eur:
392.82
usd:
366.69
bux:
66129.26
2024. április 25. csütörtök Márk
A bővítési és szomszédságpolitikai uniós biztosnak jelölt Várhelyi Olivér az Európai Parlament (EP) külügyi szakbizottságának meghallgatásán Brüsszelben 2019. november 14-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Várhelyi Olivér meghallgatása: nem kapok utasításokat a magyar kormánytól

Az Európai Unió szomszédjaként Törökország is szóba került a magyar biztosjelölt csütörtöki meghallgatásán az Európai Parlament külügyi bizottságában. A magyar aspiráns a bővítési és szomszédságpolitikai portfólió várományosa. Cikkünk frissül.

A kommunista Magyarországon született, ma pedig már egy sikeres Magyarország építéséért harcol - mondta az Európai Parlament külügyi bizottsági meghallgatásán Várhelyi Olivér magyar biztosjelölt, aki a szomszédság- és bővítéspolitikai biztosi posztra pályázik. Az ülés negyed óra késéssel kezdődött, és 15 percnyi angol bemutatkozás után Várhelyi Olivér kérdésekre válaszolt.

A magyar biztosjelölt elmondta, számára fontos a hídképzés az Európai Tanács, az Európai Bizottság és az Európai Parlament között, a szomszédságpolitikában pedig a fenntartható fejlődés híve. Utóbbi kapcsán

a Balkánra tekintettel elmondta, fontos kapcsolatokat építene és tartana fenn helyi civilekkel, illetve fontosnak nevezte, hogy független legyen a sajtó.

Ugyanakkor a fenntartható fejlődésnek szerinte az is része, hogy az Európai Unió maga hiteles legyen.

Felszólalásában több országot is érintett,

Törökországra kitérve például elmondta, elmozdult az európai értékektől,

provokatív és illegális fellépést folytat a közel-keleten, ám bonyolítja az országgal való kapcsolattartást, hogy most is olyan migránsok sokaságát tartja fel, akik Európa felé vennék az irányt.

Előadása után kérdezz-felelek várt Várhelyi Olivérre

Felvetődött a Magyarországgal szembeni jogállamisági eljárás kérdése is, hogy emellett miként kéri számon ezeket a kérdéseket más országokon a jogállamisági kérdéseket. Erre válaszul elmondta,

ő ezzel kapcsolatban nem kap utasításokat a magyar kormánytól, kizárólag az európai uniós alapértékek mentén tevékenykedik.

Biztosjelölti meghallgatásán Várhelyi Olivér elmondta, a közel-kelettel és Afrikával való kapcsolattartás ugyancsak fontos lenne számára mint szomszédságpolitikai biztos. Kérdésre válaszolva többször is megerősítette, hogy munkáját nem kormányzati függésben végzi, nem befolyásolják a budapesti kormány nyilatkozatai, szóljanak azok akár az illiberális demokrácia építéséről.

Szerinte nem kell választani az Európai Unió mélyítése és szélesítése között, és minden országot a saját érdemei szerint kell elbírálni. Tevékenységében szorosan együttműködne Josep Borrell spanyol külügyi biztossal.

Várhelyi Olivér szólt Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett is, Törökországgal kapcsolatban viszont - a ciprusi és szíriai tevékenység miatt - szankciók kiszabását is kilátásba helyezte.

A magyar biztosjelölt szereplését 14 órakor már ki is értékelik, és az EP külügyi bizottsága 24 órán belül "nem nyilvános levélben" továbbítja álláspontját arról, hogy Várhelyi Olivér megfelelt-e.

Mint arról az Infostart is beszámolt, Várhelyi Olivér kedden minden probléma nélkül tovább jutott át az EP jogi bizottságának szűrőjén, a testület nem állapított meg összeférhetetlenséget az érdekeltségeivel kapcsolatban. Az első magyar biztosjelölt, Trócsányi László a jelölés ezen szakaszában bukott el.

Címlapról ajánljuk
Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

A Liverpool – különösen fájó ez a Vörösök híveinek – éppen a városi rivális Everton elleni vereséggel, szerdán szinte minden esélyét elveszítette a győzelemre az Arsenallal és a Manchester Cityvel vívott hármas harcban. Az Ágyúsok előnye három pont négy fordulóval a zárás előtt, ami a jobb gólkülönbség miatt valójában négy. A City két mérkőzéssel kevesebbet játszott náluk, de a vesztett pontokat tekintve az előnye öt pont Szoboszlai Dominik csapatával szemben.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Több hónap huzavona után az Egyesült Államok törvényhozása megszavazta, Joe Biden elnök pedig mára virradóra aláírta azt a törvényt, amely az eddigi legnagyobb, összesen 61 milliárd dolláros katonai segélycsomagot biztosítja Ukrajna számára. A támogatás mérete példa nélküli, az viszont nagy kérdés, hogy mire lesz elég. Képesek lehetnek-e az ukránok visszafoglalni az oroszok által megszállt területeket, vagy csupán a védelmi képességeik lesznek erősebbek? Kell-e tartani eszkalációtól az új fegyverek miatt, és mi lehet Oroszország jelenlegi, valós célja a háborúban? Továbbá milyen keretben érdemes értelmezni az eseményeket, tényleg a Nyugat sorsa dőlhet el Kelet-Ukrajnában vagy csupán szláv belharcról van szó? Egyebek mellett ezekről a témákról kérdeztük Kaiser Ferencet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszékének docensét az Ukrajnának megszavazott amerikai katonai segély apropóján.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 25. 17:02
×
×
×
×