eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter interjút ad az Associated Press amerikai hírügynökségnek az ENSZ-közgyűlés 76. ülésszakán a világszervezet New York-i székházában 2021. szeptember 23-án.
Nyitókép: MTI/AP/John Minchillo

Szijjártó Péter: a kárpátaljai magyarok jogainak megsértése elfogadhatatlan

Magyarországnak semmi köze az orosz–ukrán-konfliktushoz – ezt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelentette ki Strasbourgban, amikor az egyik kijevi tévé riportere a Budapest és Kijev között kialakult vitáról kérdezte.

Csalódottságának adott hangot Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, hogy Ukrajna megkérdőjelezi Magyarország azon jogát, hogy biztosítsa a saját energiaellátását. Erről a tárcavezető Strasbourgban beszélt ukrán újságíróknak.

Ukrajna nehezményezte, hogy Magyarország 10+5 éves megállapodást kötött a Gazprommal, és a gázvásárlási szerződésben az orosz vállalat nem Ukrajnán keresztül szállítja az évi 4,5 milliárd köbméter gázt. Az ukrán fél emiatt az Európai Bizottsághoz is fordul, hogy állapítsa meg, hogy megfelel-e a magyar-orosz gázszerződés az európai energiaügyi szabályoknak, és mindkét fél bekérette a másik ország nagykövetét.

Szijjártó Péter Strasbourgban az mondta ukrán újságíróknak, hogy mindig barátian közelített Ukrajnához, például lélegeztetőgépeket vitt az országba, vagy orvosi eszközökkel segítették a koronavírus járvány elleni küzdelmet, és mindig kiállt Ukrajna területi integritása mellett.

Arra a felvetésre, hogy Magyarország blokkolja Ukrajna NATO-csatlakozását, Szijjártó Péter úgy válaszolt, hogy amíg a magyar nemzeti kisebbség nem kapja vissza a jogait, addig Magyarország nem tudja támogatni a NATO–Ukrajna-tanácsülések miniszteri szintű megrendezését.

Egyértelmű volt a helyzet az oktatási törvény hatálybalépése előtt, ha visszatérnek az azelőtti állapotokhoz, akkor minden rendben lesz

– fogalmazott a külgazdasági és külügyminiszter.

Teljesen nonszensznek nevezte Szijjártó Péter azt a felvetést, amely a Krím-félsziget annektálásához hasonlóan azt a jövőképet vázolta, amely szerint majd egyszer, tíz év múlva Magyarországon lehet egy olyan kormány, amely magáénak akarnák Kárpátalját azért, mert ott többségében magyarul beszélnek az emberek. A külgazdasági és külügyminiszter ezt a megközelítést revizionizmusnak nevezte és visszautasította. Hozzátette: Magyarországnak semmi köze sincs Oroszország és Ukrajna konfliktusához.

A kárpátaljai magyarok lojális állampolgárai Ukrajnának, és az ő jogaiknak a megsértése teljesen elfogadhatatlan, csupán azért, mert egy másik országgal konfliktusban áll Ukrajna – fogalmazott Szijjártó Péter.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Száj- és körömfájásjárvány - Irgalmatlan szigor lép életbe az állatok terén

Például minden korlátozás alá eső terület esetében érvényes, hogy azokba fogékony állatokat tilos beszállítani, valamint az állatokat kivinni onnan.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Uniós pénzek tűnnek el a bürokrácia útvesztőjében – meglepő parlamenti jelentés készült

Uniós pénzek tűnnek el a bürokrácia útvesztőjében – meglepő parlamenti jelentés készült

Az Európai Unió költségvetésében párhuzamosan két jelentős cél is hangsúlyosan megjelenik: az innováció ösztönzése és a regionális egyenlőtlenségek csökkentése. Bár a Horizont Európa és a Kohéziós Politika külön logika mentén működik, a döntéshozók évek óta próbálják összekapcsolni a két forrásrendszert, hogy azok hatékonyabban támogassák egymást. A cél világos: a kutatási kiválóság ne csak a fejlettebb térségek kiváltsága legyen, hanem a leszakadó régiókban is érvényesüljön. Ennek érdekében az EU jogi és adminisztratív eszközökkel is ösztönözni próbálja a szinergiákat, például a források kombinálását vagy a közös pályázati mechanizmusokat – egy friss, az Európai Parlament számára készült jelentés azonban arra figyelmeztet, hogy a gyakorlatban továbbra is komoly akadályok gátolják a két támogatási forma összehangolását, a problémával pedig az Európai polgári vitacsoportok most kezdődő ülésein is hangsúlyosan foglalkoznak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×