Másfél éve üzemeltetnek egy francia nyelvű orgonás szakportált, amin múlt kedden és csütörtökön is megjelent egy-egy kommentár a Notre-Dame orgonájával kapcsolatban. Kiderült, hogy az április 15-én pusztító tűzvészben nem sérült meg ez a páratlan hangszer.
"A Notre-Dame orgonájához nagyon szorosan kapcsolódó emberek tették ezeket közzé, és valóban
a legjobb hírek érkeztek az orgona helyzetéről"
- erősítette meg a korábbi információkat az InfoRádióban Pálúr János orgonaművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem orgonaszak-vezető és improvizációtanára.
Mint elmondta, a híradások az orgona hőmérőjéről szólnak, aminek memóriaadatait leolvasták, és kiderült, hogy nagyhétfőn, vagyis a tragédia napján nem volt 17 foknál több a hangszer terében. "Ez azt jelenti, hogy
semmilyen hőhatás nem érte az orgonát, nagyon jó helyen volt a hangszer a tűzfészekhez képest"
- fűzte hozzá Pálúr János.
Igaz ugyanakkor, hogy az orgona kapott egy hihetetlen mennyiségű port az eset során, ugyanakkor nem a legtöbb tűzesetben fellelhető oxidáló hatású vagy savas por érte a hangszert.
Az orgona - mint Pálúr János a szakvéleményt idézi - elvileg két hét alatt játszhatóvá tehető, de persze meg kell tenni mindenfajta óvintézkedést azért, hogy olyan helyekre ne jusson be a vastag porréteg, ahol nagyobb bajt tud okozni.
Hogy a templom rekonstrukciójakor keletkező szennyeződéstől hogyan óvható majd meg az orgona, arról Pálúr János elmondta,
egy vízhatlan szarkofággal kell körbevenni a hangszert, így az orgona állandó hőmérsékletű és páratartalmú közegben tartható.
"Rendszeresen játszani is kell az orgonán ahhoz, hogy minden vizsgálatot el tudjanak végezni, a végleges állapotot pedig csak akkor tudják megteremteni, ha a boltozatot helyreállították" - zárta gondolatait Pálúr János.
Az orgonaművésszel készült teljes interjút alább meghallgathatják.