eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 16. vasárnap Julianna, Lilla
Iszlamista tálib kommandósok érkeznek a kabuli Hamid Karzai Nemzetközi Repülőtérre 2021. augusztus 31-én, a légi kikötőt eddig biztosító amerikai katonák távozása után. Az utolsó amerikai repülőgép felszállásával befejeződött az Egyesült Államok leghosszabb, afganisztáni háborúja.
Nyitókép: MTI/AP/Hvadzsa Taufik Szediki

A tálibok szerint nem történt tömegmészárlás a hatalomváltás óta az államigazgatásban

A tálib kormányszóvivő szavaiból az derül ki, hogy még mindig Ban Ki Munt hiszik az ENSZ főtitkárának.

Cáfolták az Afganisztánban kormányzó tálibok az ENSZ korábbi nyilatkozatát, amely szerint hatalomátvételük óta a korábbi afgán kormány több mint száz tisztségviselőjével végeztek volna bírósági ítélet nélkül.

"Az ENSZ-főtitkár állítása, miszerint a korábbi kormány száz tagját ölték meg azóta, hogy az Iszlám Emirátus (a tálibok által használt államnév) hatalomra került Afganisztánban, nem igaz. Az amnesztia meghirdetése után senkit nem érhet bántódás" - jelentette ki Zabihullah Mudzsáhid tálib kormányszóvivő hétfőn a Twitter közösségi oldalán. Hozzátette: "Ha az ilyen incidenseket személyes bosszú motiválta, (a tálib hatóságok) kivizsgálták az ügyet, és megbüntették a felelősöket".

A szóvivő nyilatkozatában tévesen Ban Ki Mun korábbi ENSZ-főtitkárt nevezte meg a világszervezet jelenlegi irányítójaként.

Amint arról az AFP francia hírügynökség korábban beszámolt, a Guterres-jelentés megjegyezte: a tálibokat és szövetségeseiket azzal vádolják, hogy az afgán kormány és a biztonsági erők több mint száz korábbi tagját, valamint külföldiekkel együttműködő afgán állampolgárokat öltek meg. Ezeket az értesüléseket az ENSZ afganisztáni segítségnyújtó missziójának tagjaitól kapták.

Az Egyesült Államok 2021 tavaszán jelentette be, hogy kivonja katonai erőit Afganisztánból, mire a tálibok nagyszabású hadműveletet indítottak a hatalom megszerzésére. Augusztus 15-én harc nélkül bevonultak Kabulba, Asraf Gáni elnök pedig elmenekült az országból.

Szeptember 6-án a tálibok Afganisztán teljes területét ellenőrzésük alá vonták. Egy napra rá ismertették ideiglenes kormányuk összetételét, amelynek legitimitását még egyetlen ország sem ismerte el.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Akár már február végén sor kerülhet Donald Trump és Vlagyimir Putyin csúcstalálkozójára Szaúd-Arábiában. Két magasrangú amerikai tisztviselő állítólag már úton is van a közel-keleti országba. Nagyon úgy néz ki, hogy Washington és Moszkva kihagyja Európát az Ukrajnáról szóló béketárgyalásokból. A Münchenben tartózkodó EU-s külügyminiszterek vasárnap reggel rendkívüli ülésre jöttek össze, a jövő héten pedig rendkívüli uniós csúcs jöhet Párizsban, amelyre a brit kormányfőt is várják. Az ukrán kormányzat Münchenben megerősítette, hogy Magyarország blokkolja Ukrajna uniós csatalkozási folyamatát. Hírfolyamunk folyamatosan frissül az ukrajnai háború és a müncheni biztonsági konferencia híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×