A konfliktus igazságos, stabil és tartós rendezésére irányuló minden erőfeszítésnek tartalmaznia kell a kétállami megoldást - olvasható a dokumentum szövegében, amelyet a demokrata párti többségű képviselőházban 226 szavazattal fogadtak el 188 ellenében.
A határozat hangsúlyozza, hogy el kell kerülni az olyan lépéseket, amelyek megnehezítik a tartós békét. Elemzők szerint ez a megfogalmazás Donald Trump amerikai elnök közel-keleti politikája ellen irányul. Trump már eddig is jelentős belpolitikai győzelmekhez segítette izraeli szövetségesét, Benjámin Netanjahu miniszterelnöknek azzal, hogy elismerte Jeruzsálemet Izrael fővárosának, illetve az 1967-ben Szíriától elfoglalt Golán-fennsík 1981-ben törvénybe iktatott izraeli bekebelezését. Az amerikai kormányzat emellett a közelmúltban bejelentette azt is, hogy Washington immár nem tekinti a nemzetközi joggal ellentétesnek a ciszjordániai zsidó telepeket.
Izrael Ciszjordániát - a Golán-fennsíkkal, a Gázai övezettel és Kelet-Jeruzsálemmel együtt - az 1967-es, úgynevezett hatnapos háborúban foglalta el, és a nemzetközi jog értelmében ezek hivatalosan azóta sem részei Izraelnek, hanem megszállt területek.
A palesztinok Ciszjordánia és a Gázai övezet területén tervezik létrehozni leendő államukat. Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben jelenleg mintegy 600 ezer zsidó telepes él több mint 200 településen.