eur:
402.79
usd:
347.91
bux:
97181.78
2025. június 24. kedd Iván
Angela Merkel német kancellár felszólal a német parlamenti alsóház, a Bundestag ülésén Berlinben 2021. március 25-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Merkel: a tagállamok közötti problémákat párbeszéddel kell megoldani, nem bíróságon

Az Európai Unió tagállamai között feszültséget okozó problémákat párbeszéd keretében kell megoldani, nem pedig bírósági eljárások útján - jelentette ki Angela Merkel német kancellár Brüsszelben, miután megbeszélést folyatott a belga kormány tagjaival pénteken.

Angela Merkel a lengyel alkotmánybíróság azon múlt heti döntésével kapcsolatosan, amely szerint a nemzeti alkotmány elsőbbséget élvez az uniós jog felett, újságíróknak nyilatkozva úgy vélekedett: eljött az ideje, hogy a tagállamok mélyrehatóbb beszélgetést folytassanak a lengyel kormánnyal a jelentkező problémák leküzdésének módjairól.

"Jelentős problémáink vannak a jogállamiság területét érintően, azokat azonban párbeszéd keretében kell megoldanunk, nem pedig bírósági eljárások útján" - fogalmazott.

Hozzátette: nem hiszi, hogy a bírósági eljárás az egyetlen módja annak, hogy feloldják tagállamok közötti politikai nézeteltéréseket, noha - mint mondta - minden bizonnyal helyes, hogy időnként az uniós bíróságnak kell döntenie bizonyos ügyekben. Merkel ugyanakkor aggodalmát fejezte ki, hogy a vitás ügyek többsége az unió luxembourgi székhelyű bíróságán végződik.

Kérdés hangzott el az uniós költségvetés védelmét szolgáló általános, a jogállamisági feltételrendszerről szóló uniós szabályozás jogszerűségének vizsgálatára az uniós bírósághoz benyújtott magyar és lengyel keresettel kapcsolatban is. Angela Merkel ezzel összefüggésben azt mondta: meg kell várni az Európai Unió Bíróságának határozatát, csak azt követően lehet dönteni Magyarország és Lengyelország ügyében.

"Mindannyian az Európai Unió tagállamai vagyunk, ami azt jelenti, hogy kötelességünk kompromisszumot találni, természetesen alapelveink feladása nélkül" - fogalmazott.

A távozó német kancellár a formálódó új német kormánnyal kapcsolatban azt mondta, a következő kormány is Európa-párti lesz, ami egyben erős jelzés is lesz az Európai Unió többi tagállama számára. Kijelentette: a jövőbeni német kormány tudatában van annak, mit jelent Európa a béke és a szabadság számára.

Angela Merkel Brüsszelben Fülöp belga királlyal is találkozott, aki a legmagasabb belga kitüntetést, a Belga Királyság II. Lipót Rendjének nagykeresztjét adományozta a német kancellárnak.

Címlapról ajánljuk
Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani
Aréna

Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani

Zajlik a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat megújítása, a folyamatról Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában. Szólt arról is, hogy Magyarország a globális innovációs indexben a 36. helyen áll, ami jó eredmény, de van még bőven tennivaló.

Donald Trump reagált az iráni támadásokra

Teherán hétfő este rakétákkal támadta az amerikai katonai bázisokat Katarban és Irakban. Az amerikai elnök a közösségi oldalán értékelt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.24. kedd, 18:00
Maruzsa Zoltán
a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára
Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Az amerikai adminisztráció közlése szerint az iráni Fordóban hat úgynevezett "bunkerromboló" bombát dobtak le a feltételezett föld alatti urándúsító üzem megsemmisítésére, míg két másik iráni atomlétesítményt - Natanzban és Iszfahánban - a haditengerészet Közel-Keleten tartózkodó hajóiról felbocsátott Tomahawk rakétákkal támadtak. Natanz Irán legnagyobb urándúsító létesítménye, Fordow pedig egy rendkívül titkos, mélyen a hegyek közé temetett létesítmény - írja a CNN. Az iráni parlament döntött a Hormuzi-szoros lezárásának lehetőségéről, de a végső szót a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsnak kell kimondania. Két, amerikai támaszpontoknak helyet adó közel-keleti ország, Bahrein és Kuvait óvintézkedéseket tett az Irán elleni amerikai légicsapások után, felkészülve a konfliktus esetleges kiterjedésére – írja a Reuters. Az esti órákban Irán visszafogott ballisztikus légicsapást intézett a katari amerikai légibázisra. A támadást a levegőben megállították, miközben Teherán előre figyelmeztette az Öböl-országokat és az Egyesült Államokat is a célpontról. Donald Trump cserébe kijelentette: a béke irányába fogja terelni Izraelt. Cikkünk folyamatosan frissül az Irán-Izrael háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×