Ellenlépésekre kell számítania az Európai Uniónak (EU), ha szankciókat vezet be kínai tisztségviselők ellen a muszlim vallású ujgur kisebbséggel szembeni bánásmód miatt - írta vezércikkében a China Daily című kínai pártlap szerdán este.
Az újság szerint a szankciók beavatkozást jelentenének Kína belügyeibe, amit Peking nem tűr.
A szankciók tervének híre szerdán szivárgott ki, uniós források szerint az EU tagállamai a végső döntést várhatóan a jövő héten hozzák majd meg. Az EU a tervek szerint több kínai illetékest beutazási tilalommal, illetve számlája zárolásával sújtana.
Nemzetközi jogvédő szervezetek szerint az északnyugat-kínai Hszincsiangban az
1,8 milliót is elérheti azoknak az ujguroknak és más, muszlim vallású kisebbségekhez tartozó embereknek a száma, akiket a helyi kormányzat akaratuk ellenére átnevelő táborokba zárt,
és gyárakban vagy a földeken dolgoztat.
Egyes beszámolók szerint az érintett kisebbségek tagjaival szemben kényszerített sterilizációt is alkalmaznak, az intézkedések során pedig családokat szakítanak szét, a szüleiktől elvett gyermekeket állami nevelőotthonokban helyezik el. Peking álláspontja szerint a Hszincsiangban fenntartott központok önkéntes alapon biztosítanak képzéseket azoknak, akiknek az életére "hatással volt a terrorizmus és a radikalizmus".
A kínai pártlap a Hszincsianggal kapcsolatban kínai részről jellemzően hangoztatott álláspontot ismételve a nyugati sajtó egy részében megjelent "igaztalan vagy elfogult tudósításokat" tette felelőssé a Hszincsianggal kapcsolatos "félreértésekért" vagy "az igazság ismeretének hiányáért".
A China Daily vezércikkében kiemelték:
elfogadhatatlan lenne az EU részéről, hogy az emberi jogi kérdéseket összekapcsolja
azzal a kétoldalú befektetési egyezménnyel, amelynek előkészítési tárgyalásait tavaly decemberben zárták le.
"A megállapodás mindkét fél érdeke" - húzták alá, hozzátéve: "egy olyan egyezmény politizálása, melynek megvitatása évekbe tellett, súlyos csapást mérne az egyébként baráti kétoldalú kapcsolatokra".