eur:
392.7
usd:
366.09
bux:
66868.48
2024. április 25. csütörtök Márk
Boris Johnson brit miniszterelnök a koronavírus helyzetéről tart sajtótájékoztatót a londoni kormányfői rezidencián, a Downing Street 10-ben 2020. március 12-én. Nagy-Britanniában tízre emelkedett a tüdőgyulladást okozó koronavírus halálos áldozatainak száma.
Nyitókép: Boris Johnson brit miniszterelnök a koronavírus helyzetéről tart sajtótájékoztatót a londoni kormányfői rezidencián, a Downing Street 10-ben 2020. március 12-én. MTI/EPA Pool/Facundo Arrizabalaga / POOL

A koronavírus idején szinte már meg is feledkezik Európa a brexitről

Az még csak egy dolog, hogy a felek álláspontja a gyakorlati kilépés utáni helyzetről eltérő, de a két főtárgyaló is koronavírusos, ami a jelen helyzetben szimbolikusnak tekinthető az InfoRádiónak nyilatkozó szakértő szerint.

A hét elején az uniós és a brit küldöttségek megállapodtak arról, hogy hónapokon belül rendezik az ír határ kérdését. Gálik Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem docense az InfoRádiónak azt mondta: az igen távol lévő álláspontok mellett az is nehezíti a kérdést, hogy mindkét delegáció vezetője koronavírussal fertőzödött meg.

"Az átmeneti időszak elején vagyunk, ez azt jelenti, hogy az Egyesült Királyság a saját feltételei miatt december 31-ével vállalta, hogy de facto is kilép az Európai Unióból. Kiderül, a tárgyalások hogy fognak haladni, de elsőre azt mondták, hogy

ha júniusig nem születik valamilyen megoldás a kilépés utáni viszonyról, akkor már inkább a teljes kilépésről fognak dönteni. De most mindent felborított a járvány"

- foglalta össze Gálik Zoltán.

Március elején ráadásul még személyesen tudtak tárgyalni a delegációk, azóta viszont csak a videokonferencia járható.

"Két nagy csapásnyomon halad a tárgyalás, az egyik a kilépési nyilatkozat és a feltételek betartása, ennek része az északír-ír határ kérdésének megoldása, ehhez tudni kell, hogy Észak-Írország benne maradna az EU szabályozási rendszerében, még akkor is, ha az Egyesült Királyság elhagyná. A másik pedig az azonos feltételek biztosítása a versenyjogban, állami támogatásokban, szociális védelem tekintetében. Az Egyesült Királyság nem akar semmiképpen sem a része maradni az európai igazságügyi együttműködésnek" - húzta alá a szakértő.

Hogy a tárgyalásokat megakasztja-e a koronavírus, azzal kapcsolatban szimbolikusnak tartja, hogy a két főtárgyaló is fertőzött, valamint Boris Johnson is így próbálja kézben tartani a folyamatokat, de az biztos, hogy a felek álláspontja jelenleg nagyon messze van egymástól - vélekedett Gálik Zoltán.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: idén lezárhatjuk a nyugati civilizáció egy dicstelen korszakát

Orbán Viktor: idén lezárhatjuk a nyugati civilizáció egy dicstelen korszakát

Megkezdődött a Millenárison a Konzervatív Politikai Akció Konferenciája (CPAC Hungary), a kétnapos rendezvény megnyitóján a miniszterelnök is beszédet mondott. Úgy látja, a progresszív liberális szellem rosszabbá tette a világot, háborúkat szított, el akarta pusztítani a nemzeteket. Szerinte e szellem hívei ugyanúgy építik ki a hatalmukat, mint annak idején a kommunisták, a folyamatot öt pontba szedte.

Sz. Bíró Zoltán az Arénában: nagy fordulatot nem hoz a háborúban az újabb amerikai támogatás

Putyin valódi támogatottságáról, az orosz közvélekedésről, a volt Szovjetunió újraéledésének lehetőségéről, az egykoron abban részes országok nyelvi és vallási különbözőségéről, illetve a háború kimeneteléről, az amerikai támogatásról is beszélt Sz. Bíró Zoltán történész, Oroszország-szakértő az InfoRádió Aréna című műsorában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×