eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Angela Merkel német kancellár (j) és Annegret Kramp- Karrenbauer, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke sajtótájékoztatót tart az európai parlamenti választások után Berlinben 2019. május 27-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Politikai földrengés Berlinben

Németországban a koalíciós pártok jelentősen veszíttetek a támogatottságukból, és ez kormányválságot is okozhat a Berlinben - mondta Vincze András, az InfoRádió németországi tudósítója, aki úgy tudja, távozhat a szociáldemokraták elnöke, és Angela Merkel kancellár politikai pályafutása is megpecsételődhet.

A Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) szövetsége gyűjtötte össze a legtöbb szavazatot az európai parlamenti választáson. A CDU/CSU pártszövetség 29,4 százalékot szerzett, a 2014-es EP-választáson elért 35,4 százalékhoz képest 6 százalékpontos visszaesés. Történelmi mélypontra süllyedt a koalíciós társ, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) támogatottsága is, a párt a szavazatok 16,1 százalékát szerezte meg, ami 11,2 százalékpontos gyengülés a 2014-es 27,3 százalékhoz képest.

Vincze András, az InfoRádió németországi tudósítója szerint

a koalíciós pártok gyenge szereplése politikai földrengést okoz Berlinben.

"A színfalak mögött azt rebesgetik, hogy távozni kényszerül a szociáldemokrata párt éléről Andrea Nahles, aki az elmúlt hónapokban a koalíciós viták elsimítója volt, és úgy hírlik, hogy a helyére a két évvel ezelőtti parlamenti választások óta a teljes jelentéktelenségbe süllyedt egykori pártvezető, Martin Schulz nyomakszik, aki 2014 és 2017 között az Európai Parlament elnöke is volt" - mondta a tudósító, és úgy látja, az esetleges személycserék a kormánypártok vezetésében tovább mélyíthetik az ellentéteket a koalíciós partnerek között.

"Nem kizárt, hogy akkora lesz a feszültség, hogy szétesik a koalíció, és előre hozott választás lesz. És ez egyben végleg megpecsételi Angela Merkel politikai pályafutását is."
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×