A hét elején az uniós és a brit küldöttségek megállapodtak arról, hogy hónapokon belül rendezik az ír határ kérdését. Gálik Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem docense az InfoRádiónak azt mondta: az igen távol lévő álláspontok mellett az is nehezíti a kérdést, hogy mindkét delegáció vezetője koronavírussal fertőzödött meg.
"Az átmeneti időszak elején vagyunk, ez azt jelenti, hogy az Egyesült Királyság a saját feltételei miatt december 31-ével vállalta, hogy de facto is kilép az Európai Unióból. Kiderül, a tárgyalások hogy fognak haladni, de elsőre azt mondták, hogy
ha júniusig nem születik valamilyen megoldás a kilépés utáni viszonyról, akkor már inkább a teljes kilépésről fognak dönteni. De most mindent felborított a járvány"
- foglalta össze Gálik Zoltán.
Március elején ráadásul még személyesen tudtak tárgyalni a delegációk, azóta viszont csak a videokonferencia járható.
"Két nagy csapásnyomon halad a tárgyalás, az egyik a kilépési nyilatkozat és a feltételek betartása, ennek része az északír-ír határ kérdésének megoldása, ehhez tudni kell, hogy Észak-Írország benne maradna az EU szabályozási rendszerében, még akkor is, ha az Egyesült Királyság elhagyná. A másik pedig az azonos feltételek biztosítása a versenyjogban, állami támogatásokban, szociális védelem tekintetében. Az Egyesült Királyság nem akar semmiképpen sem a része maradni az európai igazságügyi együttműködésnek" - húzta alá a szakértő.
Hogy a tárgyalásokat megakasztja-e a koronavírus, azzal kapcsolatban szimbolikusnak tartja, hogy a két főtárgyaló is fertőzött, valamint Boris Johnson is így próbálja kézben tartani a folyamatokat, de az biztos, hogy a felek álláspontja jelenleg nagyon messze van egymástól - vélekedett Gálik Zoltán.