eur:
411.38
usd:
392.96
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Védőmaszkos eladó egy bolt előtt Nápolyban 2020. május 4-én, miután Olaszországban megkezdték a koronavírus-járvány miatt bevezetett kijárási korlátozások fokozatos enyhítését.
Nyitókép: MTI/EPA/ANSA/Cesare Abbate

Első tanulságok - Ez lett az európai országgal, miután kötelezővé vált az oltás

A munkavégzéshez már a magánszektorba is kötelező oltási igazolványt felmutatni Olaszországban, ami miatt sokan döntöttek úgy, hogy felveszik a vakcinát.

"Országos szinten az első adagra vonatkozó foglalások száma általánosságban 20-40 százalékkal nőtt a múlt héthez képest" - nyilatkozott Francesco Figliuolo koronavírus-biztos szombaton késő este. Aznap például 35 százalékkal nagyobb arányban foglaltak első adagra időpontot az emberek, mint egy héttel korábban.

Jelenleg 41 millió ember van beoltva Olaszországban koronavírus ellen, ami a 12 év fölötti lakosság több mint háromnegyedét takarja a MedicalXpress összeállítása szerint.

Fokozatos bevezetés

A magas átoltottság ellenére a hatóságok tartanak a téli időszaktól, ezért az uniós zöld igazolvány hatályát kiterjesztették minden munkahelyre attól függetlenül, hogy az a köz- vagy a magánszférában van-e. Az országban augusztus óta éttermi étkezések, múzeumlátogatások vagy sportesemények esetében megkövetelt igazolvány az oltás felvételén túl igazolja azt is, ha valaki a közelmúltban esett át a megbetegedésen, illetve a friss negatív PCR-tesztet is fel lehet mutatni segítségével.

A Mario Draghi miniszterelnök és kormánya a múlt héten azonban kiterjesztette a dokumentum hatályát: ennek megfelelően október 15-étől szükséges az igazolvány - ami praktikusan az oltást jelenti hosszabb távon - mindenki számára, aki Olaszországban munkavállalói jogviszonyban áll. Azok, akik nem tudnak igazolványt felmutatni,

október 15-étől fizetés nélküli szabadságon lesznek.

Akik egészségügyi okokból nem vehetik fel az oltást, azoknak ingyenesen elérhető a rendszeres tesztelés.

Egyre több helyen kérték

Az országban már korábban oltáshoz kötötték azt, hogy valaki iskolák vagy egyetemek területére léphessen be, illeve míg korábban csak az idősotthonokban dolgozó ápolók és orvosok számára volt kötelező a vakcina, ennek hatályát kiterjesztették minden dolgozóra.

Az sem elképzelhetetlen, hogy a teljes lakosságra vonatkozó általános oltási kötelezettséget vezessenek be

Olaszországban: ennek az állhat útjába csak, ha 90 százalék fölöttire kúszik a lakosság átoltottsága.

A legérintettebb európai állam

Olaszország volt az első európai ország, amelyben a koronavírus felütötte fejét 2020 februárjában és itt is követelte a legtöbb áldozatot a betegség: 130 ezer ember halt meg következtében. Hatalmas gazdasági recesszió követte a járványt. Tavasz óta relatív alacsonyak a fertőzésszámok.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Adóemelésre készülnek, azélsőséges lépésre szánta el magát a Ryanair

Adóemelésre készülnek, azélsőséges lépésre szánta el magát a Ryanair

A Ryanair légitársaság azzal fenyegetőzik, hogy január 1-jétől leállítja tíz francia regionális repülőtér kiszolgálását, ha a 2025-ös költségvetésbe a kormány beleírja a légiközlekedési ágazat fokozottabb megadóztatását. A rendelkezést csütörtökre virradóra jóváhagyta a francia nemzetgyűlés, de a költségvetési tervezet végleges változatát még nem fogadták el.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×