Jeruzsálem Izrael egy és oszthatatlan fővárosa marad - jelentette ki Donald Trump, majd bejelentette: Washington nagykövetséget tervez nyitni Kelet-Jeruzsálemben is, amely a palesztinok fővárosa lesz. Az elnök ígéretet tett arra, hogy egyetlen palesztint sem fosztanak meg otthonától, nem költöztetnek el.
Trump arról beszélt, hogy az amerikai tervezet közvetlen tárgyalásokat irányoz elő a felek között, s ennek érdekében közös amerikai-izraeli munkacsoportot hívnak éltre. Arra nem tért ki, hogy ebben a munkacsoportban részt vesznek-e palesztin döntéshozók is.
Donald Trump elismerte Izrael fennhatóságát a Golán-fennsík felett.
Az elnök úgy vélekedett, hogy a béketerv "nagyon hatékony" lépés a béke megteremtése felé. Leszögezte: ez a béketerv alapvetően különbözik a korábbi amerikai kormányzatok által előterjesztett béketervektől. Mint fogalmazott: a palesztinok megérdemlik a jobb élet lehetőségét.
A tervről Trump levelet küldött Mahmúd Abbásznak, a Palesztin Hatóság elnökének. Az amerikai elnök megjegyezte: sokat kell tenni a palesztinokért is, mert egyébként a béketerv "tisztességtelen lenne".
Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő kijelentette: kész a tárgyalásokra a palesztinokkal egy leendő palesztin államról. A palesztinoknak szerinte el kell ismerniük Izraelt "zsidó államként". Megjegyezte: a palesztin menekültek nem kapnak jogot arra, hogy visszatérjenek a mai Izrael területére.
A kormányfő szerint stratégiai fontosságú az izraeli szuverenitás Ciszjordániában. Hangsúlyozta: az amerikai elnök elismerte annak fontosságát, hogy Izraelnek képesnek kell lennie önmaga védelmére a Jordán-völgyében és más vidékeken is. Netanjahu a bibliai nevén, Júdea és Szamária néven említette Ciszjordániát, A Jordán-folyó völgyét.
Végül úgy vélekedett: az új béketerv reális és esélyt nyújt a tartós béke megteremtésére. Leszögezte, hogy beleegyezett a palesztinokkal folytatandó tárgyalásokba, mert a Trump-tervet kiegyensúlyozottnak találja.
Abu Dis jeruzsálemi peremváros lesz a leendő palesztin állam fővárosa - jelentette ki Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő a Donald Trump amerikai elnök nevével fémjelzett béketerv Fehér Ház-i előterjesztése után újságíróknak. Netanjahu kifejtette: ő javasolta Donald Trumpnak, hogy a leendő palesztin állam fővárosa a Jeruzsálem peremvárosa, Abu Dis legyen, s az amerikai elnök beleegyezett ebbe.
Ciszjorádiai telepesek: így inkább ne annektáljanak minket
A ciszjordániai zsidó települések képviselői elutasítják Donald Trump béketervét a palesztin állam létrehozásának ígérete miatt - jelentette az izraeli tizenhármas kereskedelmi televízió híradása szerdán.
"Ha ez az ára az izraeli fennhatóság kiterjesztésének a ciszjordániai településekre, akkor inkább lemondunk annektálásukról" - nyilatkozta egyik képviselőjük a televízióban.
"Nagyon zavarban vagyunk" - mondta David Elhajani, a ciszjordániai telepesek tanácsának vezetője a Jediót Ahronót című újság honlapjának, a ynetnek. "Nem tudunk egyetérteni egy olyan tervvel, amely magában foglalja egy palesztin állam létrehozását, hogy veszélyeztesse Izrael államát, és a jövőben jelentős veszélyt jelentsen" - tette hozzá.
Hamász: ez képtelenség
Donald Trump amerikai elnök bejelentései közel-keleti béketervére vonatkozóan "agresszívak", Jeruzsálemre vonatkozó javaslata pedig "képtelenség" - mondta kedden a Gázai övezetet uraló palesztin Hamász szervezet egyik tisztségviselője. "Jeruzsálem mindig is a palesztinok földje lesz... A palesztinok szembe fognak szállni ezzel az egyezséggel, és Jeruzsálem palesztin föld marad" - tette hozzá Számi Abu Zuhri.
Rendkívüli értekezletet tart az Arab Liga szombaton
Washington közel-keleti béketervének megvitatása ügyében a találkozót palesztin kérésre hívták össze, részt vesz rajta Mahmúd Abbász palesztin elnök is - közölte a pánarab szervezet főtitkára, Hosszam Zaki kedden, még mielőtt Donald Trump amerikai elnök bejelentette volna béketervét.
Az iszlám vallás szunnita ágának központi intézményeként kezelt egyiptomi al-Azhar egyetem és mecset nagyimámja, Ahmed el-Tajeb egy kairói nemzetközi konferencián kedden a palesztinokkal szemben eleve részrehajlónak minősítette Donald Trump kormányát, és megalázónak nevezte, hogy Trump az izraeli miniszterelnökkel jelenti be az új béketervet, arab és muzulmán résztvevők nélkül.
"Ők azok, akik felvázolják, megvitatják (...) és megoldják a mi problémáinkat. Egyetlen arab vahy muzulmán (résztvevő) nélkül" - mondta Ahmed el-Tajeb.
Teherán: ez büntetés a palesztinoknak
Az iráni elnök egyik tanácsadója szerint a kedden ismertetett amerikai béketerv csak büntetés a palesztinok számára, és nem más, mint Izrael és az Egyesült Államok megállapodása.
Ez egy megállapodás a cionista rendszer és Amerika között. A palesztinok közreműködése nincs napirenden. Ez nem béketerv, hanem a szankciók terve - írta egy üzenetben a tanácsadó.
Az iráni parlament elnöke már korábban, a terv ismertetése előtt az évszázad szemfényvesztésének nevezte azt. "Az Egyesült Államok hatalmas összeesküvést készített elő azért, hogy megalázza a muszlimokat" - jelentette ki kedden Ali Laridzsáni a törvényhozásban.
Jordánia veszélyes következményektől tart
A jordániai külügyminiszter attól tart, hogy veszélyes következményei lesznek, ha Izrael egyoldalú intézkedéseket hoz, amelyekkel az a célja, hogy "új realítások" érvényesüljenek az érintett helyszíneken, egyúttal közvetlen tárgyalásokat sürgetett az érintettekkel.
Mint írta, a palesztin állam létrehozása Kelet-Jeruzsálem fővárossal és a kétállami megoldással az egyetlen út, amely elvezet az átfogó és tartós békéhez.