Amit Ursula von der Leyen a nyilatkozatában elmondott, az rendkívül hasonlít ahhoz, amit Horst Teltschik, Helmut Kohl egykori főtanácsadója fogalmazott meg tavaly a világ legfontosabb biztonságpolitikai fórumán, miszerint meg kell érteni, hogy a kelet- és közép-európai országok más történelmi múlttal léptek be az Európai Unióba és a NATO-ba, mint a nyugatiak.
Most nyerték vissza a függetlenségüket, és nem fognak erről lemondani
– mutatott rá Nógrádi György.
Von der Leyen azt is mondta, hogy nem szabad állandóan Kelet- és Közép-Európát bírálni, és abból indult ki, hogy szeretne egy egységes Európát, tette hozzá a biztonságpolitikai szakértő.
Az Európai Bizottság új elnök azt vallja, hogy meg kell oldani a migránskérdést, és a schengeni külső határokat védeni kell, ismertette a szakértő. De Ursula von der Leyen ősszel fog hivatalba lépni, úgyhogy amiket mond, azok előterjesztések, vélemények egyelőre - jegyezte meg Nógrádi György, hozzátéve: ahhoz, hogy megválasszák, végig kellett mennie az Európai Unión belüli legfontosabb pártcsaládoknál, és nyilvánvalóan olyan mondatokat kellett mondania, amely azok számára elfogadhatók.
A biztonságpolitikai szakértő úgy látja, miután relatíve kis többséggel lett elnök, Ursula von der Leyen, rendkívül óvatos lesz, azonban a
migránskérdésben teljesen más az álláspontja,
mint Jean-Claude Junckeré és a unió görög biztosáé, akik abból indulnak ki, hogy a migránsokat be kell fogadni. Von der Leyen sokkal európaibb álláspontot fog képviselni - fogalmazott Nógrádi György az InfoRádiónak, aki nagyon kíváncsian várja, hogy hogyan fogja irányítani az uniót az új elnök.