eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Lángol a párizsi Notre Dame székesegyház tetőszerkezete 2019. április 15-én. A tűz a restaurálási munkálatokhoz felállított állványzaton keletkezett és onnan terjedt tovább.
Nyitókép: MTI/EPA/Ian Langsdon

A Notre-Dame környékén a talajon nagy mennyiségű az ólompor

A párizsi Notre-Dame áprilisi tűzvészében leomlott huszártoronyból felszabadult ólom nem jelent egészségügyi veszélyt a levegő minőségére, de "nagyon jelentős mennyiségben" található por formájában a katedrális körüli téren - közölte csütörtökön a párizsi prefektúra.

"A tűzvész óta végzett vizsgálatok azt jelzik, hogy nincsen ólomszennyezési veszély a levegő belégzésekor, de megerősítik, hogy a katedrális közvetlen környezetében ólompor található" - olvasható a tűzvész után 17 nappal kiadott jelentésben.

A levegő minőségét illetően a Cité-szigeten mért minden érték szerint az ólomkoncentráció a 0,25 ng/m3 (250 ng/m3)-ös határértéke alatt van.

A vizsgálatok azonban kimutatták, hogy a katedrális közvetlen környezetében az ólompor lerakódott "helyenként nagyon jelentős mértékben a talajon" a székesegyház előtti téren és a sétányon, amely továbbra is le van zárva.

A vizsgálatok szerint az ólompor szintje 10-20 g/kg a talajon a 0,3 g/kg-os határértékhez képest. A székesegyházra néző épületek felsőbb szintjeit már megtisztították a portól.

A hatóságok ugyanakkor azt tanácsolják a Notre-Dame körül élőknek, hogy nedves kendővel vagy még inkább porszívóval takarítsák ki a lakásaikat, rendszeresen mossanak kezet és a gyerekek játékait is mossák le rendszeresen.

A közlemény arra is emlékeztetett, hogy az ólommérgezésnek leginkább a hatévesnél fiatalabb kisgyerekek és a terhes nők vannak kitéve.

A Notre-Dame megtisztítását a Robin Hood nevű környezetvédő szervezet már a katasztrófa másnapján kérte a leomlott huszártorony és

a leégett tetőszerkezet magas ólomtartalma miatt.

A vizsgálatok - a katedrális közvetlen környezetén kívül - a Cité-szigeten és a rakpartokon sehol nem észlelték, hogy az ólom koncentrációja a talajon magasabb lenne a határértékeknél - jelezte a prefektúra.

A több mint 850 éves gótikus székesegyházban április 15-én a kora esti órákban csaptak fel a lángok, leégett a tetőszerkezet, leomlott a kúp alakú huszártorony. A Párizs szívében, a Cité-szigeten található épület a legjelentősebb európai turistalátványosság, évente 13 millióan keresik fel.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×