eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
A koronavírus-járvány miatt védőmaszkot viselő nő kerékpározik Frankfurt elnéptelenedett utcáján 2020. december 16-án. Németországban a vírus rohamosan gyorsuló terjedése miatt ettől a naptól csak a mindennapi élethez elengedhetetlen cikkeket árusító boltok tarthatnak nyitva, a létfenntartáshoz szükséges minimumra korlátozták a szolgáltatásokat, az iskolákban ügyeleti rendszert vezettek be, és felkérték a munkaadókat, hogy a lehető legszélesebb körben tegyék lehetővé az otthoni munkavégzést.
Nyitókép: MTI/AP/Michael Probst

Volt, hogy már nem mindenkinek jutott lélegeztetőgép Németországban

Még mindig csúcsokat dönt a koronavírus-járvány miatti megbetegedések számai Németországban. Ma léptek életbe az élet nagy részét befagyasztó intézkedések, részben leáll az ország.

Ismét rekordot döntött és megközelítette az ezret a koronavírus-járvány halálos áldozatainak napi száma Németországban, ahol szerdán a társadalmi és gazdasági élet legtöbb területét befagyasztó korlátozásokat vezettek be a vírus rohamosan gyorsuló terjedése miatt. A Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) szerdai adatai szerint az utóbbi 24 órában 952 halálesetet jelentettek az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) által okozott betegséggel (Covid-19) összefüggésben.

Ez csaknem hatvanszázalékos növekedés az előző rekordhoz, a december 11-én regisztrált 598-hoz képest. A soha nem tapasztalt mértékű emelkedés magyarázata az lehet, hogy a legsúlyosabb helyzetben lévő tartományból, Szászországból technikai fennakadás miatt előző nap nem továbbítottak adatokat az RKI-nek, így a szerdai kimutatásba egyszerre két nap adatait vették fel.

Az első dokumentált eset, hogy valaki nem jutott lélegeztetéshez

A szászországi állapotokat jellemzi, hogy egy kisváros, a német, lengyel és cseh határ találkozásánál fekvő Zittau kórházának orvosigazgatója szerdán megerősített egy sajtóértesülést, miszerint az intenzív osztály túlterheltsége miatt

az utóbbi napokban több esetben dönteni kellett arról, hogy több rászoruló közül melyik beteg kapjon mesterséges lélegeztetést.

A lélegeztetőgép nélkül maradt betegeket igyekeznek elhelyezni más kórházban, ami nem könnyű, mert a térség a járvány "epicentruma" - mondta az igazgató, Mathias Mengel.

A zittaui az első dokumentált németországi eset, amikor nem jutott megfelelő intenzív ellátás minden rászorulónak.

Országos szinten nem ekkora a baj

Ugyanakkor a 16 tartományt együttvéve nincs kezelhetetlen terhelés alatt a rendszer. Az intenzív és baleseti ellátási terület szakmai szervezetének (DIVI) legutóbbi, keddi összesítése országszerte 27 153 intenzív ágyat üzemeltetnek, ezek közül 4682 szabad. A Covid-19 miatt 4735 betegek ápolnak, gépi lélegeztetésre 57 százalékuk - 2679 beteg - szorul.

Az RKI statisztikája szerint eddig 23 427 halálos áldozatot szedett a koronavírus-járvány.

Az utóbbi 24 órában 27 728 új fertőződést regisztráltak. Ez rendkívüli, bő harmincszázalékos növekedés az egy héttel korábbi 20 815-höz képest. A kiugró mértékű növekedés magyarázata ugyancsak a szászországi adatközlési fennakadás lehet.

Az új esetekkel együtt 1 379 238 ember szervezetében mutatták ki a SARS-CoV-2-t Németországban.

Nem következett be a trendforduló

A járvány nyár végén kibontakozott második hullámának feltartóztatására november elején az alapvető fertőzésvédelmi intézkedéseken messze túlmutató korlátozásokat vezettek be, például csaknem teljesen leállították az idegenforgalmat és a vendéglátást, és felfüggesztették a látogatókat fogadó kulturális intézmények, az amatőrsport-egyesületek és a szabadidő közös eltöltésére szakosodott egyéb intézmények és vállalkozások működését.

Karlsruhe, 2020. december 14.
Drónnal készített légi felvétel a karlsruhei DM Arénában kialakított oltóközpontban 2020. december 14-én. Németország számos pontján újonnan felállított oltóközpontokkal igyekeznek megfékezni a koronavírus-járványt.
MTI/EPA/Ronald Wittek
Időközben készülnek az oltási kampányra is, ami a heteken belül elkezdődhet - néhány nappal az után, hogy az Európai Unió gyógyszer-felügyeleti hatóságának szerepét betöltő Európai Gyógyszerügynökség december 21-én dönt a Pfizer/BioNTech koronavírus elleni oltóanyagának engedélyezéséről. A fenti légi felvétel a karlsruhei DM Arénában kialakított oltóközpontban készült 2020. december 14-én. Németország számos pontján állítottak már fel oltóközpontokat. MTI/EPA/Ronald Wittek

A napi új esetek számának robbanásszerű, exponenciális növekedése november közepére megállt, de a várt trendforduló elmaradt, és decemberben újrakezdődött a vírus gyorsuló ütemű terjedése. Járványügyi szakemberek ezt azzal magyarázzák, hogy a fertőzésveszéllyel járó kapcsolatok, érintkezések száma csak 40 százalékkal süllyedt, pedig a hullám megállításához legalább 60 százalékos csökkenés szükséges.

Január 10-ig bezárnak az üzletek, leáll vagy otthon marad az ország nagy része

A szövetségi kormány és a tartományi kormányok vezetői a járványhelyzet gyors romlása miatt a tavaszi első hullám óta a legszigorúbb intézkedéseket határozták el.

Szerdától legalább január 10-ig csak a mindennapi élethez elengedhetetlen cikkeket árusító boltok tarthatnak nyitva, ugyancsak a létfenntartáshoz szükséges minimumra korlátozták a szolgáltatásokat, az iskolákban, óvodákban ügyeleti rendszert vezettek be, és felkérték a munkaadókat, hogy a lehető legszélesebb körben tegyék lehetővé az otthoni munkavégzést.

Továbbra is legfeljebb két háztartás tagjai találkozhatnak, a 14 éven aluli gyermekeket nem számítva maximum öt ember.

Ezt a korlátozást karácsonykor - december 24-től 26-ig - lazítják, ünnepelni minden háztartásba meghívhatnak legfeljebb négy embert, de csak közeli hozzátartozókat.

Szilveszterre és újév napjára gyülekezési tilalmat vezetnek be az egész országban. A tűzijátékok értékesítését betiltják. A közterületi alkoholfogyasztást már szerdától megtiltották.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×