eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
A koronavírus elleni Pfizer-BioNtech vakcinát készíti elő az oltáshoz a Zala Megyei Szent Rafael Kórház dolgozója Zalaegerszegen 2021. január 5-én.
Nyitókép: MTI/Varga György

Megoldottnak látja Brüsszel a vakcina "szöveges matekfeladatát"

Az Európai Bizottság számításai alapján nyár közepéig minden uniós polgárt be lehet oltani a koronavírus elleni vakcinával. Az EU Monitor főszerkesztője az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorának azt mondta: Brüsszel eddig hat céggel kötött megállapodást több mint 2 milliárd dózisra.

Az európai szintű vakcinaportfólió alapján – tehát a jelenlegi adottságok és lekötött mennyiségek tükrében – a második negyedév végééig, vagyis nyár közepéig az unió teljes lakosságát be lehetne oldani, legalábbis a Brüsszeli hangok szerint – mondta az InfoRádiónak Gyévai Zoltán. Véleménye szerint nem véletlen, hogy az Európai Bizottság javaslata alapján a tagországok rábólintottak az úgynevezett oltási prioritási sorrendre is, hiszen tisztában voltak azzal, hogy nem lesz meg a szükséges vakcinamennyiség, hogy mindenkit beoltsanak rohamtempóban, egy–két hónap leforgása alatt.

A mintegy 450 millió lakosú Európai Unió ez idáig

hat vakcinagyártóval kötött megállapodást, összesen 2,3 milliárd dózis leszállítására,

azonban ezek közül eddig csak kettő, a Pfizer–BioNTech illetve a Moderna kapta meg a forgalmazási engedélyt; ők 760 millió adag oltóanyagot biztosítanának. Amennyiben a kérelmét már benyújtó AstraZeneca is zöld utat kap Brüsszeltől, az újabb 400 millió vakcinát jelentene. A fennmaradó három gyártó esetében pedig még várat magára az engedélyeztetési kérelem. Mindeközben viszont kettő újabb – kisebb – céggel is lezárultak a tárgyalások, ám szerződéskötésre még nem került sor.

Vagyis lassan már nyolc vállalat lesz érdekelt az európai uniós portfólióban, összegezte Gyévai Zoltán, aki szerint egy olyan projektről van szó, amelyben

egyértelműen kimutatható az Európai Unió hozzáadott értéke,

és nem véletlen, hogy Magyarország is részt vett mindebben, hiszen így lehetett biztosítani, hogy méltányos áron, ha nem is ez volt az elsődleges, gyorsan és a többi tagállammal megegyező időben hozzájussanak a magyarok is az oltóanyaghoz.

Ugyanakkor felmerül egy kollektív felelősségi kérdés is

– tette hozzá végezetül a szakember –, miszerint meg lehetett-e volna oldani – az adott gyártási kapacitások mellett – az EU egészének gyorsabb beoltását.

Az Európai Bizottság ez idáig

  • az AstraZeneca (400 millió adag),
  • a Sanofi-GSK (300 millió adag),
  • a Johnson & Johnson - Janssen (400 millió adag),
  • a BioNTech-Pfizer (600 millió adag),
  • a CureVac (405 millió adag) és
  • a Moderna (160 millió adag) vállalatokkal írt alá vakcinabeszerzésről szóló szerződéseket.

Lezárta továbbá

  • a Novavax (100 millió adag), valamint
  • a Valneva (30 millió adag) gyógyszeripari vállalatokkal folytatott, a koronavírus elleni lehetséges oltóanyaguk beszerzéséről szóló megbeszéléseket.

Összességében tehát Európa akár 2,5 milliárd adag oltóanyaghoz férhet hozzá.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×