eur:
401.42
usd:
345.4
bux:
97958.26
2025. június 24. kedd Iván
Angela Merkel német kancellár a koronavírus-járvánnyal kapcsolato intézkedésekről a berlini kancellári hivatalban tarott sajtóértekezletén 2020. április 20-án, a kormányon belüli úgynevezett koronavírus-kabinet ülése után.
Nyitókép: MTI/AP pool/Markus Schreiber

Angela Merkel új uniós jogkörök lehetőségét sürgette

Összeurópai léptékű gazdaságösztönző program szükséges a koronavírus-járvány ellensúlyozására, amelyet Németországnak azzal is támogatnia kell, hogy átmenetileg jelentősen növeli befizetéseit az Európai Unió (EU) költségvetésébe - mondta Angela Merkel német kancellár csütörtökön a szövetségi parlamentben (Bundestag) a délutáni EU-csúcson képviselendő német álláspontot ismertető beszédében.

Kiemelte, hogy a járvány miatt még "sokáig nagyon nehéz" lesz az élet, de egy uniós szintű, és a közös költségvetéssel összehangolt konjunktúraprogram a következő két évben megadhatja a kellő lendületet a kilábaláshoz a válságból.

Az EU-s vezetők délutáni videokonferenciáján ugyan még nem a program méretéről és részleteiről tárgyalnak, "de az már most világos, hogy készen kell állnunk arra, hogy a szolidaritás jegyében korlátozott időre egészen más, azaz jelentősen nagyobb összegeket fizessünk be az európai költségvetésbe, hiszen azt akarjuk, hogy az EU összes tagállama talpra tudjon állni gazdaságilag".

Gyors segítséget sürgetett

A közös kötvénykibocsátás körüli vitáról elmondta: "ha meglenne a politikai akarat" az államháztartási jogosítványok egy részének közösségi szintre emelését igénylő lépéshez, módosítani kellene az EU-s szerződéseket, és meg kellene szerezni valamennyi tagállami parlament hozzájárulását, ami túl sok ideig tartana.

A gyorsan mélyülő válság miatt most inkább arra kellene összpontosítani, hogy minél hamarabb eljusson a segítség a rászorulókhoz. Ezért elsősorban a már elfogadott 500 milliárd eurós EU-s program végrehajtására kellene törekedni, és jó lenne elérni, hogy június 1-től hozzáférhető legyen a támogatás - fejtette ki a német kancellár.

Angela Merkel aláhúzta, hogy az EU "sorsközösség", amit a világjárványban azzal kell megmutatnia, hogy segít az önhibájukon kívül bajba kerülteknek.

"A járvány mindenkit érint, de nem mindenkit egyformán, és ha nem vigyázunk, ürügyként szolgálhat mindazoknak, akik a társadalom megosztására törnek"

- mondta.

Új uniós jogkörök lehetőségét sürgette

Hozzátette: a csúcstalálkozón azt is sürgeti majd, hogy rövidesen kezdjenek el foglalkozni a leginkább alapvető kérdésekkel. Át kell gondolni, hogy milyen területeken kell még szorosabbra fogni a tagállamok együttműködését, milyen ügyekben kell további hatáskörökkel felruházni az EU-t, és milyen "stratégiai képességekkel" kell rendelkeznie a közösségnek a jövőben.

"Nem csak a pénzügypolitika, a digitalizáció és a közös belső piac ügyében tudjuk tovább mélyíteni ezt az uniót, az európai szolidaritás a migráció, a jogállamiság, az európai biztonság-, és védelempolitika, vagy a klímavédelem területén is szükséges" - mondta Angela Merkel.

Belső, németországi ügyekről szólva hangsúlyozta, hogy a koronavírus-járvány a német történelem második világháború utáni korszakának legnagyobb kihívása. Az utóbbi hetek járványlassító intézkedései sikeresek voltak, de nem szabad a korlátozások könnyelmű lazításával kockáztatni az eredményeket. Ezért helytelen a járványügyi védekezésért felelős tartományok körében tapasztalható magabiztosság.

Kiemelte: nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy az aktuális járványügyi adatok mindig a 10-14 nappal korábbi állapotot tükrözik, így

a korlátozások visszavonásának hatása is csak nagyjából két hét múlva látható majd, ami ugyancsak a lehető legnagyobb óvatosságra kötelez mindenkit.

A Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) adatai szerint az új típusú koronavírust (SARS-CoV-2) csütörtökig 148 046 ember szervezetében mutatták ki Németországban, ami 2352 esettel több az egy nappal korábbinál.

A gyógyultnak minősülő, vagyis azon igazolt fertőzöttek száma, akik már átestek a fertőzésen, 3800-zal 103 300-ra emelkedett.

A vírus okozta betegségben (Covid-19) 5094 igazolt fertőzött halt meg, ez 215 esettel haladja meg az egy nappal korábbit.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Tóth Norbert napjaink háborúiról: a jelenlegi nemzetközi jogi keretrendszer leépülését látjuk

Tóth Norbert napjaink háborúiról: a jelenlegi nemzetközi jogi keretrendszer leépülését látjuk

Oroszország a saját ukrajnai agressziójának az igazolását láthatja abban, hogy Izrael megelőző csapást mért Iránra, amely háborúvá terebélyesedett, de az InfoRádiónak nyilatkozó nemzetközi jogász szerint a két konfliktus jogi megítélésében legalább annyi a különbség, mint a hasonlóság.

Szakértő: példa nélküli, nagyon furcsa szuperkoalíció alakult Romániában

Bizalmat szavazott a kétkamarás román parlament a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részvételével megalakult, Ilie Bolojan (PNL) vezette koalíciós kormánynak. Az új román kormány terveiről Szakáli István Lorándot, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatóját kérdeztük.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.25. szerda, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×