eur:
411.2
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Boris Johnson brit miniszterelnök látogatást tesz az Oxfordi Egyetem Jenner Intézetében 2020. szeptember 18-án. A brit kormányfő meglátogatta az intézet laboratóriumát és a koronavírus elleni vakcina fejlesztését vezető orvosokkal beszélt.
Nyitókép: Boris Johnson brit miniszterelnök látogatást tesz az Oxfordi Egyetem Jenner Intézetében 2020. szeptember 18-án. A brit kormányfő meglátogatta az intézet laboratóriumát és a koronavírus elleni vakcina fejlesztését vezető orvosokkal beszélt. (MTI/AP pool/Kirsty Wigglesworth)

Nézők és tesztelés - így oldják fel a korlátozásokat Nagy-Britanniában

A jövő héten a brit kormány eredeti terveinek megfelelően kinyithatnak a nem alapvető szükségleti cikkeket árusító boltok és a szabadidős létesítmények azokban az angliai országrészekben, amelyek nem a legmagasabb szintű koronavírus-készenléti fokozat hatálya alatt lesznek - jelentette be Boris Johnson brit miniszterelnök.

A november 5-én elrendelt, négy hétre szóló intézkedéscsomag értelmében az Angliában élők jelenleg csak meghatározott indokokkal hagyhatják el otthonaikat. Ezenkívül mindenki csak egy, vele nem azonos háztartásban lakó emberrel találkozhat szabadtéren is, a nem egy fedél alatt élők pedig nem látogathatják egymást lakásaikban, még a családtagok sem.

Mindemellett a nem alapvető szükségleti cikkeket árusító boltok, a szabadidőközpontok, az edzőtermek, a mozik, a fodrászatok, a szépségszalonok, a pubok, a bárok és az éttermek jelenleg zárva tartanak.

Johnson hétfői ismertetése szerint ez a korlátozás ér véget december 2-án, az eredetileg tervezett időpontban, a kormány nem hosszabbítja meg az intézkedés időtartamát. Ugyanakkor

az ismét életbe lépő, korábban már alkalmazott, háromfokozatú készenléti rendszert több elemében megerősítik.

Ennek értelmében a legenyhébb, egyes fokozatú járványkészültség hatálya alá sorolt térségekben élőktől is azt kéri a kormány, hogy ha lehetséges, otthonról dolgozzanak.

A második készenléti szint érvénye alá tartozó országrészekben a vendéglátóhelyek csak kiadós mennyiségű étellel együtt szolgálhatnak fel szeszes italt.

Azokon a területeken, amelyeken a kormány a legmagasabb, harmadik készenléti szintet lépteti érvénybe, a zárt terű szórakozóhelyeknek, a szállodáknak és egyéb szálláshelyeknek be kell zárniuk, csakúgy, mint az összes vendéglátóhelynek, bár az utóbbiak elvitelre és házhoz szállításra felvehetnek ételrendelést.

Visszatérhetnek a nézők

Johnson közölte ugyanakkor, hogy

az egyes és a kettes készenléti szintű térségekben ismét lehet majd közönség előtt sportrendezvényeket és előadásokat, valamint üzleti rendezvényeket tartani zárt és szabadtéren egyaránt,

de a nézők, illetve a résztvevők létszámát korlátozni kell.

Az egyes készültségi fok hatálya alatti országrészekben a stadionok férőhelyeinek legfeljebb az 50 százalékára, illetve négyezer fő számára lehet belépőjegyeket értékesíteni, attól függően, hogy melyik jelenti a kisebb nézőszámot.

A kettes készenléti szintű térségekben szintén 50 százalék a kihasználható kapacitás, de ez legfeljebb kétezer nézőt jelenthet.

Ahol a hármas készültségi szint lesz érvényben, ott továbbra sem lehet közönség előtt sportrendezvényeket tartani.

A brit miniszterelnök kijelentette azt is, hogy az oltások és a gyorstesztek kifejlesztésében elért legutóbbi áttöréseknek köszönhetően tavaszra várhatóan már nem lesz szükség olyan mértékű korlátozásokra, amilyeneket az ország az idén kénytelen volt elviselni.

Tömeges tesztelés

Johnson közölte: az otthoni beteggondozást végzőket már hétfőtől heti rendszerességgel koronavírus-szűrésnek vetik alá 30 percen belül eredményt mutató gyorstesztekkel, az év vége előtt pedig az idősotthonok minden egyes lakója két-két látogatót fogadhat, és e látogatók hetente két szűrésen eshetnek majd át.

Mindemellett a legmagasabb, hármas készültségi szint alá tartozó térségekben tömeges tesztelési program kezdődik, és azokra, akiknek lelete negatív, az általánosan érvényesnél enyhébb korlátozások vonatkoznak majd - mondta a brit kormányfő.

A friss adatok szerint máris meredeken csökken a koronavírus-járvány nagy-britanniai terjedési üteme.

A brit egészségügyi minisztérium hétfő esti ismertetése szerint az elmúlt egy hétben 136 814 új fertőzöttet szűrtek ki országszerte, 40 504-gyel, csaknem 23 százalékkal kevesebbet, mint az egy héttel korábbi azonos időszakban.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×