eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Európai Unió kétnapos brüsszeli csúcstalálkozójának első napi ülésére érkezik 2020. október 15-én, a koronavírus-járvány idején.
Nyitókép: MTI/EPA pool/Olivier Hoslet

Az EU 100 millió eurót ad a tagállamoknak gyorstesztek vásárlására

Az EB november közepéig várja a tagországok tesztelésre vonatkozó nemzeti stratégiáját. Az emberek fásultságától is tartanak az uniós vezetők.

A koronavírus terjedésének megfékezése céljából az Európai Bizottság a gyors antigéntesztek közvetlen megvásárlásához és eljuttatásához a tagállamok számára 100 millió eurót (mintegy 36 milliárd forint) mozgósít - jelentette be Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, az uniós testület újabb járványügyi intézkedéscsomagjának bemutatásakor szerdán.

Von der Leyen elmondta, az intézkedéscsomag meghatározza a nemzeti és regionális tesztelési stratégiák kialakításához szükséges kulcsfontosságú elemeket. Egyebek mellett az információáramlás javítására, a hatékonyabb és gyorsabb tesztelés biztosítására, a határokon átnyúló járványfigyelő alkalmazások teljes mértékű kihasználására és az alapvető gyógyászati kellékek biztosítása összpontosít.

Az uniós bizottság új közös közbeszerzési eljárást indított az oltáshoz szükséges orvosi eszközök beszerzésére.

A bizottsági elnök által ismertetett közlemény szerint közös megközelítésre és a hatékony tesztelés előmozdítására van szükség. A bizottság ezért felszólította a tagállamokat, hogy november közepéig nyújtsák be a tesztelésre vonatkozó nemzeti stratégiájukat. A tájékoztatás szerint a biztonságos és hatékony oltóanyagok kifejlesztése és alkalmazása érdekében az uniós bizottság megállapodásra irányuló tárgyalásokat folytat több oltóanyaggyártóval annak érdekében, hogy a vakcinák rendelkezésre bocsáthatók legyenek mind az európaiak, mind a világ többi polgára számára.

Könnyítések az országoknak

Annak érdekében, hogy a tagállamok könnyebben és olcsóbban férhessenek hozzá a koronavírus megelőzéséhez, felderítéséhez és kezeléséhez szükséges eszközökhöz, a bizottság a vámok és az áfa ideiglenes felfüggesztését kiterjeszti a nem uniós országokból származó orvosi eszközök behozatalára is. Azt javasolták továbbá, hogy a kórházaknak és az orvosoknak ne kelljen megfizetniük az áfát a koronavírus elleni küzdelemben használt oltóanyagok és tesztkészletek után.

A brüsszeli testület arra szólította fel a tagállamokat, hogy a járvánnyal összefüggő minden adatot bocsássanak az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) és az uniós bizottság rendelkezésére.

A közlemény kiemelte, hogy minden tagállamnak újabb kommunikációs kampányokat kell indítania a továbbra is terjedő hamis, félrevezető és veszélyes információk ellen, valamint a járvánnyal összefüggő fásultsággal járó kockázatok kezelése érdekében.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×