids holding hands, the girl holds a stuffed animal, the boy (her brother) salutes. Look what he has on his back. This picture speaks a thousand words.#WorldWarIII#Ukraine#Russia #worldwar3. pic.twitter.com/yVJMYthP3R
— Hon Khadar Halane Ahmed (@HalaneKhadar) February 26, 2022
Politikusok az álhírekben
Az a kép is régi, amely Vitalij Klicsko kijevi polgármestert ábrázolja, állítólag a fronton harcolva: 2021-ben posztolta először Klicsko az Instagramon.
A félrevezető kép ellenére igaz, hogy a polgármester az ukrán csapatok oldalán védte városát a konfliktus során.
Megtévesztő az a videó is, amelyen Zelenszkij elnök a harctéren teázik katonákkal. 3 millió ember látta a felvételt, amely valódi, de egy hetes, még a háború kezdete előtt készült. A hétvégén ugyanakkor Zelenszkij nevében Telegram-fiókot hoztak lére amely arra szólította fel az ukrán erőket, hogy dobják el a fegyvereiket és adják meg magukat. Ez azonban hamisítvány volt: Zelenszkijnek ellenőrzött Telegram-csatornája van.